Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Yeni Yılın İlk Liderler Görüşmesi

Yeni Yılın İlk Liderler Görüşmesi

BM Tarafların Listelenmiş Tezlerini İncelemeye Başlıyor, Greentree-2'nin Ertelenmesi İhtimali Var

 
 
Yeni Yılın İlk Liderler Görüşmesi
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas yeni yılın ilk görüşmesini bugün gerçekleştirecek. Kimi gazeteler saat 10.00'da başlayacak görüşmede Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer hazır bulunmayacağını, kiminin; bugünkü görüşmeye Downer'ın de katılacağını yazdı.  

Fileleftheros "Belgelerin Sunulmasıyla Başlangıç... BM Greentree-2'ye Listelenmiş Tezleri İnceleyerek Hazırlanıyor" başlıklı haberinde Birleşmiş Milletlerin müzakerecilerden istediği; tarafların Kıbrıs sorununun bütün ana başlıklarıyla ilgili listelenmiş tezlerini bugünden itibaren incelemeye başlayacağını yazdı.

Bilgi sahibi kaynaklara dayanarak BM'nin çabasının,  22-24 Ocak'ta gerçekleşecek Ban Ki Moon'la yeni randevudan önce, bütün müzakere başlıklarını kapsayacak belgelerin sunulması olduğunu kaydeden gazeteye göre Aleksander Downer'in grubunun ana hedefi; Greentree-2 arifesinde taktik belirlemek maksadıyla karşılıklı tezlerin tam, özet şekilde sunulmasıdır. Bir BM kaynağı "görüş birliklerine dair bir görüntü elde edeceğiz ve bu mesele netleşecek" dedi.

Gazete üç yıldır devam eden müzakerelerden sonra, ortak lisan olup olmadığı, hangi başlıklarda olduğu açısından bunun ilgi çekici olduğu yorumunu yapan gazete BM'nin yapacağı yorumun da oldukça belirleyici olacağı görüşüne yer verdi.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın bugün, Aleksander Downer'ın gaybubetinde yeni bir görüşme yapacaklarını, bunun sondan bir önceki görüşme (son görüşme Pazartesi) olacağını ancak liderlerin 5 Ocak'ta Pile'de Downer'a verecekleri yemekte de bir araya geleceklerini hatırlattı.

Gazete devamla; Türk büyükelçilerin kısa süre önce Ankara'da gerçekleştirdikleri toplantıda Kıbrıs sorununun da ele alındığını belirterek, Hürriyet Daily News'ün ilgili haberini iktibas etti.

Politis Greentree'de yapılacak yeni zirvenin detaylarının bugünkü liderler görüşmesinde ele alınacağını "Greentree Masada... Aleksander Downer Bugünkü Liderler Görüşmesinde Long Island Üçlü Görüşmesinin Perspektifi, Mantığı ve Gerekçesini Ortaya Koyacak" başlığıyla aktardı.

Gazete Aleksander Downer başkanlığında yapılacağını belirttiği bugünkü liderler görüşmesinin uzlaşılmış tek gündeminin Ocak sonunda Long Island'da gerçekleştirilecek üçlü görüşmenin detayları olduğuna dikkat çekti.

Downer'ın son iki haftadır Ada dışında olmasının son zamanlarda müzakerelerin girdiği sıkıntıyı artırdığını, tarafların; bugünkü görüşmenin gündemi üzerinde dahi uzlaşmamış göründüğünü kaydeden gazete diplomatik kaynaklara dayanarak Rum tarafının bugünkü görüşmede gündemin yönetim başlığı olmasını önerdiğini ancak Kıbrıs Türk tarafının görüşme gündemini müphem bırakmayı tercih ettiğini yazdı

Downer'ın liderlerin 2012'deki ilk doğrudan müzakeresinin hazırlıkları için dün Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile görüştüğüne işaret eden gazete özetle şöyle devam etti:

"Diplomatik kaynakların gazetemize söylediğine göre bugün Greentree-2'de olacaklar ve görüşmenin hangi koşullarda gerçekleştirileceğine dair ilk tat bugün alınacak. Taraflar, istedikleri konuyu tartışmaya açma hakkına sahiptir.

GREENTREE-2'NİN ERTELENMESİ İHTİMALİ

Downer yeni üçlü görüşmeye bir perspektif verme konusunda oldukça zor durumdadır, müzakerelerde; Ekim'deki son üçlü görüşmedeki sahneyi değiştirecek hiçbir ilerleme de kaydedilmemiştir. Bu çerçevede ve iki liderin sadece iki planlanmış görüşmesi (9 Ocak'taki görüşme ve 5 Ocak'ta Pile'deki yemek) kalmışken, müzakere masasına, yeni üçlü görüşmenin ertelenmesi senaryosunun konulması ihtimali de vardır.

EKOLOGLAR HRİSTOFYAS'TAN ROTA DEĞİŞİKLİĞİ İSTEDİ

Bu arada Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Başkan Hristofyas'a; izlemekte olduğu sürecin doğrudan beşli veya genişletilmiş konferansa ve hakemliğe sürüklediğini anlama çağırısı yaptı. Ekologlar 'Yeni New York görüşmesi arifesinde, önemli gelişmelerin eşiğinde bulunuyoruz.  Başkan Hristofyas siyasi liderliğin işbirliğinde, rota değiştirmek için ciddi ve kritik kararlar almak zorundadır' görüşünü ortaya koydu."

Fileleftheros Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin Hristofyas'ın RMMO Subaylar Kulübü'nde yılbaşı dolayısıyla düzenlenen baloda yaptığı konuşmayı değerlendirdiği açıklamasını "'Kıbrıs Sorununun Özünü Anlamış Görünüyor... Ekologlar Hristofyas'ın Söylediklerinden Kısmen Memnun" başlığıyla aktardı.

Habere göre Hareket; "Başkan Dimitris Hristofyas nihayet Kıbrıs sorununun toplumlar arası anlaşmazlık değil bir istila ve işgal sorunu olduğunu anladı. Dolayısıyla mesele halkın yeniden birleşmesi değil ülkenin ve Kıbrıslıların yabancı işgalinden kurtarılmasıdır" görüşünü ortaya koydu.

Hristofyas'ın izlemekte olduğu yolun "doğrudan beşli veya genişletilmiş konferansa ve örtülü hakemliğe sürüklediğini de anlamak zorunda olduğunu" belirten Hareket şu ifadeleri de kullandı:

"Türkiye'nin stratejisinin ne olduğu ve Erdoğan'ın Kıbrıslı Türkleri strateji silahı olarak kullandığını anladığına göre Hristofyas artık Kıbrıs sorununun rotasını değiştirme sorumluluğunu üstlenmelidir. Ancak o zaman partilerin ve özellikle halkın desteğini alabilir. Başkan, çözümün türü ve genel içeriğinin belirlenmesi için halkoyuna başvurulması önerimizi benimsesin."

Haravgi'nin "Türkiye Çözüm İradesi Göstersin... AKEL Genel Sekreteri: Sayın Eroğlu Her Zaman Katı Denktaş Çizgisini İzledi" başlıklı haberine göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun yeni üçlü zirvenin Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesi perspektifi olmadığını belirterek bunun sebebinin Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun tavrı olduğunu savundu.

Zaman gazetesinin; "Kıbrıslı Türklerin Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Kıbrıs sorununu çözme niyetinden kuşku duydukları" haberini yorumlayan Kiprianu Eroğlu'nun her zaman Rauf Denktaş katı çizgisini izlediğini belirterek "tek başına bu bile olumsuz ön şartlar yaratıyor" iddiasında bulundu.

KİPRİANU TÜRKİYE'YE: "İŞTE HENDEK İŞTE DEVE..."

Rum tarafının Kıbrıs sorununa en kısa zamanda çözüm bulunmasını istediğini savunarak "Türkiye de aynı arzuya sahipse çözüm iradesi göstersin" diyen Kiprianu devamla "İşte hendek işte deve... Uzlaşılmış çerçevede tezlerle müzakere masasına gelsinler de Kıbrıs sorununa en kısa zamanda çözüm bulabileceğimizden emin olalım" dedi.

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın "Kıbrıs sorunu kanserleşti" sözünün sorulmasına karşılık "oluşan ortam, New York görüşmesinde bir ilerleme başarılabileceği konusunda bizi yüreklendirmiyor. Biz; çözümün başarılabilmesi için çabalarımızı sürekli birleştirmek zorundayız. Çözüm bulunmazsa Kıbrıs Cumhuriyeti için pusuda bekleyen tehlikeler çok daha büyük olacak. Barış, güvenlik ve istikrar olmasını güvence altına almalıyız, bütün bunlar da ancak uzlaşılmış ilkelere dayalı bir çözüm sonucunda ortaya çıkabilir. Halkımızın tamamı için kalkınma, ilerleme ve refah olmasının reçetesi budur."

GÜZELYURT KÖKENLİLER

Fileleftheros'un "Omorfolular (Güzelyurt kökenli Rumlar) Eroğlu'na Karşı" başlıklı haberine göre sözde "Omorfo (Güzelyurt) Belediyesi" Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun her gün çıkıp, Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde Güzelyurt'un Rumlara verilmeyeceğini söylemesinin "kendini beğenmiş tavır, kabul edilemez ve kışkırtıcı açıklamalar" olduğu iddiasında bulundu.

Habere göre sözde "belediye" tarafından yayımlanan açıklamada Cumhurbaşkanı'nın ilgili açıklamalarının "Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını torpillediği" iddia edildi. Sözde "belediye başkanı" Haralambos Pittas "Türkiye'nin çeşitli dost ve müttefiklerinin Eroğlu'nun bu sözlerine bakıp, Kıbrıs sorununun çözülmesi maksadıyla kabul edilemez tavizler vermesi için bizim tarafa baskı yapmaktan vazgeçmelidir" dedi, şu iddialarda bulundu:

"Sayın Eroğlu Kıbrıs'ın 2012'nin ikinci yarısında AB dönem başkanlığını; AB'nin ta üyesi olarak üstleneceğini ve davranışlarından dolayı Kıbrıslı Türklerin sadece uzaktan bakacaklarını bilmelidir. Eroğlu'nun müzakere masasındaki bu tavır ve davranışını BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a ve AB'ye şikayet edeceğiz."

 
4 Ocak 2012 Çarşamba 11:25
Okunma: 478
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu