Ana Sayfa » Kıbrıs » Yerli Ürün Anketi Sonuçları Açıklandı

Yerli Ürün Anketi Sonuçları Açıklandı

"Kıbrıslı Türkler Yerli Ürünlerin Desteklenmesi Gerektiği Görüşünde".

 
 
Yerli Ürün Anketi Sonuçları Açıklandı
"KATILIMCILARIN % 71.52'Sİ YERLİ ÜRÜNLERİN KALİTESİNE GÜVENİRKEN; % 13'Ü  YERLİ ÜRÜNLERDEN MEMNUN DEĞİL"


"KATILIMCILARIN 10 ÜZERİNDEN 6,04'Ü YERLİ ÜRÜNLERE SICAK BAKIYOR"


"DENETİM, STANDARDİZASYON, MARKALAŞMA, REKLAM VE TANITIM EKSİKLİĞİ VAR"


Lefkoşa, 19 Haziran 12 (T.A.K): Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın yerli ürünlerin güçlü ve zayıf yanlarını tespit etmek; pazar payını artırmak için ürünlerin zayıf yanlarını güçlendirmek amacıyla yaptırdığı "yerli ürün anketi" sonuçlarına göre, "Kıbrıslı Türkler, yerli ürünlerin desteklenmesi gerektiği görüşünde..."


Anket katılımcılarının yüzde 71.52'si yerli ürünlerin kalitesine güvenirken; yüzde 13'ü  kullandığı yerli ürünlerden memnun değil.


Prologue Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan ve AB Second Projesi tarafından desteklenen ankette görüşleri yer alan  katılımcılar, yerli ürünlere genelde (10 üzerinden 6,04 oranıyla)  sıcak bakıyor; ancak denetim, standardizasyon, markalaşma, reklam ve tanıtım eksiklikleri bulunduğunu ve daha fazla tüketiciye ulaşılması için bunlara ihtiyaç olduğunu düşünüyor.


"KIBRISLI TÜRKLER SIRASIYLA KALİTE, FİYAT VE MARKAYA ÖNEM VERİYOR"


Anket sonuçlarına göre, "Kıbrıslı Türkler alışveriş yaparken sırasıyla kalite, fiyat ve markaya önem veriyor ve ankete katılan tüketicilerin yüzde 94,65'i yerli ürünlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.


Anket sonuçları bugün saat 10:00'da Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında açıklandı.


Basın toplantısında Oda Başkanı Ali Çıralı, AB Second Projesi KOBİ Uzmanı Niyal Öztürk ile Prologue Danışmanlık Ltd. Direktörü Mine Yücel konuştu.


ÇIRALI: "TEK ÇIKIŞ NOKTASI ÜRETİM"


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın KKTC topraklarında üretimin artırılması, KKTC'nin çağdaş ve sürdürülebilir bir ekonomik yapıya ulaşabilmesi için çalıştığını söyledi.


KKTC'deki mal ve hizmet üretiminin yetersizliği neticesinde Kuzey Kıbrıs ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durmaktan çok uzakta kaldığına ve sürekli olarak dış yardımlara muhtaç bir vaziyette bulunduğuna tanık olduklarını ifade eden Çıralı, bütçe disiplini konusunda bazı başarılar yaşansa da bütçe açığının karşılanmasının dış yardımlarla mümkün olduğunu dile getirdi. Çıralı,  Kuzey Kıbrıs için tek çıkış noktasının üretim olduğunu vurguladı.


"MEVCUT DURUMUN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILACAK"


Yerli mal ve hizmet üretiminin artırılmasının içerisinde bulunulan mevcut durumun detaylı olarak incelenmesinden geçtiğini söyleyen Çıralı,  anket çalışması neticesinde halkın yerli üretimle ilgili düşüncelerini detaylı olarak tespit ettiklerini ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.


Yerli ürünlere yönelik sıcaklığın artırılması için somut çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Çıralı, anketin, denetimlerin istenen düzeyde yapılmadığını, genç nüfusun alışveriş kararı alırken marka ve reklama daha fazla önem verdiğini, yerli ürünlerin gençler tarafından daha fazla tercih edilmesini sağlamak için markalaşmaya yoğunlaşılması gerektiğini ve  devletin üretim sektörüyle ilgili desteklerini ve politikalarını gözden geçirmek zorunda olduğunu  söyledi.


ÖZTÜRK


AB Second ( Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Bilişim) Projesi KOBİ Uzmanı Niyal Öztürk de Second Projesi'nin ne olduğu ve bileşenleriyle ilgili bilgiler verdi.


YÜCEL


Prologue Danışmanlık Ltd. Direktörü Mine Yücel ise anket sonuçlarını aktardı.


Katılımcıların yüzde 74,33'ünün alışveriş kararlarında reklamların etkili olduğunu vurgulayan Yücel, bunun imaj ve kalite algısı yanında markalaşmanın ne derece önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.


Yücel, katılımcıların yüzde 93.81'inin bir yerli ürünleri destekleme kampanyasına ihtiyaç olduğunu düşündüğünü ve yüzde 91.47'si böyle bir kampanyaya destek olacaklarını belirttiklerini dile getirerek,  gençlere kıyasla 55 yaş üzeri kesimin  yerli ürünlere daha sıcak baktığını da söyledi.


"DENETİM VE STANDARDİZASYON ÇALIŞMALARI"


Yerli ürünlere güvenin artmasında devletin denetim ve standardizasyon çalışmalarında teşvik edici rol oynaması gerektiğini vurgulayan Yücel, ayni şekilde yerli ürünlerin imajının düzeltilmesi için üretim mekanlarının denetimi ve sonuçların şeffaf bir şekilde paylaşılmasının önemini de dile getirdi.


Yücel, anketin başarılı yerli üreticilerin ve yerli üretimin daha iyi tanıtılmasına ihtiyaç olduğunu ortaya koyduğunu da söyledi.


(ÖZ/HA) FOTOĞRAFLI


 
19 Haziran 2012 Salı 13:23
Okunma: 1006
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu