Ana Sayfa » Kıbrıs » Yasak "mandıradan" başladı

Yasak "mandıradan" başladı

Kamu Görevlileri Yasası’nca, 2012 Ocak ayı itibarı ile tarımsal alanda faaliyet gösteren kamu görevlileri, tarımsal desteklerden faydalanamadı. Üretici memur isyan etti. İlgili birlik başkanları hükümete yüklendi

 
 
Yasak
Kamu Görevlileri Yasası, üretici memuru bezdirdi

KAMU GÖREVLİSİ EKSİK ÖDENDİ… Kamu Görevlileri Yasası’na göre, kamu görevlisi olmayan üretici soğuk süt bedeli olarak 1.10 TL ödenirken, kamu görevlisi üreticilere 0.34 TL’lik destek pirimi verilmedi. Kamu personeli üreticisine 0.34 TL eksik ödenerek soğuk süt bedeli olarak ocak ayı itibarı ile sadece 0.76 kuruş ödendi

BİN KİLO SÜTTE 340 TL ZARAR… Kamu Görevlileri Yasası’nca, 2012 Ocak ayı itibarı ile tarımsal alanda faaliyet gösteren kamu görevlileri tarımsal desteklerden faydalanamadı. Yasaya göre, günlük bin kilo süt veren üretici 340 TL zarar ederken, 15 bin ton süt veren üretici, her 15 günde bir 5 bin TL zarar etti

Kamu Görevlileri Yasası’nca 2012 Ocak ayı itibarı ile tarımsal alanda faaliyet gösteren kamu görevlilerinin tarımsal desteklerden faydalanamayacağı yönünde karar alındı.

Karar, 1 Ocak 2012 tarihi itibarı ile hayata geçirildi. Kamu görevlisi olup ek iş olarak tarımsal alanda faaliyet gösteren üreticilere doğrudan gelir desteği ödenmedi.

Kamu personeli bazı üreticiler, karara isyan etti. Zaten zor şartta üretim yaptıklarını ileri süren üreticiler, “yasanın üreticiyi yalancılığa ittiğini” iddia etti.

Havadis’i arayarak kararı protesto ettiklerini belirten bazı hayvan üreticileri, haberleri olmadan ve aniden hayata geçirildiğini ileri sürdüğü karar nedeniyle binlerce lira zarara uğradığını söyledi. Üreticiler, isyan etti. İlgili birlik başkanları hükümete yüklendi.

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, kararın üreticiyi tam anlamıyla bilgilendirmeden uygulandığını, bu yüzden çok sayıda memur üreticinin mağdur olduğunu belirtti. Çiftçiliğin bir iş değil birinci dereceden bir uğraş olduğunu savunan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Ali Can Kabakçı, konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınacağını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müdürü Emirali Deveci ise, 2012 yılı itibarı ile kamu görevlisi üreticilerin tarımsal desteklerden faydalanamayacağını bir kez daha tekrarlayarak bu yönde gerekli duyuruların basın aracılığı ile üreticiye yapıldığını söyledi.

Öte yandan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kamu Görevlileri Yasası’na göre, bu yıl hayvancılık desteğinden yararlanamayacak kişileri tanımlayarak, 23 Haziran 2011 tarihinde bunu basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmuştu.

Üretici isyan etti

Bir kamu kuruluşunda görevli olan Akın Bekar isimli hayvan üreticisi, dün Havadis Gazetesi’ni ziyaret ederek, konu ile ilgili şikayetlerini dile getirdi. Akın Bekar, kararın detaylı bilgilendirme yapılmadan hayata geçirildiği için binlerce lira zarara uğrayarak mağdur olduğunu ileri sürdü. Önce, süt paralarının düşürülerek memur üreticinin, üretim yapmasının engellendiğini ardından da alınan son karar ile birlikte tamamen elinin kolunun bağlandığını söyledi. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığını kaydeden Bekar, hayvancılık veya çiftçiliğin bir iş olmadığını savunarak, “Memur ikinci iş yapamaz ama üretim yapabilir” dedi.

Akın Bekar, isyanını şu sözlerle dile getirdi: “Mademki üretim bir iş olarak görüldü ve bu yönde bir karar alındı ben de tüm hayvanlarımı ovaya salacağım, Sayıştaylık gelsin, toplasın. Kamu hizmetimi de diğer birçok memur gibi icra edeceğim. Canımın istediği zaman işe gideceğim, istemediği zaman daireye bile uğramayacağım. Eğer çeklerim de geri dönerse, benim yerime ödemeleri için aynen Maliye Bakanlığı’na göndereceğim. İstedikleri buysa yapacağım.”Naimoğluları: “Üretici yeterince bilgilendirilmedi”

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, Kamu Görevlileri Yasası’nca 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren tarımsal alanda faaliyet gösteren kamu görevlilerinin tarımsal desteklerden faydalanamayacağı yönünde karar alındığını ancak bu kararın üreticiyi bilgilendirmeden uygulandığını ileri sürdü. Yasanın tam anlamı ile neyi kapsadığı ve ne zaman hayata geçirileceği konusunda bilgi sahibi olmadıkları için çok sayıda kamu görevlisi hayvan üreticisinin mağdur olduğunu söyledi.

Naimoğluları, “Üreticiler bilgilendirilmediği için ne yasayı anladı ne de ne zaman uygulanacağını. Birçok üretici, doğrudan gelir desteğinin sadece arpadan ve hayvan başına primden kesileceğini düşündü, sütü hesaba katmadı. Doğrudan gelir desteğinin sütten de kesileceğini üreticiye söylemedi, büyük bir mağduriyet oldu” dedi.

Sadece kadrolu memurların değil, geçici statüde çalışanlardan da kesinti yapıldığını belirten Mustafa Naimoğluları, kararın tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.“Zarar çok büyük”

Mustafa Naimoğluları, Kamu Görevlileri Yasası’nca, 2012 Ocak ayı itibarı ile tarımsal desteklerden faydalanamayan kamu görevlisi hayvan üreticilerinin ciddi ölçüde zarar ettiğini belirtti. Naimoğluları, “Yasaya göre, günlük bin kilo süt veren üretici 340 TL zarar ederken, 15 bin ton süt veren üretici, her 15 günde bir 5 bin TL zarar etti” dedi.

Naimoğluları, kamu görevlisi olmayan üreticiye soğuk süt bedeli olarak 1.10 TL ödenirken, kamu görevlisi üreticilere 0.34 TL’lik destek pirimi verilmediğini, kamu personeli üreticiye 0.35 TL eksik ödenerek soğuk süt bedeli olarak ocak ayı itibarı ile 0.76 kuruş ödendiğini söyledi.“Üreticiyi sahtekarlığa itiyorlar”

Mustafa Naimoğluları, Kamu Görevlileri Yasası’nın ocak ayı itibarı ile hayata geçirdiği uygulama ile kamu personeli üreticileri sahtekarlığa sevk ettiğini söyledi. Naimoğluları, “Üretim ikinci iş olarak görüldü ve kamu personeli olup da aynı zamanda üreticilik yapanlara Ocak 2012 itibarı ile tarımsal destek primi verilmedi. Hal böyle olunca üretici mağdur oldu ve birçok üretici çareyi hayvanlarını satmakta buldu. Birçok üretici de bir nevi yalancılık yaparak mecburen hayvanlarını yakınlarının üzerine kaydettirme düşüncesine girdi. Yani hükümet insanları yalancılığa ve sahtekarlığa itti” dedi.Kabakçı: “Konu Anayasa Mahkemesi’ne gidecek”

Çiftçiliğin bir iş değil birinci dereceden bir uğraş olduğunu savunan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Ali Can Kabakçı, konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınacağını söyledi. Konu ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Kabakçı, aynı sertlikle hükümete yüklendi. Kabakçı şöyle konuştu: “Bana göre evinin bahçesine maydanoz eken de dönüm dönüm arazi ekip biçen de çiftçidir. Hükümet edenler öncelikle çiftçiliğin ikinci bir iş mi yoksa bir uğraş mı olduğunu iyi bilmelidir. Dünya çiftçiliği bir uğraş olarak kabul edip takdir ederken bizim masa başındakileri rahatsız ediyor. Kimsenin adamın köyünde tarlasına ekim yapmasını engellemeye veya kırsal kesimde yaşayanın sosyal hayatına müdahale etmeye hakkı yoktur. Biz bu konunun arkasını bırakmayacağız ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız.”Deveci: “Gerekli duyurular yapıldı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müdürü Emirali Deveci, 2012 yılı itibarı ile kamu görevlisi üreticilerin tarımsal desteklerden faydalanamayacağını kaydederek bu kararın hayata geçirilmeden bir süre önce ve yeterince basında yer aldığını belirtti. Deveci, “Kararı gerek basından gerekse bizi ziyarete gelen Üreticiler Birliği’ne duyurduk ve 2012 yılı itibarı ile kamu görevlilerinin tarımsal desteklerden faydalanamayacağını açıkça belirttik” dedi. Emirali Deveci, “Tarımsal destek denilince akıllara sadece bitkisel üretim gelmiş olabilir ancak biz özellikle hayvansal üretimini de kastettiğimizi belirttik” şeklinde konuştu.Bakanlık duyurmuştu

Öte yandan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kamu Görevlileri Yasası’na göre, bu yıl hayvancılık desteğinden yararlanamayacak kişileri tanımlayarak, 23 Haziran 2011 tarihinde bunu basın aracılığı ile kamuoyuna bir kez daha duyurmuştu. Bakanlık, bu yıl hayvancılık desteğinden yararlanamayacak kişileri şöyle tanımlamıştı: “Güvenlik Kamu Görevlileri, Öğretmenler ve Polis Yasalarına tabi sözleşmeli ve işçi statüsü de dahil devlet memuru veya personeli, kendi özel yasalarında ikinci iş yapma yasağı olan kamu kurum ve kuruluşlar, fon ve belediyelerde çalışanlar.”

HAVADİS

 
10 Şubat 2012 Cuma 10:59
Okunma: 782
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu