Ana Sayfa » Kıbrıs » YEREL SEÇİM VE HALKOYLAMASINDA NASIL OY VERİLECEK?

YEREL SEÇİM VE HALKOYLAMASINDA NASIL OY VERİLECEK?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), pazar günü yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimleri ve Halkoylamasında seçmenlerin oyunu hangi şekillerde kullanabileceğini hatırlattı.

 
 
YEREL SEÇİM VE HALKOYLAMASINDA NASIL OY VERİLECEK?

 

"EVET MÜHRÜNÜ BİR KEZ BASMAK YETERLİ?

YSK duyurusuna göre, belediye başkanlığı ve muhtarlık seçimi için oy pusulasında, oy vermek istenilen adaya ait bölümün herhangi bir yerine, diğer bölümlere taşmamak koşuluyla  "EVET" mührünün basılması gerekiyor. "EVET? mührünün sönük çıksa dahi sadece bir kez basılmasının yeterli olduğu vurgulandı.

MECLİS ÜYELERİ İÇİN 3 YÖNTEM

Belediye meclisi üyeliği seçimi için "mühür?, "mühür+tercih? ve "karma? olmak üzere 3 farklı yöntemle oy verilebilecek. YSK duyurusunda şu bilgiler yer aldı:

"1.Mühür: Siyasal partilerden biri lehine oy kullanılmak istenirse, oy pusulası üzerinde o siyasal partinin adının ve ambleminin altında yer alan dörtgen içerisine ?EVET' mührünün basılması gerekir. ?EVET' mührü sönük çıksa dahi sadece bir kez basılması yeterlidir.

2. Mühür + tercih: Seçmen siyasal partilerden biri lehine ?EVET' mührünü basıp oyunu kullandıktan sonra, isterse o parti listesinde ad ve soyadları bulunan adayların bir kısmının ad ve soyadları karşısında bulunan dörtgen içerisine işaret koymak sureti ile tercih yapabilir. Ancak tercih hakkını o siyasal partinin listesinde ad ve soyadları yazılı adayların, kesirler hesaba katılmamak koşulu ile yarısı için kullanmak zorundadır. Örneğin, Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeliğinde 22 adaydan 11'i, Gazimağusa Belediyesi Meclis Üyeliğinde 16 adaydan 8'i, Girne Belediyesi Meclis Üyeliğinde 14 adaydan 7'si,   Güzelyurt Belediyesi Meclis Üyeliğinde 14 adaydan 7'si ve İskele Belediyesi Meclis Üyeliğinde 10 adaydan 5'i için tercihini kullanmak zorundadır. Dörtgen dışına konan işaretler geçersizdir.

3. Karma:  Seçmen oyunu sadece bir siyasal parti lehine kullanmak istemez ve oy pusulasında ad ve soyadları bulunan partili ve bağımsız adaylara karışık olarak vermek isterse, oy verme yerinde bulunan kalemle oy vermek istediği adayların ad ve soyadları karşısındaki dörtgen içerisine işaret koyabilir. Ancak karma oy kullandığı takdirde oyunu en çok o bölgeden çıkarılacak Belediye Meclis Üyeliği sayısı kadar veya kesirler hesaba katılmamak koşulu ile en az bu sayının yarısı kadar aday için kullanmak zorundadır. Örneğin, Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeliğinde en çok 22 en az 11, Gazimağusa Belediyesi Meclis Üyeliğinde en çok 16 en az 8, Girne Belediyesi Meclis Üyeliğinde en çok 14 en az 7, Güzelyurt Belediyesi Meclis Üyeliğinde en çok 14 en az 7 ve İskele Belediyesi Meclis Üyeliğinde en çok 10 en az 5 adaya oy verilecektir.

Karma oy, tümü ile bir partinin adayları lehine kullanılamaz; en az bir partinin adayları ile bağımsız aday veya adaylara ya da en az iki partinin adaylarına veya yeterli sayıda bağımsız aday olması halinde sadece bağımsız adaylara oy kullanılabilir.?

İHTİYAR HEYETİ ÜYELİĞİ SEÇİMİ

Pazar günkü seçimde, ihtiyar heyeti seçimi için kullanılacak oy pusulası üzerinde ad ve soyadları bulunan adayların yalnızca 4'üne, orada bulundurulan kalemle, ad ve soyadları karşısındaki dörtgen içerisine işaret koymak suretiyle oy kullanılabilecek.

Adayların ad ve soyadları karşısında bulunan dörtgenler dışına konan işaretler geçersiz sayılacak. İşaretlerin tamamının dörtgenler dışına konması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.

Seçmen oyunu sadece 4 aday için kullanmak zorundadır. Bu sayıdan az veya çok aday için kullandığı takdirde o oy pusulası geçersiz sayılacak.

ANAYASA HALKOYLAMASI

Pazar günü, Anayasa'daki değişiklikler için yapılacak halkoylamasında ise, oy pusulası üzerindeki "EVET? veya "HAYIR? kelimelerinin altında yer alan dörtgenlerden biri içerisine, oy verme kabininde bulundurulan tükenmez kalemle işaret koymak suretiyle oy kullanılabilecek.

(GÜL/GUR)

 
26 Haziran 2014 Perşembe 19:57
Okunma: 2206
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu