Ana Sayfa » Kıbrıs » Yedikonuk Bölgesine dolum tesisi inşaatı

Yedikonuk Bölgesine dolum tesisi inşaatı

Çekova Rıxoh Projesi'nin Çed Raporunu Değerlendirdi

 
 
Yedikonuk Bölgesine dolum tesisi inşaatı
Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA) Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Atakol, KKTC'nin çevresine büyük tahribat yapma olasılığı daima gündemde olacak olan RIXOH projesi gibi çok tehlikeli bir projenin uygulanmasının KKTC'ye ihanet etmek demek olduğunu savundu.  

Yedikonuk bölgesine yapılacak petrol dolum tesisiyle ilgili projenin tehlileri olacağını belirten Atakol, olası bir kazanın yaratacağı olumsuz etkilere dikkat çekti.

Atakol, dünyadan örenekler de vererek, "Kimse, biz her çeşit önlemi alıyoruz, dolayısı ile bizde olamaz, diyemez, iddia edemez ve garanti veremez" dedi

KKTC'nin  küçük bir ülke oluğunu, çok kısa bir süre içerisinde kirletilebiliceğini belirten Atakol şunları söyledi:

"Nitekim de öyle olmuştur.  Ülkemiz baştan başa bir çöplüğe dönüşmüştür.  KKTC'nin sokakları, caddeleri, yolları, dağları, bayırları, vadileri, denizleri, sahilleri, açıkçası her tarafı kirletilmiş, doğası tahrip edilmiş, bu felakete dur diyecek bir kurtarıcı bekliyor.  Ülke bu halde iken, "yangına körükle gider" gibi, insanlarımızın geleceğini dinamitleyecek RIXOH projesi gibi çok tehlikeli bir proje, Toplumumuza empoze edilmeğe çalışılıyor.  "Demoklesin Kılıcı gibi", KKTC'nin çevresine büyük tahribat yapma olasılığı daima gündemde olacak olan böyle bir projenin uygulanması demek, KKTC'ye ihanet etmek demektir"

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KÖRELTMEYİN

KKTC'nin, insanı ile, doğası ile, tarihi ile, denizi ile, iklimi ile bir turizm cenneti olduğuna dikkat çeken ÇEKOVA Başkanı, " KKTC'yi kalkındıracak olan "bacasız sanayi" dediğimiz turizm ve eğitimdir. Bunun için de, temiz bir çevre ve tahrip edilmemiş bir doğa gerekmektedir. Bu güzel Ülkeye kıymayın, çocuklarımızın geleceğini köreltmeyin" ifadelerini kullandı.

ÇED RAPORU ONAYLANDI

Atakol yaptığı yazılı açıklamada, Yedikonuk-Büyükkonuk bölgesinde inşası öngörülen "KKTC Sıvı Yük Yükleme ve Boşaltma Terminali Projesi" ile  ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun 9 kişilik bir komite tarafından onaylandığını açıkladı. Atakol söz konusu komitenin genel olarak devletin bürokratlarından oluştuğunu kaydetti.

ÇED Raporu incelendikten sonra, ÇEKOVA'nın görüşlerini 8 sayfalık bir raporla Çevre Koruma Dairesi'ne 10 Ocak tarihinde ilettiğini belirten Atakol, raporla ilgili bilgi verdi.

KKTC'nin bir turizm ve bir eğitim ülkesi olduğunu, bu iki sektörün, lokomotif sektör olarak KKTC'nin geleceğini şekillendirebileceğini kaydeden Atakol, "KKTC ancak böyle projelerle kalkınabilir.  Rixoh projesi ve benzeri projeler, KKTC'nin geleceğini dinamitleyen projelerdir.  KKTC'nin büyüklüğü, alt yapısı ve mevzuatı böylesine projeler için müsait değildir.  Gelişmiş, çağdaş ülkelerdeki bu konudaki mevzuatın bizde alfabesi bile yoktur.  Bir sorun çıkması durumunda derdimizi kimseye anlatma olanağımız olmayacaktır" dedi.

Atakol raporda yer alan bilgileri özetle şöyle sıraladı:

"ÇED raporunda, "Rixoh Ortak Girişim Grubunun gerçekleştireceği yatırımlarla 1.200.000 m³ kapasitede sıvı yük depolama sahaları (tank çiftlikleri) oluşturulacaktır.  Buradan yıllık 10.000.000 (on milyon) m³ sıvı yükün geçmesi öngörülmektedir" denmektedir.  Yani, her 10 yılda bu tank çiftliklerinden, 100.000.000 (yüz milyon) m³, başka bir deyimle 100.000.000 (yüz milyon ) ton sıvı yük geçecektir.  Bir kaza, KKTC'nin bütün kuzey sahil şeridini yaşanmaz hale getirecektir.

Yine ÇED raporunda kullanılacak gemilerin 250.000 (iki yüz elli bin)m³'e kadar çıkan kargo kapasiteleri olacaktır denmektedir.  250.000 m³ ham petrolün bir kaza sonucu KKTC'ye vereceği tahribatı düşünmek bile istemiyoruz...ÇED raporunda liman inşası için " Toplam 250.000 (iki yüz elli bin) m³ kaya beton dolgu yapılacaktır " denmektedir.

BEŞPARMAK DAĞLARINDA TAHRİBAT

Raporda ayrıca burada kullanılacak olan kayaların Beşparmak Dağlarından alınacağı ve beton için kullanılacak olan kum ve çakıl'ın da Beşparmak taş ocaklarından tedarik edileceği belirtilmektedir. 250.000 (iki yüz elli bin) m³ kaya, Beşparmak Dağları oyularak alınacaktır.  Zaten dönüşü olmayan bir tahribata uğramış Beşparmak Dağları bundan böyle varlığını tamamen yitirmiş olacaktır.  Bir kamyon'un taşıma kapasitesini 5 ton olarak düşünürsek, bu, 50.000 (elli bin) kamyonluk kaya anlamına geliyor.  Bu da Beşparmak Dağlarına yapılacak tahribatın boyutlarını göstermektedir...

BAKİR GÜZELLİKLER ETKİLENECEK

Rapora göre, hafriyat çalışmalarında 113.045 (yüz on üç bin kırk beş) m³ toprak ortaya çıkacaktır.  Yine rapora göre 7.000 (yedi bin) m³ hafriyat arazi düzenleme çalışmalarında kullanılacak, geriye kalan 106.000 (yüz alı bin) m³ toprak ise tamamı ile kıyı ve deniz arasında yeterli eğimin sağlanabilmesi için dolgu malzemesi olarak kullanılacaktır."

Bütün bu işlemlerin ülkenin bakir güzelliklerinin nasıl yok olacağının açık göstergeleri olduğunu vurgulayan Atakol, "Böylesi devasa bir projeden denizin kirlenmemesi mümkün değildir.  Bu bizim mantığımıza kesinlikle uymayan bir görüştür.  Denizin kirletilmeyeceğini kimse garanti edemez" ifadesini kullandı.

ÇED raporunda, tesiste yılda bir ya da iki kez yapılacak olan her bir temizlikte ortalama 6.000 (altı bin) m³ tank dibi çamur oluşacağı söylenmekte olduğunu da belirten Atakol, "Bu atıkların, tankların temizliği sırasında sızdırmaz ve paslanmaz tenekelere alınarak ve bir yıldan fazla depolanmamak kaydıyla, Çevre Koruma Dairesinden izinli bir bertaraf tesisinde bertaraf edileceği belirtilmektedir.  Rapor ayrıca, KKTC'de böyle bir tesisin bulunamaması durumunda, tehlikeli atık niteliği taşıdığı ifade edilen söz konusu atıkların, yurt dışında bertaraf edileceğini belirtmektedir" dedi.

EKONOMİ SIFIRLANIR

Atakol şöyle devam etti:

"KKTC, en basit çevre sorunları ile başa çıkamazken, Teknecik Elektrik Santralinin bacasına bir filtre koyamazken, Ülkenin dört bir yanı çöplerle kaplanmışken, zararsız atıkları dahi bertaraf edemezken, senede 6.000 - 12.000 m³ tehlikeli atık üretecek olan bir projeye onay vermenin mantığını anlamak mümkün değildir...1967'den 2010'a kadar, yani 43 yıl içerisinde 36 büyük petrol kazası olmuştur. Nerdeyse, her yıl büyük çevresel felakete neden olan petrol kazaları olmuştur. Bu kazaların neden olduğu tahribat, yaralar ve ölümcül yıkım, yarım asırla bir asır gibi uzun yıllar devam edecektir. RIXOH projesi bu kazalardan muaf olamaz. Bir kaza, KKTC'nin turizmini, dolayısı ile, ekonomisini, sıfırlama noktasına getirecektir."

 
26 Ocak 2012 Perşembe 16:23
Okunma: 504
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu