Ana Sayfa » Kıbrıs » Yeşil Hat Tüzüğü 2013 raporunu yayınlandı

Yeşil Hat Tüzüğü 2013 raporunu yayınlandı

Avrupa Komisyonu, sınır geçişleri ve Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a ticareti düzenleyen Yeşil Hat Tüzüğü 2013 raporunu yayınlandı ve sonuçtan dolayı endişeli olduğunu açıkladı:

 
 
Yeşil Hat Tüzüğü 2013 raporunu yayınlandı

Emine DAVUT YİTMEN  KIBRIS

   Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a yapılan ticaret hacmindeki düşüşten dolayı endişe duyduğunu bildirdi.
Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili 16 Mayıs 2014 tarihinde yayınladığı raporu, 1 Ocak -31 Aralık 2013 tarihleri arsında adada iki taraf arasında gerçekleşen geçişleri ve ticareti kapsıyor.
Sınır geçişlerinde bir artış olduğu ve bundan memnuniyet duyulduğu belirtilen raporda, ada içi ticarette ekonomik krizden dolayı ticaret hacmindeki düşüşten kaynaklanan endişe de aktarıldı.
Raporda, iki toplumun ekonomi alanında dayanışmayı artırdığı yönünde bir kanıta rastlanmadığı yer alırken, Komisyon’un tüzüğün uygulanmasını izlemeye devam edeceği de vurgulandı.

Yeşil Hat ticareti en düşük seviyede
2013 yılında Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ticaretin, 2004 yılında uygulanmaya başladığı tarihten bu yana en düşük seviyeye indiği belirtildi.
Buna göre ticaret hacmi, 2012 yılında 4 milyon 040 bin 018 iken, 2013’te 3 milyon 411 bin 593’e geriledi. Buna neden olarak ekonomik durgunluk gösterildi. Tüzük üzerinden yapılan ticarette, en çok plastik ürünler, taze balık, işlenmemiş hurda maddesi ve inşaat malzemelerinin başı çektiği bilgisi verildi. Raporda, tüzüğün kısıtlı alanından dolayı, tüm ticaretin sınırlı olduğu aktarıldı.  

Kıbrıslı Türk kamyonların Güney Kıbrıs’ta dolaşım sorunu rapora girdi
   Raporda, Kıbrıslı Türklere ait ticari araçlara bazı engellerin devam ettiği, özellikle 7,5 ton üzeri kamyonlar ve otobüslerin,  Güney Kıbrıs’tan müktesebata uygun ehliyet ve sertifika almaları halinde ada içinde özgür dolaşımına izin verildiği bildirildi.
   Komisyonun bu konuyla ilgi birimlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti ve diğer yetkililerle görüşmeler yaptıkları ancak bir sonuç alınmadığı da kaydedildi.  Ayrıca raporda işlenmiş gıdaların ticareti konusunda ilerleme sağlanamadığı da vurgulandı.
Raporda, malların Yeşilırmak Kapısı’ndan Kuzey Kıbrıs’a geçişi ve geri dönüşü ile ilgili düzenlemenin yapıldığı da bildirildi.

Komisyon ticareti geliştirmek için yollar arıyor
   Komisyon’un, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ticaretin ilerletilmesi için yollar aramaya devam ettiği bilgisi verildi.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) canlı hayvan ve hayvan ürünleri ticareti ile ilgili isteğinin devam ettiği, Komisyon’un şu anda bir balık çiftliğine izin verilmesi konusuyla ilgilendiği aktarıldı.
Raporda, 2013 Eylül ayında Malta’da işadamı ve politikacıdan oluşan 60 Kıbrıslının UNDP sponsorluğunda biraraya geldiği ve bu üç günlük beyin fırtınası sonrasında ortak işbirliğine gidilmesi yönünde yeni bir fırsat yaratılması gerektiği kararına yer verildi.

Malların geçişiyle ilgili engeller
   Raporda ticarette yaşanan engellerin, ticaretin düşüşüne neden olduğu belirtildi. Yolcu ve eşya taşıyan Kıbrıslı Türk araçlarla ilgili geçtiğimiz yıllarda raporlara yansıyan sorunların halen çözülmediği aktarıldı.
Komisyon, Kıbrıslı Türklere ait araçların dolaşımına izin verilmesinin Kıbrıs Türk toplumun ekonomik gelişime katkıda bulunabileceği görüşünü paylaştı. Bu konuda herhangi bir ilerleme olmadığı da raporda yer aldı.
Raporda geçmiş yıllarda olduğu gibi Kıbrıslı Türk tüccarların, ürünlerini Güney Kıbrıs’taki dükkanlarda depolamada, ürünlerin ve hizmetlerin reklamında sorunlar yaşandığını bildirdikleri de vurgulandı.

İnsan geçişlerinde artış
   Raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti verilerine göre, 2013 yılında 520 bin 410 Kıbrıslı Rum ve 183 bin 185 araç kuzey Kıbrıs geçiş yaptı. 877 bin 759 Kıbrıslı Türk ve 323 bin 655 Kıbrıslı Türk araç da Güney Kıbrıs’a geçti.
Kıbrıslı Türk ve Rumlar dışında, sınırlardan geçiş yapan AB vatandaşlarının sayısında düşüş yaşandığı kaydedildi. Üçüncü ülkelerden gelen kişilerin geçişlerinin en çok Lokmacı’da olduğu bildirildi.

Mal geçişinde düşüş
   Raporda, KTTO’nun Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a yapılan mal geçişi ile ilgili verilerine de yer verildi. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a mal geçişi için 4 milyon 311bin 615 Euro tutarında belge hazırlandı; ancak 3 milyon 836 bin 845’nin ticareti yapıldı. 2012’deki belge tutarı ise 4 milyon 835 bin 528 Euro idi ve ticaret yapılan rakam 4 milyon 196 bin 465 olarak belirtilmişti. Bu yılki rakamlar, 2012’deki rakamlarla kıyaslandığında, Yeşil Hat ticaretinde yüzde 8.5 oranında düşüş yaşandığı aktarıldı.

 
7 Haziran 2014 Cumartesi 10:08
Okunma: 1604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu