Ana Sayfa » Kıbrıs » Yine Mersin, yine kriz

Yine Mersin, yine kriz

Mersin Gümrüğü’nde beş tır işlenmiş kuru yemiş, KKTC ve TC Elçiliği onaylı belgelere rağmen, “kıyı ticaretine uygun değil” gerekçesiyle geri gönderildi Geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyon dolarlık ihracat yapan iki KKTC firmasının beş tır dolusu işlenmiş kuru yemiş ürünü Mersin Gümrüğü’ne takıldı. Gümrüğe takılan beş tırdan üçü KKTC’ye geri döndü, 2 tır ise Mersin’de 20 gündür bekletiliyor. Toplam ürün değeri ise 800 bin dolar.

 
 
Yine Mersin, yine kriz
KKTC’de üretilen ve son yıllarda 4 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşan işlenmiş kuru yemiş sektörü, son bir aydır Mersin Gümrüğü’nde bekletilen ve geri gönderilen mallarla büyük bir darbe yedi. KKTC ve TC arasında imzalanan Kıyı Ticareti Anlaşması kapsamında yapılan ihracat, Mersin Gümrüğü’ndeki yetkililerin KKTC ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği onaylı-mühürlü belgeleri kabul etmemesi nedeniyle sekteye uğradı. İki ülke arasında 1998 yılından bu yana uygulanan Kıyı Ticareti Anlaşması, KKTC’de üretilen ve yüzde 40 oranında KKTC içinde katma değer üreten malların, Türkiye’ye sadece KDV ödenerek girişine izin veriyor.

5 tır, 800 bin dolar
Kıyı Anlaşması kapsamında Türkiye’ye gönderilen kuru yemiş ürünleri, yıllardır “yüzde 40 katma değer yaratan ürün” kapsamındayken, Mersin Gümrüğü’ndeki değişiklikle bir anda kapsam dışına itildi. Ürünler kapsam dışına itilirken, Türkiye’deki yedi firmaya da “kaçakçı” muamelesi yapıldı ve toplam 5.9 milyon TL “gümrüğü kandırdıkları” gerekçesi ile ceza kesildi. Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken, KKTC’li iki firmaya ait beş tır işlenmiş ürün de adaya geri gönderildi.  İki firmanın bu operasyonla toplamda 800 bin dolar civarında bir zararı söz konusu.

Belgeler geçersiz
Kıyı Anlaşması kapsamında ihracat yapan, ihracat büyüklüğü oranında da yeni yatırım ve sipariş yükü altına giren iki Ten- Ten ve Econat isimli iki firma, Mersin Gümrüğü’nde yaratılan yeni durum nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Gümrük yetkilileri, iki ülke bakanlığı arasında yapılan anlaşma gereği, KKTC Ticaret Dairesi ve TC Lefkoşa Elçiliği Ticaret Müşaviri tarafından onaylanan belgeleri, “geçersiz” saydı.

Yatırımlar boşa, üstüne de ceza
“Kuru yemiş üretiminin KKTC’de yüzde 40 katma değer” yaratmadığı iddiasındaki Türkiye Cumhuriyeti Mersin Gümrük yetkilileri, iki yıldır devam eden ihracat işleminin önünü kesti.

Ardından da üretilen kuru yemişleri Kıyı Ticareti Anlaşması kapsamında KKTC’den Türkiye’ye ithal eden yedi firmaya da geriye dönük hesaplamalarla birlikte 5.9 milyon TL ceza kesti.

TC’ye gidemiyor, TC’den geliyor
Türkiye’de kuru yemiş pazarı 5 milyar dolar civarında hesaplanırken, KKTC’den giden ürünün yıllık miktarı ise son yapılan yatırımlarla 4 milyon dolar seviyesine çıktı. Türkiye piyasasının bin 251’ine denk gelen ihracatın engellenmesi ise, KKTC’de büyük üzüntü yarattı. Havadis’e konuşan kaynaklar, Türkiye’de üretilen kuru yemişlerin tümünün KKTC’ye KDV ödenerek girebildiğini belirterek, “üzerinde büyük yatırımlar yapılan ve hızla gelişen bir sektörün önünün tıkanmasını” eşitsizlik olarak niteledi.

Lefkoşa Elçiliği devrede
Yaşanan gelişmelerin ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin devreye girdiği ve sorunu çözmek için girişim başlattığı öğrenildi. Sorunun Türkiye’deki bürokrasiden kaynaklandığı belirtilirken, gümrüklerde denetim ve onay yetkisinin, Ticaret Bakanlığı’nda değil, Gümrük Dairesi’nde olması nedeniyle iki ülke arasındaki anlaşmanın uygulamasında sorun çıktığı vurgulanıyor.

Çıralı: “Yeşim menşe uygulaması öneriyoruz”
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Bir aydır, gümrükte yaşanan krizin aşılması için çalışıldığını söyleyen Çıralı, “Bu yöntemle, KKTC’den Türkiye’ye ihraç edilen tüm ürünlerin önünün kesilmesinin” mümkün olduğunu söyledi. Çıralı, uzun süredir “yeşil menşe” önerdiklerini belirterek, “Yeşil menşee taşıyan ürünler Türkiye’ye rahat girmeli, rahat dolaşımı sağlanmalı. Yeşil menşee alabilmek için de belirli kriterler uygulanmalı. Aksi takdirde bu konuları daha çok yaşayacağız” saptamasında bulundu. Çıralı, Kıyı Anlaşması gereği, “yüzde 40 katma değer yaratılması” koşulunun şart olduğunu belirterek, “Türkiye’de gümrükte bulunan tüm memurlar, KKTC’den giden ürünler için bir hesaplama yaparak ihracatı engelleyecek güce sahip. Bu doğru değil” dedi. Çıralı, bir aydır sorunun aşılması için TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın büyük çaba ortaya koyduğunu belirterek, “Sayın Elçi büyük bir çaba içerisinde. Kendisine ülke üreticisi adına teşekkür ederiz” dedi.

“Bu kadar basit mi?”

Çıralı, iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği, listeye girebilen ürünlerin Türkiye’ye ihraç edildiğini belirterek, “Bu durum da bize gösteriyor ki bir ürün listeye girse de aynı gerekçe ile engellenebilecek. O zaman bu kadar yatırım neden?” diye sordu. Çıraklı, üretmenin “onurlu yaşamanın” bir parçası olduğunu söyleyerek, KKTC’nin de sağlam ekonomik temeller üzerinde durmasının “üretimden” geçtiğini söyledi.

(Havadis)

 
11 Ocak 2012 Çarşamba 14:53
Okunma: 730
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu