Ana Sayfa » Kıbrıs » Yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü İle İlgili Açıklama

Yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü İle İlgili Açıklama

Yulaf: "26 Mart Pazartesi Gününden İtibaren Denetimlerde Artık Yeni Mesleki Sürücü Belgesi Aranacak".

 
 
Yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü İle İlgili Açıklama

"MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGELERİ ARTIK DEVLET KONTROLÜNDE OLACAK VE BAKANLIK UHDESİNDEKİ NÜFUS KAYIT  DAİRESİ'NİN GÜVENİLİRLİĞİ ALTINDA BASILACAK"

Lefkoşa, 21 Mart 12 (T.A.K.): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bakanlık Müdürü Mehmet Yulaf, hazırlanan yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü gereği 26 Mart Pazartesi gününden itibaren denetimlerde artık yeni Mesleki Sürücü Belgesi aranacağını belirtti.

Mehmet Yulaf, Mesleki Sürücü Belgeleri'nin artık devlet kontrolünde olacağını ve bakanlık uhdesindeki Nüfus Kayıt  Dairesi'nin güvenilirliği altında basılacağını da kaydetti.

Yulaf, yazılı açıklamasında, yeni Mesleki Sürücü Belgesi  Tüzüğü'nün 26 Eylül 2011  tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile  hayata geçirildiğini hatırlatarak, mesleki sürücü hakkında kamuoyunda ortaya atılan iddiaların asılsız ve yanlış bilgi içermesi nedeniyle, bakanlık olarak açıklama yapma gereği duyduklarını ifade etti.

MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN GEREKENLER

Mehmet Yulaf  yeni tüzük gereğince, Mesleki Sürücü  Belgesine sahip olabilmek için gerekenleri de şöyle sıraladı:

"KKTC vatandaşı olmak veya yolcu taşıma izinli araç sahipleri tarafından çıkarılmış çalışma iznine sahip olmak; Uygun sınıfta KKTC sürüş Ehliyetine sahip olmak;  Son 5 yıl içerisinde AF'a uğramış olsa dahi yasaya aykırı yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak veya herhangi bir trafik suçundan dolayı 3 aydan fazla mahkum olmamak ve Trafikte ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olmak.(Bu madde şu anda tadil kapsamındadır)( Şu ana kadar bu madde yazan suçlardan dolayı herhangi bir şoföre mesleki sürücü belgesi verilmemiştir);  Alkollü araç kullanmaktan dolayı, ehliyetine geçici süreyle el konulmamış olmak; Kaymakamlıkta tescilli bir, sektörle ilgili birliğe kayıtlı olmak ve yıllık aidatını ödemiş olmak;  Başvuruda bulunan kişi tarafından, şu an yürürlükteki  sosyal güvenlik ve vergi mevzuatı açısından gerekli kaydın yapılmış olduğunu belgelemek gerekmektedir."

NEDEN YENİ TÜZÜK ?

Bir önceki tüzükte Mesleki Sürücü Belgelerinin basımı için bakanlık dışından özel hizmet alımının söz konusu olduğunu hatırlatan Yulaf, "Ancak  gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bakanlığımıza yansıyan bazı  ihbarlar değerlendirildiğinde, sözkonusu belgelerin daha güvenilir ortamlarda basılması gerekliliği kararına varılmıştı. Devletin uygulamalarının şaibe altına girmesini engellemek ve gerek trafik sicil raporu gerekse karakter belgesinde herhangi bir yasal aykırılığı olmayan şoförlerinde zan altında bırakılmaması için yeni mesleki sürücü belgesi hazırlığına gidilmiştir" dedi.

"Yeni Mesleki Sürücü Belgesi  Tüzüğü 26/09/11 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile  hayata geçirildi ve tüzük gereği 6 ay sonunda, yani 26/03/12  tarihi itibarı ile denetimlerde artık yeni Mesleki Sürücü Belgesi aranacaktır" diyen Mehmet Yulaf, "Yeni Mesleki Sürücü Belgeleri bundan sonra tüzük gereği 3 yılda bir yenilecektir ve bedeli asgari ücretin yüzde 5'i olacaktır. Bu madde şuan tadil kapsamında olup, 'işletme izni sahipleri bu bedeli bir defaya mahsus  ödeyeceklerdir' olarak ekleme yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Geçmiş tüzüğe göre, şoförlük mesleği dışında çeşitli meslek guruplarından olanlar mesleki sürücü belgesi alabiliyorken son tüzüğe göre Mesleki Sürücü Belgesine başvuruda bulunacak olan kişilerin kesinlikle şoför olarak işletme izinli işletmecilerin yanında kayıtlı olma zorunluluğu bulunduğunu vurgulayan Bakanlık Müdürü Mehmet Yulaf, "Dolayısı ile yeni tüzük gereği zaman (3 yıl) kavramına bakılması yerine nitelik ve ehil olmaya bakılmasına karar verilmiştir. Yani gerçek mesleği şoförlük olanlar ancak Mesleki Sürüş Belgesini alabileceklerdir" dedi.

KARAKTER BELGESİ

Yulaf şöyle devam etti:

"Üzülerek görüyoruz ki, bazı taksi şoförleri karakter belgelerinde veya trafik sicil raporlarında sorun olması ve yeni tüzüğe göre Mesleki sürücü belgesi alamayacak olmalarından dolayı, kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarda bulunmaktadırlar. Oysa ki kamuoyunda yer alan bu iddialar kesinlikle asılsızdır.

Yeni tüzükle ile ister KKTC vatandaşı isterse  TC  vatandaşı olsun söz konusu kişinin kendi ülkesinden karakter  raporu sunması  kesinlikle gerekmektedir.Eğer  TC vatandaşı olan kişi 1 yıldan fazla KKTC'de kayıtlı bir şekilde bulunmaktaysa, KKTC yetkili makamlarından da karakter belgesi alabilecektir.  Ayrıca, Eski tüzükte olmayan 'Kamu aracı sürerken ya da özel araç kullanırken alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulması dolayısı ile Mesleki Sürücü Belgesi alamayacak olması' maddesi de yeni tüzükte yer almaktadır.

Tüm bu maddelerin kontrol ve denetimini, şoför adaylarını sözlü ve yazılı sınava tutan komisyonlar aracılığı ile yapılmaktadır."

Yulaf, mesai saatleri içerisinde  hafta içi hergün  Mesleki Sürücü Belgesi  ile  ilgili  hertürlü  bilgi ve yardımın 6111055 nolu telefondan alınabileceğini de vurguladı.

(ŞEB/HA)

 
21 Mart 2012 Çarşamba 13:04
Okunma: 1358
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu