Ana Sayfa » Kıbrıs » YKP Yakıt Depolama Tesisiyle Bölgenin Biyo-çeşitlilik Açısından Çok Ciddi Bir Katliama Uğrayacağı Görüşünde

YKP Yakıt Depolama Tesisiyle Bölgenin Biyo-çeşitlilik Açısından Çok Ciddi Bir Katliama Uğrayacağı Görüşünde

Yeni Kıbrıs Partisi, Yedikonuk'ta "Sıvı Yakıt Depolama Tesisi" Yapılmasının, Bozulmamış Akdeniz Kıyı Ekosistemine Sahip Olan Bölgedeki Biyo Çeşitliliğin Büyük Bir Katlama Uğratacağını Savundu.

 
 
YKP Yakıt Depolama Tesisiyle Bölgenin Biyo-çeşitlilik Açısından Çok Ciddi Bir Katliama Uğrayacağı Görüşünde
Yedikonuk bölgesinde yapılması planlanan sıvı yakıt depolama tesisi ile ilgili YKP tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karpaz yarım adasının kuzey sahil şeridinin uluslararası doğa koruma ajansı IUCN'e göre nesli kritik tehlike altında olan Akdeniz fokları (Monachus monachus) tarafından yalnız beslenme değil üreme için de kullanıldığının bazı üniversitelerin çalışmalarında tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "sadece Akdeniz fokları için değil, diğer deniz canlı türleri açısında da çok zengin olan bölge, nadir bulunan veya türleri tükenmekte (Orfo, lahos, Deniz çayırları gibi) olan birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bölge bu özeliğinden dolayı Akdeniz'deki nadir, bozulmamış Akdeniz kıyı ekosistemidir" denildi.

Açıklamada, Teknecik elektrik santraline atıfta bulunarak, "Yapılan birçok bilimsel araştırmada bu ölçek ve kapsamdaki yatırımların (elektrik santralı) birçok nedenle, deniz suyunu kirlettiği, sıcaklığını değiştirdiği kanıtlanmıştır. Bu çalışmalar sonucun da, deniz ekosisteminin, yapılan faaliyetler sonucu, özelliğini kaybetmesinin kaçınılmaz olduğu ortaya konmuştur. Bunun da ötesinde bu gibi tesislerde yaşanabilecek bir kazanın, dönüşü olmayan zararlarla sonuçlanacağıdır" ifadeleri kullanıldı.

YKP'nin tesisin ülkenin herhangi bir yerine inşa edilmesine karşı olduğu belirtilen açıklamada, "Bu tesisin hayata geçmesi ile yaşanacak doğa katliamı için bilim insanı olmaya veya konuyu bilmeye gerek yoktur. Bölge biyo-çeşitlilik açısından çok ciddi bir katliama uğrayacaktır" denildi.


 
11 Şubat 2012 Cumartesi 14:27
Okunma: 488
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...