Ana Sayfa » Türkiye » Yıldız: "Bizim Kıbrıs'ta İnadına Arama Yapacak Paramız Yok"

Yıldız: "Bizim Kıbrıs'ta İnadına Arama Yapacak Paramız Yok"

Türkiye Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kıbrıs'ta İnadına Bir Doğalgaz Araması İçin Paraları Olmadığını Belirterek, "(Kıbrıs'ta Biz İnadına Bir Arama Mı Yapacağız?) Deniliyor.

 
 
Yıldız:
Bizim O Kadar Paramız Yok, İnadına Arama Yapacak Kadar Paramız Yok. Ne Siyasi Çıkış Adına Ne.... Biz, Sismik Aramalar Teyit Etmeden Ve Onlarla Alakalı Verileri Kullanmadan Herhangi Bir Yerde Sondaj Yapamayız. Bir Denizdeki Sondajın Maliyeti 200 Milyon Dolar. O Yüzden Önümüzdeki Hafta Shell İle Yapacağımız Anlaşma İnat Uğruna Değil, Teknik Bir Arayış Uğrunadır. Eğer Petrol Ve Doğalgaz Varsa Biz Bunu İnşallah Mutlaka Bulacağız" Dedi.

Yıldız, Tbmm Plan Ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2012 Yılı Bütçesi Üzerinde, Milletvekillerinin Eleştiri Ve Sorularını Yanıtladı.

Bakan Yıldız, ''nükleer Güç Santralleri, Keşke 30-40 Yıl Önce Kurulsaydı. Bırakın Enerji Fiyatlarını, Sanayinin Durumu Şu Anki Durumun Belki 2-3 Katı Olurdu'' Dedi.

Enerji Sektörünün Kendine Has Bir Mantelitesi, Gizemi Bulunduğunu Belirten Yıldız, İyi Niyetle De Olsa Bazı Bilgi Kirliliği Gördüğünü Söyledi. Yıldız, ''(Rusya'ya Para Ödendi Mi Ödenmedi Mi?) Rusya'ya Para Ödeniyor. Bunlar Bizim Sitelerimizde Yer Alıyor. Buna Bir Gizem Kazandırmaya Çalışmak, Bizim Asli İşlerimizi Sıkıntıya Uğratmayacaktır'' Dedi.

Madenlerin Sadece Bulunduğu Yerde Çıkartıldığını, 3 Metre Öteye Dahi Taşımaya İmkanın Bulunmadığını Belirten Yıldız, Madenlerin Bazen Ormanın, Bazen Asfaltın, Bazen Şehrin Altında Olduğunu Söyledi. Yıldız, Burada, Ülke Adına Ve Yararına Tercihte Bulunmak Gerektiğini Belirterek, ''eğer Toprağın Üstü Altından Daha Değerliyse, -illa Meta, Para Değeri Olarak Söylemiyorum- Bazen Öyle Yeşil Vardır Ki Toprağın Altından Daha Değerlidir.

Eğer Toprağın Altı, Üstünden Daha Değerliyse Bu Sefer Ona Tabi Olmak Zorundayız. Üç Medeniyet Geçmiş Ülkede Yaşıyoruz. Sit Alanları, Tarihi Ve Kültür Varlıkları, Yeşil, Turizm Ve Tarım Alanları Bu Ülkenin Zenginliği De Tabii Kaynakları Zenginliği Değil Mi? O Da Zenginliği. Buna Karar Verirken, Ülke Adına En Fazla Getirisi Olan Bir Yapıyı Kurgulamamız Lazım'' Diye Konuştu.

Doğalgazın, Türkiye Açısından Çok Avantajlı Bir Enerji Kaynağı Olduğunu İfade Eden Yıldız, Bir Tenceredeki Patatesin Pişmesi İçin Doğalgaz İle Harcanacak Paranın 100 Lira, Lpg Tüpünde İse 623 Lira Olduğunu Kaydetti.
"Su Kaynaklarından Dolayı Yansımadı"

Bakan Yıldız, Hes'in Tartışmasız Çok Güzel Kaynak Olduğunu Dile Getirerek, ''ama Yapımı, Doğalgazdan Daha Zordur. 'daha Zor' Diye Atatürk Ve Keban Barajı'nı Yapmasa Mıydık?'' Diye Sordu.
doğalgaza 29 Ayda Yüzde 39 Zam Geldiğini Anımsatan Yıldız, Tüketiciye Yüzde 39 Yansımamasının Nedeninin, Su Kaynakları Olduğunu İfade Etti.

Ham Petrolün Varil Fiyatının 106,5 Dolar Olduğuna İşaret Eden Yıldız, ''bu Fakir Ülkedir, Gsyih'sı Yüksektir Veya Düşüktür'' Diye Farklı Fiyat Uygulanmadığını Anlattı. Yıldız, Opec, Oecd Ülkeleri Arasında Petrol Fiyatlarının, Hemen Hemen Aynı Olduğunu Vurgulayarak, ''bugün Her Ülke Kendi Kaynaklarına Göre Dizaynını Yeniden Yapmak Zorundadır.
Japonya'da 53 Tane Nükleer Güç Santrali Vardır, Fukuşima'dan Sonra Bir Miktarını Geçici Olarak İndirdi, Bugün 600 Dolara Yakın Fiyattan Doğalgaz Alarak Bedelini Ödedi. Her Yaptığınız İşin Bedeli Vardır. Doğalgazın Yatırım Maliyetleri Ve Süresi Düşüktür, Ama İşletme Maliyetleri Yüksektir'' Diye Konuştu.

"46 Başvuru, 36 İtiraz"

Bakan Yıldız, Türkiye'nin, Denize 8 Bin 484 Kilometre Kıyısının Bulunduğuna Dikkati Çekerek, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

''46 Tane Enerji Yatırım Başvurusu, 46 Tane Tepki, İtiraz Var. O Zaman Burada Bir Yanlış Var. Kalkınmaya İtiraz Etmenin, O Enerji Kaynağına İtiraz Etmekten Daha Farklı Olduğunu Bilmemiz Lazım.
Aynen Nükleer Güç Santrallerinde Yaşı Dolmuş Santralleri Kapatmanın, Nükleer Güç Santrallerinden Vazgeçmek Anlamına Gelmediği Gibi. İsviçre Ve Almanya, 2021, 2031'de Nükleer Santralini Kapatacaklarını Söyledi. Çünkü, Bunlar Yaşını Dolduruyor.

Dünyada, Yaşını Dolduran 26 Tane Nükleer Santralin Hemen Kapatılması Lazım. Bugün 145 Milyar Kilovat Saatlik Su Kaynaklarıyla İlgili Rezervlerimiz Var. Kaynağı Olmayan O Kadar Çok Ülke Var Ki, Canları Gidiyor. Suyu Yok, Suyu Var Eğim Yok.''

"Aynı Hatayı Yaptırmayalım"

''nükleer Güç Santralleri Keşke 30-40 Yıl Önce Kurulsaydı'' Diyen Yıldız, ''bırakın Enerji Fiyatlarını, Sanayinin Durumu Şu Anki Durumun Belki 2-3 Katı Olurdu.
Türkiye'nin Gsyih Ve Kişi Başına Düşen Milli Gelir 1971-1972 Yılında Güney Kore İle Aynıydı. Ama Onlar Şu Anda Bizim 2,5 Katımız. Nükleer Güç Santralleriyle İlgili Anlaşma Yaptıklarında İğneden İpliğe Yüzde 100 İthal Eden Bir Yapı Kurmuşlar Ama Şu Anda Yüzde 100'ünü Kendileri Yapıyor. Nesillerimize, Çocuklarımıza Aynı Hatayı Yaptırmayalım'' Diye Konuştu.

Kıbrıs'ta Doğalgaz Arama Konusu

yıldız, Nükleer Güç Santrallerine Elektrik Üretimi Açısından Bakılmaması Ve Sanayileşmenin Önemli Bir Kalemi Olarak Görülmesi Gerektiğini İfade Ederek, Şöyle Konuştu:
''(Kıbrıs'ta Biz İnadına Bir Arama Mı Yapacağız?) Deniliyor. Bizim O Kadar Paramız Yok, İnadına Arama Yapacak Kadar Paramız Yok. Ne Siyasi Çıkış Adına Ne.... Biz, Sismik Aramalar Teyit Etmeden Ve Onlarla Alakalı Verileri Kullanmadan Herhangi Bir Yerde Sondaj Yapamayız. Bir Denizdeki Sondajın Maliyeti 200 Milyon Dolar. O Yüzden Önümüzdeki Hafta Shell İle Yapacağımız Anlaşma İnat Uğruna Değil, Teknik Bir Arayış Uğrunadır. Eğer Petrol Ve

Doğalgaz Varsa Biz Bunu İnşallah Mutlaka Bulacağız.

bütün Enerji Kaynaklarını Ham Petrolle Karşılayabilir Olsak, 110 Milyon Ton Petrol Alarak Enerji İhtiyacımızı Karşılayabiliriz. Biz Bütün İhtiyacımızı Odundan Karşılıyor Olsak, 330 Milyon Ton Odunla Ancak İşlerimizi Görebiliyoruz. Arabaya Benzin Yerine Odun Koyabilsek... Sırf Birimi Tarif Etmek İçin Söylüyorum, 15 Milyon Araç Var. Biz Bu Konforumuzdan Taviz Verebilir Miyiz? O Yüzden Bizim Doğalgaz Ve Petrol İle Alakalı İthal Kaynaklarını... Mademki Vazgeçemiyoruz, Onları Yerli Kaynaklar Haline Getirme İle İlgili Çalışmalarımızı Artırmamız Lazım.''

bir Nükleer Santralden Elde Edilecek Enerjinin, Ancak 10 Bin Direklik Rüzgar Enerjisinden Elde Edilebildiğini İfade Eden Yıldız, ''biz Buna Rağmen Stratejinin Başına Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Koyduk'' Dedi. Yıldız, Türkiye'nin Büyüme Hızının, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Fazla Olduğunu Kaydederek, Ülkedeki Tasarruf Miktarının Büyüme Hızına Yetişmediğini Söyledi.
 
22 Kasım 2011 Salı 10:25
Okunma: 454
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)