Ana Sayfa » Kıbrıs » YAŞ FARKI VARSA PARA YOK!

YAŞ FARKI VARSA PARA YOK!

KKTC vatandaşı kişilerle evlenen bazı yabancı uyruklu kadınların, dulluk maaşı alabilmek için eşlerinden boşanıp kayınpederleri ile evlendikleri iddia ediliyor

 
 
YAŞ FARKI VARSA PARA YOK!
yeni hazırlanan Sosyal Sigortalar Yasa tasarısı, dulluk maaşı almaya hak kazanmak için 30 yaş sınırı getirerek bu yolla çıkar sağlamak isteyenlerin önünü tıkıyor. Bu yasa tasarısı, devletin kesesinden faydalanmak isteyenlere set çekerken, başka nedenlerden dolayı eşinden boşananları ya da eşini kaybedenleri kötü etkileyeceğe benziyor. Konuyla ilgili Star Kıbrıs’a açıklama yapan Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Mehmet Çakıcı, yeni hazırlanan yasa tasarısına tüm güçleri ile karşı çıkacaklarını belirterek, insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. TÜRK-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise dulluk maaşının bir hak olduğunu belirterek, “Eşinin ödediği primlere karşılık dulluk maaşı almaya hak kazanmış birinin maaşına el koymak sosyal devlet anlayışına yakışmaz” dedi.

DULLUK MAAŞI ALMAK İÇİN:
Dulluk maaşı almak için eşlerinden boşanarak kayınpederleri ile dünya evine giren bayanlar, hem devlet bütçesine hem de toplumsal hayata büyük zarar veriyor. Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan gizli bir kaynak, ilerleyen yaşları nedeniyle bakıma muhtaç olan yaşlı erkeklerin, bakıcı tutmak yerine böyle bir yolu seçtiklerini iddia etti. İddiaya göre, özellikle gece kulüplerinde çalışan ya da 3.dünya vatandaşı olan bayanlar, öncelikle Kıbrıslı bir Türk ile dünya evine giriyorlar. Eşlerini garanti altına almak ve bir yandan da babalarının bakım ihtiyacının giderilmesi için eşler kâğıt üzerinde boşanıyor. Daha sonra bu bayanlar kayınpederleriyle evlendiriliyorlar. Kayınpederlerinin ölümünden sonra da bu şahıslara dulluk maaşı bağlanıyor.

YAŞ FARKI VARSA PARA YOK
Son dönemde bu tarz evliliklerin giderek artması üzerine konuya devlet el atarak, çareyi Sosyal Sigortalar Yasası’nda değişikliğe gitmekte buldu. Yeni düzenlenen yasa tasarısında, dul kadının kocasından 30 yaş veya daha küçük olması halinde aylık bağlanamayacağını öngörüyor. Ayrıca, kadın kocası ile yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra evlenmişse yasaya göre, dul kadına aylık bağlanmıyor. Ancak, kadın kocası ölmeden 10 yıl önce evlilik yapmışsa veya çocukları olmuşsa dul aylığı alabiliyor.

EVLENEN YANDI
Yasada yapılması planlanan bir başka değişiklikte ise dul maaşı alanların evlilik yapması halinde aldıkları aylığın kesilmesi… Dul maaşı alanların evlenmesi halinde; a) ‘Dulluk aylığı alan bir kişinin evlenmesi halinde aylığı durdurulur. b)Dulluk aylığı alan iki dulun evlenmesi halinde aylığı düşük olanın aylığı kesilirken yüksek olan aylık verilmeye devam edilir.c)Evliliğin ölüm haricinde son bulması halinde taraflara ilk eşlerinden elde ettikleri aylık hakları iade edilir.d)Evliliğin taraflardan birinin ölümü ile son bulması halinde sonraki eşten de hak kazanan eşe gelirlerden fazla olanı ödenir’ maddeleri yer alıyor

ÇAKICI: İNSAN HAKLARINA AYKIRI
Ancak, yeni hazırlanan Sosyal Sigortalar Yasa tasarısı, dulluk maaşı almaya hak kazanmak için 30 yaş sınırı getirerek bu yolla çıkar sağlamak isteyenlerin önüne set çekerken, başka nedenlerden dolayı eşinden boşananları ya da eşini kaybedenleri kötü etkileyeceğe benziyor. Söz konusu düzenlemenin insan haklarına aykırı olduğunu söyleyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, ‘aşkın yaşı yoktur’ dedi.

Yaş farkından dolayı kazanılmış hakların kesintiye uğratılmasının insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Çakıcı, “yeni düzenleme ile 30 yaş farkı getirildi. Bu insan haklarına aykırıdır. Hükümet tüm kesimlerin haklarını gıdım gıdım kestiği gibi şimdi de gözünü dulların maaşına dikti. Bu ülkede onca sorun varken dulların maaşı mı fazla geldi. Biz muhalefet olarak bu uygulamaya karşıyız” dedi.Dulluk maaşının bir hak olduğunu ifade eden Çakıcı, “yaş farkı gözetmek saçma bir uygulama olur. Bu yanlış mantığın önüne geçeceğiz. Dulun maaşının kesintiye uğramasına engel olacağız” şeklinde açıklama yaptı.

BIÇAKLI: NİKÂHSIZ YAŞAMAYA TEŞVİK
TÜRK-Sen Genel Başkanı Bıçaklı ise dulluk maaşının bir hak olduğunu belirterek, “eşinin ödediği primlere karşılık dulluk maaşı almaya hak kazanmış birinin maaşına el koymak sosyal devlet anlayışına yakışmaz”dedi. Yeni düzenlenen yasa tasarısı ile dul maaşı alanların evlenmeleri halinde maaşlarının kesilmesinin öngörüldüğünü söyleyen Bıçaklı, “insanların yakasından düşsünler. İsteyen evlenir isteyen evlenmez. Böyle bir şartın getirilmesi insanları nikâhsız yaşamaya teşvik eder. Bırakın kim ne yaparsa yapsın. Dulluk maaşının evlilik ile bağdaştırılması yanlış.O kazanılmış bir haktır. Bunu kesmeye kalkmak yanlıştır”dedi.

BOŞANMAYA TEŞVİK
Bıçaklı, yasa tasarısında, evlilik yaptıkları için maaşları kesilen dulların, boşanmaları halinde haklarının geri iade edilmesinin boşanmaya teşvik eden bir düzenleme olduğunu da sözlerine ekledi.
 
21 Kasım 2011 Pazartesi 10:32
Okunma: 1016
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu