Ana Sayfa » Kıbrıs » Yenilenebilir Enerji...

Yenilenebilir Enerji...

Atun: "yenilenebilir Enerji 29 Yıllık Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk".

 
 
Yenilenebilir Enerji...
"YAKIT TÜKETİMİNDE YILDA 38 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK"


"HALKIN SAĞLAYACAĞI TASARRUF 20 YILDA 190 TRİLYON TL"


Lefkoşa, 27 Temmuz 12 (T.A.K.): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 29 yıllık cumhuriyet tarihinde enerji alanında yepyeni bir sayfa açıldığını, ülkede bugüne kadar tamamıyla fuel oil'e dayalı olan enerji yatırımlarının yerini yenilenebilir enerji alternatiflerinin alacağını söyledi.


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Basın Bölümü'nün açıklamasına göre Atun, BRT'ye, enerji politikalarında, geleceğe yönelik hedeflerle ilgili açıklamada bulundu.


KKTC'de fuel oil ile üretilen elektriğin ekonomik olmadığını vurgulayan Enerji Bakanı Atun, bu çerçevede elektrik enerjisini çeşitlendirmeye, yüzde yüz fuel oil bağımlılığını azaltmaya gitmenin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.


Bu çerçevede özel veya tüzel kişilere teşvik verileceğini anlatan Atun, "Tabii fuel oil katı bir yakıt türü. Bacalarımızdan biliyorsunuz dumanlar yükseliyor. Dolayısıyla bizim hem elektrik enerjisini çeşitlendirmeye ve dolayısıyla yüzde yüz fuel oil bağımlılığından uzaklaşmaya, hem de daha çevreye uyumlu ve daha dost teknolojilere ihtiyacımız var" dedi.


KKTC'nin yıllık 200 milyon Dolar fuel oil ithalatı yaptığını, sürdürülebilir enerji üretimi ile bunu azaltmayı hedeflediklerini vurgulayan Atun, mevzuatın yürürlüğe girmesiyle ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşviklerle mümkün hale geldiğini açıkladı.


BAŞVURULAR BAKANLIĞA


Yenilenebilir enerji konusunda başvuruların bakanlığa yapılacağını belirten Atun, bu hafta bakanlık bünyesinde oluşturulacak bağımsız bir kurulun başvuruları değerlendirerek üretim belgesi vereceğini anlattı.


Enerji Bakanı Atun, kurula başvuruda bulunacak gerçek veya tüzel kişilerin gerekli belgeyi almasının ardından 1 yıl içerisinde yatırımı tamamlayıp, faaliyete geçme zorunluluğu olduğunu da vurguladı.


Atun, özellikle "serbest üretici" olarak nitelendirilen üreticilerin, kendi hanesinde 5 kilovata kadar üretim yapabileceklerini belirtti.


Enerji üretimi tarifelerini, farklı ücretler öngörmesi için, alçak, orta ve yüksek gerilim olarak ayırdıklarının altını çizen Atun: "Üretilecek olan elektriğin de, eğer üretilen enerji kullanım fazlası olarak artmışsa, bunun şebekeye iletilmesi ve karşılığında da üreten hane halkının bir ücret elde etmesi yani verilen tarife üzerinden bunu şebekeye satışı söz konusu hale gelmiştir" dedi.


Güneşten ve rüzgardan elde edilecek enerji için kullanılacak panellerin veya rüzgar tribünlerinin Avrupa Birliği standardında olması şartı getirildiğine dikkati çeken Atun, yenilenebilir enerji kaynaklarının tesisinin kurulmasının Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkilendirilmiş müteahhitler tarafından yapılabileceğini belirtti.


Alçak gerilimde kurulacak üretimde 15 kilovata kadar 25 Euro cent, 15 kilovattan daha fazla ise 22 Euro cent saat başına alım yapılacağını anlatan Bakan Atun, orta ve yüksek gerilimde ise saat başına 20 Euro cent enerji alımına gidileceğini söyledi.


"YAKIT TÜKETİMİNDE YILDA 38 MİLYON TL TASARRUF..."


Enerji Bakanı Sunat Atun, yılda yaklaşık 1.3 megawatt üretim yapılmasını öngördüklerini de ifade etti. Yenilenebilir enerji sayesinde KKTC'de yıllık yakıt tüketimden 38 milyon TL tasarruf sağlanacağını vurgulayan Atun, 100'e yakın yatırımcının konuya ilgi duyduğunu söyledi. Atun şöyle devam etti:


"HALKIN SAĞLAYACAĞI TASARRUF 20 YILDA 190 TRİLYON TL"


"KKTC halkının sağlayacağı tasarruf 20 yılda 190 trilyon TL'ye ulaşacaktır. Bu da yeşil ve çevre dostu olan bu uygulamanın yanısıra halkımızın cebinden çıkacak olan paranın da son derece bu yönde azalması anlamına gelecektir ve bu uzun vadede de elektrik fiyatlarına son derece olumlu yansıyacaktır. Haliyle santral ihtiyacına da ciddi bir tasarruf sağlayacaktır".


"ENERJİ ALANINDA YEPYENİ BİR SAYFA... TARİHİ BİR ADIM"


Atun konuşmasının sonunda, ülkede yenilenebilir enerji alanında yepyeni bir sayfa açıldığını vurguladı.


Bakan Atun, "KKTC'de yenilenebilir enerji alanında yepyeni bir sayfa açıyoruz. 29 yıllık cumhuriyet geçmişi olan KKTC'de 38 yılda yapılan bütün yatırımlar fuel oil idi. KKTC tarihinde ilk kez fuel oil dışında çevre dostu enerji üretimi alanına adım atmış oluyoruz. Tarihi bir adım atıyoruz. Hedef, vatandaşın cebinden çıkan parayı azaltmak" dedi.


Elektrikte dışa bağımlılığı azaltmak, enerji üretim çeşitliliğini artırmak, daha çevre dostu sistemleri ülkeye uygulamak ve yeni iş olanaklarını yaratmak istediklerini söyleyen Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, konuşmasını şöyle tamamladı:


"Bu proje ile, gelecek nesillere kendi enerji üretimimiz yoluyla bu sorumluluğumuzu yerine getiriyor olmamız mutluluk vericidir. Projemiz, elektrik üretilmesi için fuel oil ithalatına ödenen yüksek rakamları daha da aşağılara çekerek vatandaşımızın cebinden çıkan parayı bu ölçüde azaltma misyonu da taşımaktadır. Şimdiden ülkemize hayırlı olsun".

 
27 Temmuz 2012 Cuma 10:59
Okunma: 1236
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu