Ana Sayfa » Kıbrıs » Yeni havayolumuzu 1 yıl içinde kuracağız

Yeni havayolumuzu 1 yıl içinde kuracağız

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, eski KTHY çalışanlarının haklarını alacaklarını söyledi

 
 
Yeni havayolumuzu 1 yıl içinde kuracağız
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, eski KTHY çalışanlarının haklarını alacaklarını söyledi Ali CANSU  KIBRIS

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanlarına haklarının verilmesinin anayasal hak olduğunu söyledi. Bakan Kaşif, bir yıl içinde yeniden ulusal hava yolu şirketimizin olacağını da iddia etti.
Yurt dışında çalışan KTHY çalışanlarının bu haklarını aldıklarını ifade eden Kaşif, “Peki, niye yurt dışına çalışana ayni şirket bu hakkı veriyor da, yurt içindekine vermiyor? Bence bu Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.   
Kaşif, bütçe olanakları çerçevesinde mağduriyet yaşamış KTHY çalışanlarına haklarının verilmesinin zaruri olduğunu söyledi.     
Kaşif, KIBRIS’ın sorularını yanıtladı ve çeşitli konularla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Halkın bizden beklentisi büyük

Kaşif, halkın kendilerinden beklentisin çok yüksek olduğunu söyledi. Son iki yılın kurultay ve seçim sıkıntısıyla geçtiğini kaydeden Kaşif, halkın iktidarda olan bir partiye, “Sen kenarda dur” dediğini anlattı. 
Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) milletvekili sayısını 30’dan 14’e indirdiğini kaydeden Kaşif, “Halk, diğer siyasal partilere ‘oturun ve kendi aranızda anlaşın; ülke için en iyisi ne ise yapın’ demiştir” diye konuştu. Kaşif, “Halkta şu anda bir beklenti var ve halkın bu beklentilerine bizlerin bir cevap vermesi gerekir. Bunun için boş durmamamız çalışmamız şarttır. O inançla hareket ediyoruz ve o doğrultuda da hareketimizi sürdürüyoruz. Bunları yaparken Anavatan ile işbirliğini daha da pekiştirmemiz de kaçınılmazdır” diye konuştu.

20 yıl önce de buradaydım

Kaşif, 20 yıl önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda görev aldığını hatırlattı ve bakan odasını düzenleyenlerden birinin de kendisi olduğunu söyledi.
Kaşif, bakan odasında bir toplantı masasının bulunmadığını ve harita açmak için özel kalem odasına geçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının teknik bir bakanlık olduğuna dikkat çeken Kaşif, “Diyeceksiniz ki senin teknik bilgin ne kadardır? Bizim teknik bilgimiz istenmiyor zaten. Mevcut olan teknik adamlar ve bu bilgiye sahip kişileri yönlendirme ve çalıştırmadır aslolan. Bizim bakan olarak görevimiz budur” dedi.
Çalışanların büyük kısmını tanıdığını ve bakanlığa geleli az bir süre olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak İstanbul’daki şuraya katıldığını anlatan Kaşif, “Şuraya Amerika Birleşik Devletleri dahil 25 ülkeden 18 ülke bakanı ve yedi ülkenin de bakan yardımcıları katıldı. Tüm ülkeler haberleşme, ulaştırma ve denizcilikle ilgili nerelere geldiler, neler yaptılar ve neler yapabilecekler konuşulup tartışıldı” dedi.

KTHY çalışanlarına haklarının verilmesi zaruridir

KTHY’de çalışan insanların her ne kadar devlete istihdam edilmişlerse de eski işyerlerinden doğan hakları bulunduğuna dikkat çeken Kaşif, “Yurt dışında çalışanlar bu haklarını aldılar. Peki, niye yurt dışında çalışana ayni şirket bu hakkı veriyor da, yurt içindekine vermesin? Bence bu anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.   
Kaşif, bütçe olanakları çerçevesinde mağduriyet yaşamış KTHY çalışanlarına haklarının verilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

Yeni havayolumuzu 1 yıl içinde kuracağız

Halka hizmet için geldiklerini ifade eden Kaşif, “Bireysel düşünmeyeceğiz. Ülkesel ve kitlesel düşüneceğiz.  Bakanlığımız hem yollarımızın, hem de ülkemizin daha güzel olması için üstüne düşen görevi yapacaktır” dedi.
Ülkemize ulaşımın deniz veya hava ile olduğuna dikkat çeken Kaşif, “Hava yolu ile ulaşımda KTHY vardı. Tabii ki artık kimseyi suçlamayalım. Daha iyi bir olanak yakalayarak kendi devletimizin de içinde olacağı bir uçak şirketimiz niye olmasın! Bu yönde bir çalışmamız vardır. Başbakan Yardımcımız, Genel Başkanımız Serdar Denktaş bu konuda açıklama yapmıştır” dedi.
Kaşif, “Milli havayolunun olması, hem bilet fiyatlarının dengelenmesi hem de bayrağımızın göklerde dalgalanması bakımından büyük bir olaydır. Bu bizim hedefimizdir. Bu yönde çalışmalarımız vardır” dedi.
Yabancı ortaklı bir şirket kurulup hayata geçirilebileceğini ve konuyla ilgili ön çalışmaların yapıldığını söyleyen Kaşif, “İnanıyorum ki bir yıl içerisinde yeni bir milli hava yolumuzun hayata geçmesi mümkün olacaktır” dedi.

Ercan’da sorun varsa hukuk çözecek

Ercan Havaalanı konusuna da değinen bakan Kaşif, burada bir ihaleye çıkıldığını hatırlattı. Kaşif şöyle konuştu:
“Merkezi İhale Komisyonu ülke mevzuatlarına göre görüşüp, ihaleyi şirketlerden birine verdi. Ana sözleşme yanında ek sözleşmeler de var. Şu anda bunları inceliyoruz. İhaleye çıkılırken idare tarafından aksaklık olup olmadığı veya sözleşmeler yapılırken idare kendi üzerine düşen görevi ihaleyi alana karşı yerine getirip getirmediği araştırılıyor. Ana sözleşmelerin dışında yapılan ara sözleşmelerin neye dayanarak yapıldığı da incelenmektedir. Tüm bunların araştırılması gerekir. Çünkü bu bir hukuk meselesidir. Ercan ihalesinde yanlışlık veya hukuka aykırı bir şeyler varsa, bunu yargıya havale edeceğiz ve sorun orada çözülecek. Bunun dışında bakanlık olarak veya hükümet olarak “Ben bu işin üzerini çizdim” dersek hukuka karşı saygısızlık etmiş oluruz.”

Yer teslimi yapılmadan 100 milyon Euro alındı

Kaşif, Ercan Havaalanı’nın gündemde geldiği zaman o günlerde 13’ncü maaşların konuşulmaya başlandığını ve ihaleyi alan şirketin hükümete 100 milyon Euro verdiğini söyledi.     
Ana sözleşmenin ilk 30 sayfasını okuyabildiğini ifade eden Kaşif, ana sözleşmede ‘Yer teslimi yapıldıktan sonra bu para verilecek’ yazdığını ancak yer tesliminin halen yapılmadığını belirtti.
İhaleyi alan şirkete sadece mevcut ana binanın işletmesinin devredildiğini anlatan Kaşif, bunun dışında yeni bir binanın yapılması için de yer tesliminin yapılmadığını ifade etti.
Kaşif, “Çünkü, gösterilen yerde bir uçak hangarı ve bakım onarım yeri vardır. Askerin birliği ve cephaneliği vardır. Onların oradan kalkması gerekir. Bunların oradan kalkması için ayrılan yere kışlanın yapılması lazımdır. Kışlanın yapılacağı yerde hayvan barınakları vardır. Bu barınaklara da yer bulunması gerekiyor. Çok çatallı bir iş oldu; çok aceleye geldi inancı bende doğdu” dedi. 
“Acaba niye yeni binayı karşıya yapıyoruz? Mevcut binanın kuzeyinde büyük arazimiz var niye oraya yapamadık ve alt geçitler üst geçitler yaptık?” diyen Kaşif, şöyle devam etti:
“Bunlar maliyeti yükselten fiyatlardır. Belki de 25 yıllık yap işlet devret 20 veya 15 yıla düşecek. Maliyet düşünce süre de düşecek. Tüm bunlar bir bütün olarak araştırılacak. Öncelikle bakanlık olarak bizler teknik arkadaşlar ile görüştükten sonra öngördüğümüz yerde daha erken olur ve inşaata daha hızlı başlayabilirsek bunu hükümete götüreceğiz. Eğer hükümet de bu kararı verirse o zaman ilgili firmaya ‘Biz bu kararı verdik bu sözleşmenin tekrardan gözden geçirilmesi gerekir’ diyeceğiz. Tabii ki bu bir süreç ister.”

Ercan’ın dosyalarını tek tek okuyorum

Kaşif, “Tüm bunların yapılması için dosyaları tek tek okuyorum” diyerek, tüm bunları okuduktan sonra bakanlığın teknik görüşler de alacağını, ayrıca Ercan’da çalışan sivil toplum örgütlerine ve diğer firmalara da danışılacağını söyledi.
En doğrusu ne ise onu yapacaklarını anlatan Kaşif, Ercan’da ayrıca Sivil Havacılık Dairesi’nin personeli yanında teknik personelin de yer aldığını ve tüm bu insanların görüşleri alındıktan sonra bir kararın verileceğini belirtti.

Göreve gelir gelmez sorunlar ortaya çıktı

Göreve gelir gelmez Lefke yöresinden yeni yapılacak duble yol için vatandaşlardan şikayet sesleri çıkmaya başladığını söyleyen Kaşif, hepsinin yerinde görülüp inceleneceğini belirtti. Kaşif, “Yapıma başlanmadan veya olay ilahe edilmeden insanlarla görüşülmesi gerekirdi ancak bu yapılmadı” dedi.
Kaşif, bu sorunun mutlaka çözüleceğini ekledi ve “Göreve geldik ikinci gün bu soruları karşımızda bulunca insan diyor ki ‘dört ay önce neredeydiniz?’” diye değerlendirmede bulundu.
Erenköy’de, Lefke’de yolların geçtiği bölgelerde sorunlar olduğuna değinen Kaşif, harita ürerinde görmek yerine yerinde incelemenin daha doğru olduğunu söyledi.

Sabit telefonlar cep telefonu gibi kullanılacak

Sabit telefonları hiç kimsenin kullanmadığını kaydeden Kaşif, Telefon Dairesi’nin gelirinin sabit telefon ile santrallerden olduğunu belirtti.
Türkiye’de Türk Telekom’un yaptığı bir güzellik olduğuna dikkat çeken Kaşif, sabit telefonları, cep telefonu gibi kullanmayı hayata geçirdiğini ifade etti. 
“Biz ayni sistemi; insanlarımıza daha ucuza haberleşmeyi niye kurup sunmayalım?” diyen Kaşif, bu konuyla ilgili Telefon Dairesi Müdürü’nün bu projeyi araştırması talimatını verdiğini ifade etti.
Telefon Dairesi’nin gelirlerinin eskiden yüksek olduğuna ve bir kısmının kendilerine kaldığına dikkat çeken Kaşif, bu parayla binaların bakım ve onarımının yapıldığına vurgu yaptı. Kaşif, daireye para aktarılmadığı için son yıllarda bunun yapılamadığını da söyledi.
Devletin eskiden en fazla gelir getiren birimi ve “altın yumurtlayan tavuk” konumunda olan Telefon Dairesi’nin gelirlerinin bayağı düştüğünü ancak yeni müdür sayesinde gelirlerin 1.5 misli arttığını da kaydeden Kaşif, “Demek ki gayret gösterilirse ve verimli projelerle çalışılırsa devletin gelirleri artar” dedi.

Fiber optik projesi hayata geçecek 
Telefon santrallerinin demode olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini; iletişimde kablo yerine fiber optik kullanımına geçilmesi planlandığını kaydeden Kaşif, şöyle devam etti:
“Artık tel olayının kalkması ve yer altına girip fiber optik döşeme olayıyla evlere kadar ulaşıp evlerde, kablolu yayın kullanmamız gerekir. Göreve gelir gelmez Telefon Dairesi müdürü ile bunları konuştuk.”

GSM’de iki vergi alınırsa bu düzeltilebilir

GSM fiyatlarının diğer dünya ülkelerine göre yüksek olduğunu anlatan Kaşif, ilgili firmalarla ve teknik ekibi ile görüştükten sonra bu konuda bir karar üreteceklerini söyledi.
Konuyu ayarıca Maliye Bakanlığı’na aktaracaklarını ifade eden Kaşif, bunun mali bir konu olduğunu ve GSM’de iki kez vergilendirme olmasının anlaşılması halinde “Bir hizmetten bir kez vergi alınır iki kez vergi alınmaz” diyerek bazı konuların da masaya yatırılması gerektiğini belirtti.
Kaşif, “Ben inanıyorum ki insanlarımızla konuşursak ve dünyadaki uygulamaları da göz önünde bulundurursak çözülmeyecek sorun yoktur” dedi. 

Şura’da ülkemize uygulanan ambargoyu dile getirdim

Kaşif, İstanbul’daki Şura’ya; ‘göreve gelir gelemez yurt dışına gitti’ denmemesi için katılmak istemediğini ancak haberleşme, denizcilik ve ulaştırma konularının konuşulacağı ve ülkelerin bakanlar düzeyinde temsil edildiği için gittiğini söyledi.
25 ülkenin bakanlar düzeyinde sekiz saat bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kaşif, her bakanın kendi ülkesinin ulaştırma, denizcilik ve haberleşme konusunda durumunu ifade etme fırsatı bulduğunu kaydetti.
Kendisinin de Şura’da bir konuşma yaptığını ifade eden Kaşif, “Anavatan Türkiye’nin desteğini her zaman aldık ve bundan sonra da alacağımıza inanıyorum. Orada ambargolar olayını gündeme getirdim. Avrupa ülkelerinden pek çok bakan arkadaş vardı. Amerika’nın ulaştırma bakan yardımcısı vardı. Bize uygulanan ambargo olayını da orda vurguladık” dedi.

 
12 Eylül 2013 Perşembe 12:59
Okunma: 1272
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu