Ana Sayfa » Kıbrıs » "Yaz Kısa Film" Projesi

"Yaz Kısa Film" Projesi

"Gençler Temel Sosyal Yaşam Becerilerine Ve Bunları En Etkin Şekilde Nasıl Kullanılabileceklerine Dair Eğitilecek"

 
 
Bağımlılık, şiddet, çocuk istismarı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, trafik kazaları gibi sosyal risklere karşı gençleri bilinçlendirmek amacıyla "Yaz Kısa Film" projesi gerçekleştirilecek.  

Gençleri sosyal sorun ve risklerden korumak, farkındalık düzeylerini geliştirmek, bilgilendirmek, eğitmek, boş zamanlarını olumlu ve bireysel gelişimlerini destekleyici nitelikte değerlendirmelerini sağlamak  hedefi taşıyan proje kapsamında "gençler, gençler tarafından eğitilecek".

Proje ile gençler temel sosyal yaşam becerilerine ve bunları en etkin şekilde nasıl kullanabileceklerine dair eğitilecek; riskli davranışlara yönelmelerini önleyici, geliştirici ve rehabilite edici hizmetler sistemini oluşturabilmek için adım atılacak ve genç-aile, genç-toplum yakınlaşması sağlanarak gençler sistemin doğal bir parçası haline getirilecek.

SAĞLIKLI KUŞAKLARIN YETİŞEBİLMESİ

KKTC Telsim ana sponsorluğunda Genç Vizyon ve Girne Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek proje ile ilgili bilgi vermek amacıyla  bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Golden Tulip Otel'deki basın toplantısında Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Psikolog Dr. Ayşe Başel, Yönetmen Efe Balkan, Girne Belediyesi Genç Vizyon Gençlik Merkezi Kurucu Üyeler Kurulu Başkanı Tahsin Gür ve  Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel konuşma yaptı.

Basın toplantısında ülkelerin geleceği olarak kabul edilen çocuk ve gençlerin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerinin olumsuz olarak etkilenmemesi,  sağlıklı kuşakların yetişebilmesi açısından sosyal sorunların önlenmesinin büyük önem taşıdığı vurgulandı  ve bu sosyal sorunlar çocuk ihmal ve istismarı, bağımlılık, şiddet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AIDS ve trafik kazaları olarak sıralandı.

KKTC'de 2008 -2010 yılları arasında cinsel istismara uğrayan 0-16 yaş arasındaki çocukların sayısının 64 olduğu belirtilen basın toplantısında bu rakamın sadece yaşanan kayıtlı olaylarım kapsadığına işaret edildi ve olayın bir de görünmeyen yüzü olduğu kaydedildi

ULUBAY

KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay konuşmasında, projenin öncülüğünü Psikolog Dr. Ayşe Başel'in yaptığını kaydetti ve proje ile  orta okul ve lise eğitimi gören geçlerin sosyal risklere karşı bilinçlendirilmesinin amaçladığını belirtti.

Geleceğin garantisi olan gençler ve çocuklara destek amacı taşıyan bu projeye yatırımın  geleceğe yatırım anlamına geldiğini ifade eden Ulubay, bu projenin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Aydınlık yarınlar için gençlere ışık tutulması gerektiğini söyleyen Ulubay, stresle, problemlerle, öfkeyle sakin bir şekilde başa çıkabilen ve sorunlarını çözebilen gençler yetiştirmenin öneminin altını çizdi.

AYGIN

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da, sosyal riskler ve kötü alışkanlıklarla mücadelenin sadece polisiye tedbirlerle olmayacağını dile getirerek, eğitimin önemli olduğunu vurguladı. Belediyelerin bu konulardaki rollerinin şekillenmeye başladığını ifade eden  Aygın, toplum yaşamının düzenlenmesi, şekillenmesinin öneminin  belediyelerin yeni yeni anlamaya başladığını kaydetti. Aygın bu tür aktivitelere toplumun, gençlerin destek ve katılımının sağlanmasının da önemli olduğunu vurguladı.

BAŞEL: "HAYALLERİ İFADE ETMENİN EN BÜYÜLÜ YOLLARINDAN BİRİ  SİNEMA"

Psikolog Dr. Ayşe Başel de konuşmasında, projeyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi, amaçlarını ve yapacaklarını anlattı.

Sorunları kısa filmle irdelemeyi seçmelerinin nedenlerini anlatan Başel, hayalleri ifade etmenin en büyülü ve etkileyici yollarından  birinin sinema olduğunu ifade etti ve bu şekilde gençlerin KKTC'de yaşanan sosyal sorunlara ilişkin bir iç görü geliştirebileceklerinin sağlanacağını kaydetti. Başel, sinema sanatı kullanılarak daha geniş kitlelere ulaşılmasına imkan sağlanacağını da dile getirdi.

Başel, toplumla bütünleşme ve adaptasyon süreçlerine bilimsel yöntemlerle yaklaşma kültürünü geliştirerek sağlıklı, mutlu ve başarılı nesiller yetişmesine katkıda bulunmanın da amaçları arasında olduğunu ifade ederek;  farklı alanlarda yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanımak ve aynı zamanda KKTC'de çok az bulunan kültür-sanat aktivitelerini canlandırmak arzusunda olduklarını söyledi.

UYGULANACAK FAALİYETLER

Başel, uygulanacak faaliyet ve eğitim programlarını ise şöyle sıraladı:

"Kısa film eğitimi;  temel iletişim becerileri; sağlıklı cinsel yaşam  ve cinsel üreme sağlığı; bağımlılık; akran eğitimi; değişen kültürel değerler ve küresel süreç; insan haklarına ve çocuk haklarına dair temel bilgiler; sosyal yaşam becerilerinin kazandırılmasına yönelik eğitim programlarını uygulanması ve sosyal risklerin önlenmesine yönelik eğitim programları..."

PROJENİN TOPLUM YAŞAMINA KATKILARI

Başel, projenin toplum yaşamına katkılarını da anlattı. Basel, projenin bireylerin kendi yaşamları ve kendilerince önemli diğerleri hakkındaki bilinç düzeylerinin artmasına olanak tanıyacağını, kişinin bilinç düzeyinin artmasının kendisi ve başkaları hakkındaki farkındalığı yükselteceğini, farkındalığın yükselmesinin de beraberinde öz eleştiri ve hataların kabulünü, sağlıklı çözüm yolları üretebilmeyi getireceğini belirtti.

Empati ve sempati duygularındaki artışların aile içi çatışmaları azalttığını ve aile üyeleri arasındaki sınırları belirginleştirdiğini dile getiren Başel, aile içinde oluşan ılımlı ortamın demokratik aile yapısına temel hazırladığını vurguladı.

Başel, "Daha az kişilik çatışması yaşayan, aile içinde güveni deneyimleyen, sınırlarını bilen, olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneğine sahip öğrencinin tüm diğer koşulların da iyi olması durumunda okul ya da iş başarısı artar" diye konuştu.

(ÖZ/GÜR)   FOTOĞRAFLI


TAK
 
12 Temmuz 2011 Salı 16:42
Okunma: 891
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu