Ana Sayfa » Kıbrıs » Yarın Dünya Çocuk Hakları Günü...

Yarın Dünya Çocuk Hakları Günü...

Ünverdi: "çocuk Haklarının Korunması, İhmal Ve İstismarının Önlenmesi İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor".

 
 
Yarın Dünya Çocuk Hakları Günü...

Lefkoşa, 19 Kasım 12 (T.A.K.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, hükümetin çocuk haklarının korunması, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi hususunda,  gerekli yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için  çalışmalarına devam ettiğini ve gerekli hassasiyeti  gösterdiğini vurguladı.

Ünverdi,  20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dünyanın birçok ülkesi ile birlikte KKTC'nin de imzalayarak kabul ettiği "Dünya Çocuk Hakları Günü" sözleşmesinin, dünyada birçok çocuğun savaş, açlık ve yoksulluk nedeni ile ölüm kalım mücadelesi verdiği bir ortamda, çocuklara daha iyi bir yaşam ortamı hazırlamak amacı ile imzalandığını belirterek, "Bakanlık olarak bizim de öncelikli çabamız, diğer kamu ve özel sektör kurumları ile yardımsever vatandaşlarımızla işbirliği içinde, çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabilen, üretken bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır" dedi.

Ünverdi, bu açıdan bakıldığında ülkenin gelişimi ve ilerlemesinin, çocukların mutluluğu ve başarısıyla paralel olduğunu kaydetti..

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'ne dikkat çekmek için geçen yıl ilk kez Çocuk Hakları Çalıştayı düzenlediklerini anımsatan Bakan Ünverdi, bu yıl ise, toplumda çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmak için bir yürüyüş düzenlediklerini belirtti.

Ünverdi, çocuklarla birlikte yapacakları yürüyüşte, her çocuğun sağlık, eğitim ve diğer tüm imkânlardan yararlanarak hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çekeceklerini vurguladı.Ünverdi şunları kaydetti:

"Bakanlığımıza bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi  tarafından ,  2012 yılında, çocuk haklarının korunması amacıyla   2 önemli proje  hayata geçirilmiştir. Nisan ayında  Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Projesi  hayata geçirilmiş, boşanma sonrasında çocukların gereksinimi  olan  aile düzenindeki değişimlerle baş edebilme becerisini güçlendirmek için Merkezde  uzmanların danışmanlığında görüşmeler düzenlenmiştir. Vaktinin çoğunu sokakta geçiren,  sokakta çalışan çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve eğitimini yarıda bırakan çocukların eğitime ve meslek edindirme kurslarına yönlendirilmesi amacıyla, Mayıs ayında Sokak Çocukları Umudumuz Olsun Projesi  kamuoyu ile paylaşılmıştır.  Projenin pilot bölgesi olan Lefkoşa Surlariçi'nde   'İlk adım İstasyonu' olarak hizmet verecek   merkezin altyapı çalışmalarının  en kısa sürede tamamlanarak faaliyete başlaması hedeflenmektedir."

Ülkede Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, 1996 yılında onaylanarak  iç hukukun parçası haline geldiğine işaret eden Ünverdi, Hükümetin, çocuk haklarının korunması, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi hususunda,  gerekli yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için,  çalışmalarına devam ettiğini ve  gerekli hassasiyeti  gösterdiğini kaydetti.

Ünverdi sözlerini şöyle tamamladı:

"Çocuklarımıza yuvalarından çıkıp, toplumla iç içe yaşamaya başladıkları andan itibaren karşılaştıkları sorunlarla baş edebilmeleri için, toplum içinde yaşayan sağduyu sahibi bütün birey, dernek, vakıf ve kamu kurum ve kuruluşlarına büyük sorumluluk düşmektedir.

Çocuklarımıza sahip çıkmamız ve geleceğimiz olan çocuklarımızı bu ilkeler doğrultusunda yetiştirmemiz hepimizin mutluluğu ve gururu  olacaktır.

Bu duygu ve düşünceler ile, yarınların büyükleri olacak çocuklarımızın güven içinde mutlu ve başarılı yetişmeleri konusunda elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi  belirtir,  tüm çocukların 20 Kasım Çocuk Hakları Gününü kutlarım."

BAŞKURT'UN MESAJI

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü  Aydan Başkurt da gün dolayısıyla mesaj yayınlayarak  bir  çocuğun sağlığı, gelişimi, eğitimi ve sosyal hayata bir birey olarak katılımının, çocuğun en temel hakkı olduğuna işaret etti ve bu haklara  çocukların erişimini sağlamanın, toplumun her kesiminin ve Sosyal Hizmetler Dairesi olarak  kendilerinin öncelikli görevleri arasında geldiğini vurguladı.

Daire olarak en temel çalışma alanlarını oluşturan çocukların sağlıklı ve güvenli gelişimlerini sağlamanın öncelikli hedefleri olduğunu belirten Başkurt, "Bazı aileler çeşitli nedenlerle,  çocuklarının gelişimi için  gereken koşulları yeterli düzeyde sağlayamamaktadır. Amacımız, olumsuz koşulları ortadan kaldırarak, çocukların kendi biyolojik ailelerinin yanında sağlıklı bir şekilde yetişmelerine katkı koymaktır. Bazen her türlü desteğe rağmen, olumsuz koşullar ortadan kaldırılamamakta, bu durumda devlet  konuya müdahale ederek; koruma ve gözetme yükümlülüğünü yerine getirmektedir. Koruma altına alınan çocuklar uygun kurumlara yerleştirilmekte ve  her türlü  temel ihtiyaçları  karşılanmaktadır" dedi.

"ÇOCUK VE GENÇLİK MERKEZİ İLERİ GÜNLERDE HİZMETE GİRECEK"

Başkurt, çocukların en sağlıklı yetişme ortamının aile olduğu gerçeğinden hareketle, Koruyucu Aile Hizmeti'ni  başlattıklarını ve giderek bu hizmet modelini yaygınlaştırdıklarını anlatarak  bu hizmet modelinin, çocuğun aile ortamında yetişme, özel ilgi görme hakkını koruduğu; çocuk için  olumlu koşulları sağlayan bir ortam yarattığını kaydetti.

Sokakta yaşayan, çalışan, çalıştırılan ve  her türlü risk altında bulunan çocuklara yönelik hizmetlerini de yürüttüklerini belirten Başkurt, çeşitli nedenlerle, okul ve evlerinden  uzaklaşan, aileleriyle çatışma yaşayan çocukların  rehabilite edilip  yeniden  topluma kazandırılmaları  ve yeniden toplumla bütünleşmelerini  sağlamak amacı ile, ileriki günlerde, Lefkoşa'da ilk adım istasyonu olarak faaliyete başlayacak  Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin hizmete gireceğini açıkladı.

Merkez aracılığı ile, riskli ortamlarda bulunan çocuklarla sürdürülen  çalışmaların, uzmanların desteği ve danışmanlığında daha etkili bir şekilde yürütüleceğine işarte eden Başkurt, şunları kaydetti:

"Sürdürdüğümüz tüm çalışmalarda temel amacımız, çocukların  her yönden sağlıklı, huzurlu ve mutlu bireyler olarak toplumsal hayata katılımlarını sağlamaktır.  Tüm  bu çalışmalar yürütülürken, yetişkinlerin  de bu yönde duyarlılığının arttırılması için, çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çocuk haklarının bilincinde olarak, çocuğun yaşamı ve gelişimi,  her türlü ihmal ve istismardan korunması,  çocuklara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi yönünde  toplumsal farkındalık yaratma konusundaki çalışmalarımız,  önümüzdeki  dönemde  de artarak devam  edecektir."

(ÖK/GUR) FOTOĞRAFLI

 
19 Kasım 2012 Pazartesi 19:20
Okunma: 661
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu