Ana Sayfa » Kıbrıs » Yoldaş sert konuştu..."Döndü el öptü"

Yoldaş sert konuştu..."Döndü el öptü"

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Cumhurbaşkanlığı görevi süresince sergilediği tavırdan "acı ve hayal kırıklığı duyduğunu" söyledi.Yüzseksen derece döndü...

 
 
Yoldaş sert konuştu...
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Cumhurbaşkanlığı görevi süresince sergilediği tavırdan "acı ve hayal kırıklığı duyduğunu" söyledi.

Politis "Hristofyas'tan Eski Mücadele Arkadaşı Talat'a Sert Sözler... Türkiye'nin Elini Öptü" başlıklı haberinde, Avustralya'da bulunan Hristofyas'ın Melbourne'da yaşayan Rumlara hitap ederken 2'nci Cumhurbaşkanı Talat hakkında "sert bir üslup" kullanarak, cumhurbaşkanlığı görevi süresince sergilediği tavırdan "acı ve hayal kırıklığı duyduğunu" söylediğini yazdı.

Habere göre Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı olduğu sürece Talat'la "mücadele arkadaşı" olduklarını söyleyen Hristofyas "Sayın Talat'la, Kıbrıs Türk toplumu lideri olduğunda; kolay olmasa da daha az zor olacağını zannetmiştim, çünkü Kıbrıslı Türkler ile Rumların yeniden yakınlaşması yönünde birlikte mücadele etmiştik ve bir zamanlar görüşlerimiz örtüşüyordu" dedi. Hristofyas, şöyle devam etti:

"Kıbrıs sorununun çözümü için birbiriyle örtüşen tezler geliştirmiştik ve bunlar, belgelerde ve ortak ilanlarda kaydedilmiştir. Talat, Kıbrıs Türk toplum liderliğine gelir gelmez 180 derece dönüş yaptı. Onun da, Kıbrıs Türk toplumu liderliğine gelebilmek için Ankara'nın elini öpmesi gerektiği görülüyor ki maalesef öptü..."

2'nci Cumhurbaşkanı döneminde yürütülen müzakerelere de değinen Hristofyas "eski Kıbrıslı Türk lidere, gerçekte kim olduğunu hatırlatmak zorunda kaldım ve iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe tek ve bölünmez egemenliğe, tek vatandaşlığa ve tek uluslar arası temsiliyete sahip federasyon anlaşması gibi bir miktar ilerleme bu şekilde kaydedildi" dedi.

Hristofyas Kıbrıs sorununun "Yönetim" başlığına değinirken de bir miktar adım atıldığını, ancak havada kalan şeyler de olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin askersizleştirilmiş olacağı sonucuna vardık... Tek bir farkla; Sayın Talat Ankara'nın baskısı ve yönlendirmesiyle garantilerin devam ettirilmesinde ısrar etti. Sayın Talat ELDİK (Yunan Alayı) ve TURDİK (Türk Alayı) kuvvetlerinin kalmasında ısrar etti ki bu, müzakere masasında havada kaldı."

HRİSTOFYAS "EKONOMİ" BAŞLIĞINDA ANLAŞMAYA YAKIN OLUNDUĞUNU AÇIKLADI

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yürütmekte oldukları müzakerelere de değindi ve Eroğlu'nun Kıbrıs sorununda kendisininkinden tamamen farklı bir felsefesi olduğuna işaret etti, şunları söyledi:

"Ekonomi konularında da anlaşmaya yakınız ve söylemeliyim ki bu, Sayın Eroğlu ile kaydettiğimiz yegâne ilerlemedir. Ekonomi konularında aslında uzlaştık.

AB konularında ise iki taraf arasında büyük görüş ayrılıkları var. Yani mesela; anlaşmanın birincil hukuk mu kabul edileceği, birleşik federal cumhuriyetin AB'ye üye olacak yeni bir devlet mi kabul edileceği yoksa Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB ile imzaladığı protokol temelinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı mı olacağı...

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Sayın Eroğlu'yla bizi ayıran felsefe farklılıkları var. Biz tek egemenliği, tek vatandaşlığı, tek uluslar arası temsiliyeti olan birleşik bir devletten yanayız. Sayın Eroğlu'nun algısı aynı değildir ve bunu saklamıyor. Kıbrıs Türk tarafı liderliği, tıpkı konfederasyon gibi,  tek bir çatı altında kendi aralarında ilişkileri olacak iki devlet yönünde çalışıyor."

Simerini haberi "Hristofyas-Eroğlu Ekonomi Konularında Özlü Şekilde Anlaştı... Başkan Hristofyas Melbourne'de Açıkladı... Dimitris Hristofyas: Talat Ankara'nın Elini Öptü"  başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs sorunu müzakereleri çerçevesinde, ekonomi konularında anlaşmaya çok yakın olduklarını dün Melbourne'da "Kıbrıs Toplum Evi"nde yaptığı konuşmada açıkladığını yazdı.

Habere göre kendilerine kalsa, Kıbrıs sorunu diye bir şeyin olmayacağını savunan Hristofyas "Ancak Türkiye, ülkedeki seçimlerden sonra rota değiştirirse, AB dönem başkanlığını üstlenmemizden önce Kıbrıs sorununu çözebileceğimiz konusunda iyimser olabiliriz" dedi.

Hristofyas, Victoria Eyaleti Başbakanı Tend Beilie'nin Melbourne'da onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada ise Rum Yönetimi Başkanlığı görev süresi içerisinde Kıbrıs sorunu çözülmezse "dünyanın en az mutlu insanı olacağını" söyledi.

"KIBRIS DIŞINDAKİ KIBRISLILAR KOZMOPOLİTLİKTEN YANADIR AMA KIBRIS İÇİERİSİNDE OLANLARDAN EMİN DEĞİLİM"

Melbourne'un çok kozmopolit bir kent olduğunu, bu açıdan Kıbrıs'a iyi bir örnek teşkil ettiğini söyleyen Hristofyas "Kıbrıs dışında yaşayan Kıbrıslılar kozmopolitlikten yanadır, ancak Kıbrıs içerisindekilerin kozmopolitlik taraftarı olduklarından emin değilim" vurgusunu yaptı.

Rum Yönetimi Başkanlığı'na geldiği andan itibaren "Kıbrıslı Türkleri yeniden masaya getirmek için inisiyatifler üstlendiğini, ancak tamamen (sadece) Kıbrıslı Türklerle müzakere ettiği sahte duygusuna da kapılmadığını" savunan Hristofyas şunları ekledi:

"Bu insanlar mücadele arkadaşlarımız olarak görülmelidir. Sayın Talat birkaç yıl önce, Cumhuriyetçi Türk Partisi başkanı iken öyleydi. Kıbrıs sorununun çözümü konusunda birbiriyle örtüşen tezler geliştirdik ve bunlar belgelerde ve ortak açıklamalarımızda kaydedilmiştir. Ancak onun da, Kıbrıs Türk toplum liderliğine seçilebilmek için Ankara'nın elini öpmesi gerektiği görünüyor ki maalesef öptü de..."

HRİSTOFYAS İÇ CEPHEDEKİ BİRLİK SORUNUNDAN ŞİKÂYETÇİ

Habere göre Rum iç cephesine de atıfta bulunan Hristofyas "Kıbrıs'ta birlik maalesef aranan şeydir. Bizi yine hırs ve parçalanma duyguları sardı. Buraya geldim ve sizlerin Birleşik Kıbrıs arzularınızı götüreceğim. Kıbrıs'ımız ve Kıbrıs davası, en azından Türk askerinin işgali devam ettiği sürece, kolonizasyon olduğu sürece partilerin ve ideolojilerin üzerinde olmalıdır. Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız da Kıbrıs kimliklerini kaybetme tehlikesinin infiali içerisinde yaşıyorlar, çünkü onlar da bizim gibi Kıbrıslıdır."

Alithia haberi "Birlik, Aranan Olmaya Devam Ediyor... Başkan Hristofyas Avustralya'da Soydaşların Etkinliğinde Konuşurken Ülkenin Büyük Meselelerinde Kıbrıs Rum Tarafına Meşakkat Çektiren Birlik Sorunu Gündeme Getirdi" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Fileleftheros "Çocuk Yaşlarımdan Beri Kıbrıslı Türk-Rum Birlikte Yaşamının Mücadelecisiyim'... Hristofyas: Kıbrıs Sorunu Çözülmezse Dünyanın En Az Mutlu İnsanı Olacağım" ve "Melbourne En Kozmopolit Kenttir" başlıklarını kullandı.

 
28 Mayıs 2011 Cumartesi 20:03
Okunma: 711
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu