Ana Sayfa » Kıbrıs » Yeni Faiz Yasa Taslağı

Yeni Faiz Yasa Taslağı

"100 Tl'lik Borca Yine 100 Bin Tl Faiz Alınmasına İmkan Tanınacak"

 
 
Yeni Faiz Yasa Taslağı
Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı, acilen yürürlüğe girmesi gereken Faiz Yasası'nın, ülkede yaşanan faiz adaletsizliğini ve aşırı faiz uygulamalarını sonlandıracak düzenlemeler içermesi gerektiğini ancak yeni Faiz Yasa Taslağı'nın, faiz sömürüsünü destekleyen ve sadece bankalara para toplamayı amaçlayan bir anlayışa sahip bulunduğunu savundu.  

Mamalı, bugün var olan faiz sistemi içerisinde borçlanmak zorunda kalan insanların borç yüzünden tamiri imkansız zararlara uğramasının ve hatta hapis yatmalarının 3 ana sebebi olduğunu belirterek bunları; "1- Bileşik Faiz Uygulaması (Faize faiz uygulaması), 2 - Yasal Azami Faiz Oranı'nın Olmaması, 3-Alınacak Faiz Miktarlarının Sınırsız Olması" olarak sıraladı.

KKTC Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve hükümet tarafından da benimsenen Faiz Yasa Taslağı'nda bu 3 ana sebebi iyileştirecek hiç bir düzenleme olmadığını savunan Mamalı, dahası bu taslakta fahiş faizi yaratan fiili uygulamaların yasal hale getirilmeye çalışıldığını savundu.

Mamalı, tasarıda bankalara ve kredi sağlayıcılarına Bileşik Faiz uygulamasının yasal bir hak olarak tanındığını ve hatta kredi kartı borçlarında bu hakkın sınırsız olarak uygulanabilmesinin öngörüldüğünü, dünyada uygulaması dahi olmayan bu sömürücü bileşik faiz sitemine devam etme düşüncesi bulunduğunu, yani borçluların bileşik faize karşı en ufak bir itiraz etme şansının dahi artık olmayacağını öne sürdü.

Taslağa göre, borç ne kadar olursa olsun bu borç üzerinden alınacak faiz miktarında da hiçbir sınırlama olmayacağını kaydeden Mamalı, banka veya kredi veren kimsenin borçludan sınırsız miktarda faiz tahsil etmesine devam edileceğini, alacaklının istediği kadar faiz alabileceğini, 1000 TL'lik borca 100.000 TL faiz alınmasına yine imkan tanınacağını savundu.

Tasarının, Merkez Bankası'na keyfi şekilde azami faiz oranını belirleme yetkisi verdiğini, bu azami faiz oranının da sadece meselenin yargıya gitme aşamasında uygulanabileceğini belirten Mamalı, aynen şimdi olduğu gibi bankalar veya kredi sağlayıcılarının diledikleri faiz oranlarıyla insanları borçlandırabileceklerini ileri sürdü.

Mamalı, bu noktada aşırı faiz oranlarına karşı hiçbir yasal tedbir veya sınırlandırma olmayacağını, yani alacaklının aşırı yüksek faiz oranı ve bileşik faiz uygulamasıyla borcu istediği kadar şişirdikten sonra konuyu mahkemeye havale etme safhasında ancak azami faiz oranına bağlı olacağını ifade etti.

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında, bu safhada düşünülen faiz oranının da çok yüksek oranlara tekamül ettiğini ve azami faiz oranı olgusunun da borçluyu korumaktan çok uzak bulunduğunu ifade eden Mamalı şöyle dedi:

"Limitli çek hesaplarına azami faiz oranı uygulanmayacağı gibi kredi kartı borçlarında bileşik faiz yılda 12 kez uygulanabilecektir. Aleyhlerine mahkeme kararı çıkmış borçlulara yönelik hiçbir iyileştirme söz konusu değildir. Yine bu taslakta sihirli kelime oyunlarıyla borçlulara ve özellikle mahkemelik olan borçlulara büyük bir tuzak hazırlanmaktadır. Taslağın geçici maddelerinde yeni bir ödeme planı (yeniden yapılandırma) çıkartılması hususunda borçlular, banka ve kredi sağlayıcılarının kucağına atılmaktadır, şöyle ki:

Yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde borçluların yeni ödeme planı çıkartılması ve haczin durdurulması için alacaklıya başvurması gerekiyor. Borçlu bu başvuru ile önüne konacak borç miktarını kabul etmek zorundadır. Yani banka hangi rakamı borç olarak sunarsa borçlu bunu kabul etmek durumundadır. Konu eğer yargıda ise borçlu celpnamedeki talep edilen borcu mahkemede kabul etmelidir. Bu kabulden sonra yasanın ekindeki listeye göre borç miktarları bir katsayı ile çarpılarak yeni borç rakamları ortaya çıkacaktır. Yani mevcut borçları bir an da daha da katlanacaktır.

Bu yeni rakam da en fazla 6 yıllık olacak şekilde aylık taksitlere bölünecektir. Bu ödeme planı hazırlanırken borçlunun geçmişte yaptığı ödemeler ise hiçbir şekilde kaale alınmayacaktır.

Borçlu herhangi bir aylık taksitini ödemediği taktirde hızla hacze uğrayabilecektir. Hatta borçlunun ipotekli bir taşınmaz malı varsa bu malı 3 ay içerisinde açık artırma ile satılacaktır."

Mamalı, "Halk, hükümetten alacaklı ile borçlu arasında adil denge kuracak, fahiş faiz borçlarını sınırlandıracak, bileşik faizi yasaklayacak bir düzenleme beklerken, sadece bankaların ve kredi verenlerin alacaklarını tahsil etmesine katkı sağlayacak bir anlayışla karşı karşıya kalmıştır" dedi.

 
28 Kasım 2011 Pazartesi 10:19
Okunma: 1037
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu