Ana Sayfa » Kıbrıs » Yasa Güvenlik Sistemi batmadan geçiyor mu?

Yasa Güvenlik Sistemi batmadan geçiyor mu?

Meclis Genel Kurulu'nda gündem tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tarsısı ile Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesi tezkereleri oyçokluğuyla kabul edildi.

 
 
Yasa Güvenlik Sistemi batmadan geçiyor mu?
Başbakanlık Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereyle ilgili söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, sosyal güvenlik sisteminin ülkenin temeli olduğunu söyledi. Sosyal güvenlik reform çalışmalarına değinen Ünverdi, ciddi açık veren sosyal güvenlik sistemi için hükümetin çalışmalar yaptığını kaydetti. Ünverdi, çalışanların ileriye daha güvenle bakması için primlerle ilgili düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Ünverdi, emeklilik yaşını 60'a çıkardıklarını, işsizlik düzenlemesi de yaptıklarını anlatarak, "Tüm bunlarla inanıyorum ki sosyal güvenlik sistemimiz daha güvenli yere dayanacak. Her ay ödeme güçlüğü çektiğimiz emeklilerimizi de ödeyebileceğiz. Sizlerden destek istiyorum" dedi.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, çalışma hayatıyla ilgili önemli konuların ivedilikle önlerine geldiğini belirterek, KTHY eski çalışanlarının ve CAS'da çalışanların sorunlarını çözmeden başka şeyleri acilmiş gibi meclise taşımanın doğru olmadığını söyledi.

Çalışma hayatında adaletin önemli olduğunu belirten Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerde BES'in Genel Kurul'u bulunduğunu ve Enver Bahçeci adlı kişinin sendika üyelerini tehdit ettiğini savundu; bakanı konuyla ilgilenmeye çağırdı.

Nüfus sayımı yapılmadan geçirilecek affın faydası olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, haziran ayında 840 işsiz sayısının temmuz ayında 1077'ye çıktığını, bu durumda af çıkarmanın ne yararı olduğunu sordu.

Tasarının yasaya uyanları, sorumluluklarını yerine getirenleri cezalandıracağını savunan Yorgancıoğlu, CTP'nin de zamanında af çıkardığını ancak yanlışın devam ettirilmemesi gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, ivedilik talebine olumlu oy vermeyeceklerini söyledi.

ADEM

CTP Milletvekili Sonay Adem de, başı sıkışan, imdat arayan insanların öncelikli adresinin Sosyal Sigortalar Dairesi olduğunu ifade etti.

CAS çalışanlarının Meclis önünde yaptığı eyleme işaret eden Adem, Bakan'ın "CAS  çalışanlarının mağdur edilmeyeceğini, sorumluluklarının bilincinde olacağını ve gerekenin yapılacağını" söylediğini belirtti, konuyla ilgili görüşmeyi başbakanın değil bakanın yapması gerektiğini savundu.

Adem, bakanların makam arabalarının çifte olduğunu da ileri sürerek, "Memleket yanar, siz zevki sefa içinde..! Memlekette işsiz sayısı 15 bini geçti" dedi.

Ünverdi'yi bakanlık müdürünü niçin görevden aldığını açıklamaya da çağıran Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın önemli bir bakanlık olduğunu ve bakanların görevlendirme yaparken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Sosyal Sigortalar'ın, sigortalardaki  herhangi bir tıkanıklığından dolayı değil, Maliye Bakanlığının içinde düştüğü çıkmazdan ötürü aktarması gereken kaynağı aktarmamasından sıkıntıya girdiğini ifade eden Adem, "Sosyal sigortalar batmadı, batırıldı" dedi.

Ekim, kasım, aralık maaşları ile 13'üncü maaşlar düşünüldüğünde muhalefette olmasına rağmen tüylerinin diken diken olduğunu söyleyen Adem, sosyal sigortaların memlekette borçlu olmadığı banka bulunmadığını ileri sürdü.

Sigortaların belediyeler, üniversiteler gibi toplu yerlerden milyonlarca lira alacağı bulunduğunu, bunları toplanması gerektiğini belirten Adem, bu konuda CTP'nin getirdiği önerinin de reddedildiğini anlattı.

Son günlerde 2 tane ölümlü iş kazası olduğunu ancak hükümetten ve Büyükelçiden hiç ses çıkmadığını savunan Adem, bunu eleştirdi.

Af, beyaz kimlik ve vatandaşlıklar konusunda İçişleri Bakanı'nın toplantı yaptığını, haftaya tekrar toplanılacağının söylendiğini ancak bunun olmadığını belirten Adem, af konusuna ciddi bir bakış açısı ile bakmak gerektiğini kaydetti.

CTP 2004'de iktidara geldiğinde binlerce kaçak işçi bulunduğunu, TC ile yapılan protokol gereği önlemler aldıklarını kaydeden Adem, 2-3 ay içerisinde 35-40 bin kişinin ülkelerine döndüğünü ve 55 bin kişinin kayıt altına alındığını vurguladı.

Daha sonra ön izin uygulaması başlatarak sosyal sigortalar ve ihtiyat sandığını kurtarmaya çalıştıklarını kaydeden Adem, tasarı ile sosyal sigortalı sayısında artış olmayacağını, sürekli af çıkarmanın da nüfus akışını tetiklediğini vurguladı.

Üçüncü ülkelerden gelen insanların yüzde 2 daha fazla prim ödemesinin İLO kararlarına da aykırı olduğunu belirten Adem, bunun Kıbrıs Türküne yakışmayan bir tutum olduğunu söyledi.

Adem, esnaf ve zanaatkara ek yüzde 2 prim getirilmesinden geri adım atılmasını istedi.

İhtiyat Sandığı Yasası'nı gösteren Adem, burada yapılmak istenen değişikliğin Anayasaya ve toplu sözleşme yasasına aykırı olduğunu ve Anayasa Mahkemesi'nden geri döneceğini savundu.

2003'de hükümetlerinin aktif sosyal sigortalı oranını 35 bin civarında  aldıklarını, 2007'de 72 bin civarına çıkardıklarını, 3.3 çalışanın bir emekli öder konuma geldiğini anlatan Adem, 2008'de ise 2.95 çalışanın bir emekli öder konuma gerilediğini, bunun nedeninin yaşanan ciddi kuraklık olduğunu söyledi.

Adem, 2010'de  70 bin civarında sigortalıyla   2.60 çalışan bir emekli öder konuma gelindiğini belirterek, bunun yeni sistemde asgari ücret üzerinden prim ödenmesi olabileceğini söyledi.

Bu değişikliğin sadece 30 milyon ek gelir elde edileceği varsayılarak atılan adımsa işin zor olduğunu belirten Adem, yapılması gerekenin ekonominin kayıt altına alınması olduğunu belirtti.

Nisan ayından bugüne 700 işyerinin kapandığını ileri süren Adem, primleri artırarak bir yere varılamayacağını, kaçak işveren ve işçilerin ekonomi dışına çıkması gerektiğini vurguladı.

Adem daha sonra sigortalara borcu olan belediyeleri ve miktarları saydı.

Sonay Adem, kamu görevlisi emekliler ile sosyal sigorta emeklileri arasındaki uçurumun daha da artacağını da vurguladı.

Adem, 2.5 saat süren konuşmasını Başbakan İrsen Küçük'ün ricası üzerine tamamladı.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, ivedilik istenen yasa tasarılarının paketin bir parçası olduğunu savunarak, "Ben olsam bu tasarıları geri çekerim. Kimden destek gördünüz ki?" diye sordu.

Eğer CTP-BG bütünüyle doğru yapsaydı muhalefette olmayacağını belirten Emiroğluları, "Biz bugüne bakmalıyız. Ekonomik krize bakmalıyız. Bu kısa süreli bütçe açığını kapatmaya yönelik bir icraat ve bu da yatmayacak" dedi.

Kayıt altına almaların ülke nüfusunun artmasına neden olacağı konusunda uyarılarda bulunduklarını da ifade eden Emiroğluları, "ekonomi düzgün gidiyor, açık kapanıyor" diyen hükümetin çalışanları ödeyemez duruma nasıl geldiğini sordu.

Emiroğluları, kaçak ve af konularının irade isteyen konular olduğuna dikkat çekerek, yıllardır ülkeye kimlikle girişlerin kaldırılmasını savunduklarını belirtti ve "Bunu yapmaya var mısınız" diye sordu.

Ekonomide acilen yapılması gerekenin bunlar olmadığını savunan Emiroğluları, üretimi artırıcı destekleyici hangi öneriler alındığını da sordu.

Emiroğluları, destek görmeyen bu tasarılara ivedilik istenmesinin doğru olmadığını, geri çekilip ekonomiyi iyileştirici tedbirler alınmasını istedi.

Hükümetin çalışan üzerinde baskı uygulamakta olduğunu savunan Emiroğluları, üçüncü ülke vatandaşlarının primlerinin artırılmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yerel yönetimlerin padişah yapıldığını ve prim borçlarını ödemediklerini savunan Emiroğluları, bu konuda tedbir alınmasını, gerekirse katkısının verilmemesini istedi.

Emiroğluları, yasa tasarısının ivediliğine ret oyu vereceklerini de vurguladı.

FELLAHOĞLU

CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, ülkede merkezi yönetim ve belediyelerin çoğunda büyük bir karmaşa olduğunu ve her gün sıkıntıların artmakta olduğunu söyledi.

Hükümetin verdiği sözlerle ivedilik istediği yasa tasarılarının bağdaşmadığını da savunan Fellahoğlu, UBP'nin yarın kuruluş yıldönümü olduğuna dikkat çekerek geçen yıl BRT'nin canlı yayının parasının ödenip ödenmediğini sordu. Fellahoğlu, bu yıl da canlı yayın yapılıp yapılmayacağını da öğrenmek istedi.

Fellahoğlu, seçim döneminde UBP'nin seçmen taşımak için iki uçak kaldırdığını, bunların parasının KTHY'ye ödenip ödenmediğini de sordu.

Fellahoğlu'nun konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ve ardından  Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tarsısı ile Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesi tezkereleri oyçokluğu ile kabul edildi.

Meclis'in gelecek birleşimi  perşembe günü yapılacak.

 
11 Ekim 2011 Salı 00:52
Okunma: 718
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu