Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Yasa Tasarıları Rum Meclisinden Geçti Ancak Yeterli Olmadı

Yasa Tasarıları Rum Meclisinden Geçti Ancak Yeterli Olmadı

Kıbrıs Bankasındaki Mevduatlarda Kesinti De Gündemde.

 
 
Yasa Tasarıları Rum Meclisinden Geçti Ancak Yeterli Olmadı
ANASTASİADİS VE PARTİ BAŞKANLARI BUGÜN BRÜKSEL'E GİDİYOR


Lefkoşa, 23 Mart 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs'taki bankacılık sektörünün yeniden düzenlenmesini, Laiki Bankası'nın yeniden yapılandırılmasını ve Dayanışma Fonu kurulmasını öngören yasa tasarsıları dün gece geç saatlerde Rum meclisinde onaylandı.


Rum basını, yasaların onaylanmasına karşın Güney Kıbrıs'ın ihtiyaç duyduğu kredi miktarının elde edilemediğini, bu nedenle banka mevduatlarında kesintinin yeniden gündeme geldiğini belirtirken, Kıbrıs Bankası'ndaki (Cyprus Bank) mevduatların da gündemde olduğunu yazdı.


Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve parti başkanlarından oluşan bir heyetin Euro Grubu'yla bu konuyu görüşmek üzere bugün Brüksel'e gitmeleri bekleniyor.


Simerini gazetesi, "Bankacılık Sektörüne İlişkin Yasalar Dün Gece Onaylandı - Söz Söyleme Sırası Artık Brüksel'de - Başkan ve Parti Başkanları Bugün Brüksel'e Gidiyorlar - Kıbrıs'ta Da Yüzde 25 Tıraşlama" başlıkları altında geniş yer verdiği haberinde, Rum meclisinin dün akşam gündemine gelen ve bankacılık sektörünün yeniden düzenlenmesine ilişkin yasaları onaylamış olmasına karşın, bunun ekonomik çıkmazın aşılması için yetersiz kaldığını ve mevduatlarda kesinti konusunun yeniden gündeme geldiğini yazdı.


Gazete, Laiki Bankası'nda yapılması öngörülen yeniden yapılanma eylemine karşın Rum hükümetinin Troyka'yla ekonomik yardım paketi üzerinde anlaşmaya varabilmek amacıyla elde etmesi gereken geliri sağlayamadığı, bu sebepten ötürü de zor durumda olan bir diğer banka olan Kıbrıs Bankası'nın tıraşlamaya tabi tutulmasının gündemde olduğunu vurguladı.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün Troyka ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle sürekli temas halinde olduğunu ve mevduatlarla ilgili öneriyi görüştüğünü belirten gazete, Anastasadis ve Rum siyasi parti başkanlarının söz konusu öneriyi görüşmek üzere bugün Brüksel'e gitmelerinin beklendiğini yazdı.


Gazete, Anastasiadis'in tıraşlama konusunda iki öneri hazırladığı, bunlardan birinin Kıbrıs Bankası'nda bulunan 100 bin Euro üzerindeki mevduatlardan yüzde 25 oranında kesinti yapılması, ikincisinin ise tüm bankalardaki ve kooperatiflerdeki mevduatların tümünden yüzde 10-11 oranlarında kesinti yapılması şeklinde olduğunu belirtti.


Gazete ayrıca, tıraşlama önerisine ilişkin herhangi bir yasa hazırlanıp hazırlanmayacağı ve bu yasanın, Anastasiadis ve parti başkanları bugün Brüksel'e gitmeden önce, bugün Rum Meclisinde onaylanıp onaylanmayacağının ise netlik kazanmadığını vurguladı.


YASA TASARILARI ONAYLANDI


Öte yandan, bankacılık sisteminin düzenlenmesi ve diğer unsurları içeren yasa tasarıları dün gece yarısına doğru Rum meclisinde yapılan oturumda kabul edildi.


Habere göre, Laiki Bankası'nın "iyi" ve "kötü" şeklinde ikiye bölünerek ıslah edilmesine ilişkin öneri, DİSİ ve DİKO'nun 26 milletvekilinin onayıyla kabul edildi.


Bağımsız Milletvekili Zaharias Kullias ve EURO.KO Milletvekili Nikos Kutsu ret oyu kullanırken, AKEL ve EDEK'in 25 milletvekili ile DİKO'nun bir milletvekili çekimser oy kullandılar.


Milli Dayanışma Fonu oluşturulması ve acil durumlarda banka işlemlerine sınırlama getiren yasa tasarıları ise oybirliğiyle kabul edildi.


Politis gazetesi: "Tıraşlanma Oyluyorlar, Brüksel'e Uçuyorlar - Rompuy Başkan ve Parti Başkanları İçin Uçak Gönderiyor - Nihai Müzakere ve Pazar Günü Euro Grubu Toplantısı - Troyka'nın İstediği Oldu" başlıkları altında verdiği haberinde, Troyka'nın Rum hükümetinin hazırladığı tıraşlama önerisinin seçeneği olan, tüm mevduatlardan kesinti yapılması seçeneğini kabul etmediğini yazdı.


Gazete, bankacılık sektörünü düzenleyen yasaların dün akşam mecliste onaylanmasına karşın ihtiyaç duyulan 5,8 milyar Euronun elde edilemeyeceğinin tespit edildiği, bu çerçevede dün Rum Meclisi Maliye Komitesinde gerçekleştirilen toplantılarda, mevduatların tıraşlanması önerisinin gündeme geldiğini vurguladı.


Rum hükümetinin bu konuda hazırladığı önerilere de yer veren gazete, ikinci öneri olarak dile getirilen, tüm banka ve kooperatiflerdeki mevduatlardan kesinti yapılmasının Troyka tarafından kabul edilmediğini ifade etti.


Habere göre Troyka, sorunlu banka hangisiyse (Kıbrıs Bankası) o bankadaki mevduatlardan kesintiye gidilmesi gerektiği uyarısında bulundu.


Gazete, bu çerçeve Kıbrıs Bankası'nda bulunan ve 100 bin Euro üzerindeki mevduatlardan yüzde 25 kesintiye gidilmesi önerisinin yapıldığını, ancak bu öneriye göre, birden fazla hesabı olan kişilerin hesaplarının her birinden kesinti yapılacağını ve hesap birleştirmesi olmayacağını vurguladı.


Buna göre, örneği bankada üç ayrı hesabı bulunan ancak 100 bin Euro'nun altında olan kişilerden hiç kesinti yapılmazken, 100 bin Euro'dan fazla olan birden fazla hesap sahibinden ise, her bir hesaptan kesinti yapılacak.


Bu şekilde 3,1 milyar Euro'nun toplanacağı, bankacılık sektörünün yeniden düzenlenmesi için öngörülen miktar olan 3,6 milyar Euro'dan, Laiki Bankası'nın ıslahıyla tasarruf edilmiş olunacağı da belirtildi.


Gazete, mevduatlardan yapılacak kesintinin mevduat sahiplerine hisse senedi olarak verileceğini ve böylelikle bankanın yeniden finansmanının sağlanacağı ifade edildi.


Tıraşlama yasasının bugün yada yarın Rum meclisinde oylanmasının beklendiğini belirten gazete Euro Grubu'nun ise yarın toplanacağını vurguladı.


Gazete, tıraşlamaya ilişkin yasa tasarısı Rum meclisinden geçer geçmen Anastasiadis ve parti başkanlarının Brüksel'e gidebilmeleri için Avrupa Konseyi'nin özel uçağını gönderdiğini, uçağın bugün Güney Kıbrıs'a varmasının beklendiğini yazdı.


Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:


Alithia: "Kıbrıs Büyük Bir Tıraşlamayla Kurtuluyor - Kıbrıs Bankası'nın Kurtulması İçin Tıraşlama - Bir Oy Çoğunlukla Laiki Bankasının Islahı Onaylandı".


Fileleftheros: "Tıraşlama İçin Brüksel'e - Kıbrıs Meclisi Troyka'ya Daha Yakın"


Haravgi: "Yasalar Onaylandı - Anastasiadis Bugün Brüksel'e - Euro Grubu Yarın Toplanıyor".


(SB/GUR)


 
23 Mart 2013 Cumartesi 10:31
Okunma: 702
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu