Ana Sayfa » Kıbrıs » Yarın, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü...

Yarın, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü...

Gökyiğit: "talebin Durdurulması Yönünde Yeterli Çalışmalar Olmadığını Görmekteyiz".

 
 
Yarın, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü...

"GENÇLERİN MADDE KULLANMAYA BAŞLAMASINI ÖNLEMEDE, AİLELERİN ÇOCUKLARIYA  OLAN İLİŞKİLERİNİN KALİTESİ ÖNEMLİ BİR YER TUTAR"

"UYUŞTURUCUYA BAŞLAMANIN ESAS NEDENİNİN BİLİNÇSİZLİKTEN DOĞAN MERAK OLDUĞU BELİRLENDİ"

Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Uyuşturucu, Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği (USAM), ülkede uyuşturucu talebini önlemek için yapılan çalışmaların yeterli olmadığını savundu.

Dernek Başkanı Ayşe Gökyiğit, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Coğrafi konum itibariyle, Kıbrıs'ın uyuşturucu ticaretinde önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçektir. Kıbrıs, narkotik ticaretinde transit bir ülke olarak bilinmesine rağmen, unutulmaması gereken bir diğer nokta, maddenin geçerken geçtiği ülkede de bırakıldığı ve iç piyasaya sunulduğudur" dedi.

Gökyiğit,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'de uyuşturucu kullanımının vahim boyutlara ulaştığını ileri sürerek, son üç yılda 48.5 kg hintkeneviri, 6 kilo 700 gr sentetik cannabinoid, yarım kg kokain, 1 kg eroin, 2 bin 920  ecstacy hapı, 591 kök hintkeneviri bitkisi ve 3 kg ham afyon ele geçirildiği; uyuşturucu maddelerle ilgili olarak 695 kişinin yakalandığına işaret etti.

Ülkede uyuşturucuya yönelik talebin azaltılması için çalışmaların yetersiz olduğunu ifade eden Gökyiğit, "Uyuşturucuya mücadelede hem arzın hem de talebin durdurulması gerekmektedir. Polisiye tedbirlerle arzı engellemeye yönelik mesafeler alınsa da, talebin durdurulması yönünde yeterli çalışmalar olmadığını görmekteyiz" dedi.

Uyuşturucuyla mücadelenin ilk basamağının, madde bağımlılığının yol açtığı fiziksel ,ruhsal ve toplumsal sorunlar hakkında bilgilendirme olduğunu kaydeden Gökyiğit, konu hakkında bilinçlendirme,  gençleri uyuşturucu maddelerden uzak tutma açısından önemli olduğunu kaydetti.

"AİLE İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ..."

"Gençlerin madde kullanmaya başlamasını önlemede, ailelerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin kalitesi önemli bir yer tutar" diyen Gökyiğit, çocuklarıyla kuvvetli sevgi ilişkisi olan, doğru ve yanlışları öğreten, davranışları için uygulanabilir kurallar koyan ve çocuklarını gerçekten dinleyen ebeveynlerin, çocuklarını iyi bir aile ortamında yetiştirerek, onların kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağladığını kaydetti.

Gökyiğit, uyuşturucuyla mücadelede işbirliğinin eksik olduğun ileri sürerek, "İşbirliği çok önemli olmasına karşın, ülkemizde maalesef bunun eksikliğini hissetmekteyiz. Özellikle, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Toplum Örgütleri, eğitim ve sağlık başta olmak üzere ilgili Bakanlıkların koordineli bir şekilde birlikte hareket etmesi gerekmektedir" ifadesini kullandı.

İlgili tüm paydaşların yer alacağı "Uyuşturucu Kontrol ve Takip Merkezi"nin hayata geçirilemediğini anımsatan Gökyiğit, "İlk kez 2006 yılında KKTC'de Madde Kullanım Raporunun hazırlanmasını sağlayan çalışmalar, siyasi değişikliklerden dolayı sürdürülmemiş ve uyuşturucuyla mücadele devlet politikası olmadığından, bu konuda etkin bir adım atılmamıştır" dedi.

"ESAS NEDEN BİLİNÇSİZLİKTEN DOĞAN MERAK"

2008 yılında USAM tarafından yapılan "Kıbrıs Türk Toplumunda Madde Kullanımı -Tutum ve Davranışlar" araştırmasına değinen Gökyiğit, " Ülkemizde uyuşturucu sorunuyla mücadele konusunda ulusal bir politika oluşturulmadığı, uyuşturucuya başlamanın esas nedeninin bilinçsizlikten doğan merak olduğu, okullarda uyuşturucu konusunda öğrencilerin ve ailelerin bilgilendirilmesi gerektiği, uyuşturucu tedavi merkezlerinin açılması, eğlence mekanlarının daha sıkı denetlenmesi gerektiği, mücadelede polis yanında okullara, sağlık kurumlarına ve medyaya da büyük görev düştüğü belirlenmiştir" dedi.

Ayşe Gökyiğit, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü'nün, uyuşturucu alışkanlığında sürekli artış olması ve bunun insanlık için tehlike oluşturması nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1987'de "uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek ve artık uluslararası boyutlarda olan uyuşturucu kaçakçılığını önleme amaçları için"  ilan edildiğini anımsattı.

(ID/HY)

 
25 Haziran 2012 Pazartesi 14:28
Okunma: 520
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu