Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu 2014 Yılı Hedeflerini Anlattı

Yorgancıoğlu 2014 Yılı Hedeflerini Anlattı

Bakanlar Kurulu Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Başkanlığında Toplandı. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Toplantı Öncesinde Yaptığı Açıklamada,  2014 Yılının Çalışma, Kolaylıklar Ve İş Yapabilirlik yılı Olmasını Hedeflediklerini Belirtti Ve Bu Yönde Hazırlanarak Meclis'ten Geçirilecek Yasa Tasarıları Hakkında Bilgi Verdi:"hükümetimiz Yaptığı Çalışmalar Sonucunda 2014 Yılının Çalışma, Kolaylıklar Ve İş Yapabilirlilik Yılı Olarak Geçmesi Adına Birçok Önlemler Almıştır. Ülkemiz Çok Zor Koşullardan Geçmektedir. Yatırımların Önünü Açmak Adına Öncelikle Hükümetimize Sonra Da Bu Ülkede Bulunan Bütün Toplumsal Kesimlere Görevler Düşmektedir"hayatın Her Alanı İle İlgili Önlemlerin En Geç Aralık Ayının Or

 
 
Yorgancıoğlu 2014 Yılı Hedeflerini Anlattı

Mahkemeye başvurmadan önce vatandaş hakkını arayabilecek...
Bir anlaşmazlık söz konusu olacaksa mahkemeye gitmeden önce vatandaşların itirazlarını yapabilecekleri bir Üst İtiraz Kurulu oluşturulacak. Kurulda 3 kamu görevlisi, Barolar Birliği'nden bir temsilci ve muhasebe-meslek örgütlerinden birer temsilci olacak.
Düzenli ödeme yapana vergi indirimi...
Gelir ve Vergi Yasası'nda yapılacak değişikliklerle defter tutma zorunluluğu 12 yıldan 7 yıla düşürülecek. Süresi içinde beyanname veren ve 3 yıl düzenli ödemede bulunan insanların vergilerinde indirim yapılacak. Geç ödeyenlere ceza uygulanacak, gününde ödeyenler teşvik edilecek.

Küçük araziler vergiden muaf...Taşınmaz Mal satışlarında, bir ev ve bir dönüm arazi, 300 metre kare kadar olan alanlar kazanç sayılmayacak; Yani bunlar vergiden muaf tutulacak.
1600cc'den az araçlara vergi indirimi...
Salon tipi 1600 cc'den az olan araçlarda giderlerin tümüne amortisman imkanı tanınacak. Kullanılırken vergileri amortismanla değerlendirilecek ve daha düşük olacak.
Ev satın alma kolaylaştırılacak...
150 metre kareye kadar tek konut alımlarında faizlerde indirim yapılacak.
Sanatçılara vergi düzenlemesi... Yurt dışından KKTC'ye gelerek sanat icra edenlerle ilgili yeniden bir vergi düzenlemesi yapılacak.
Süresi içinde beyanname verene indirim... Kurumlar Vergisi Yasası'nda yapılacak değişikliklerle süreler 12 yıldan 7 yıla düşürülecek. Süresi içinde beyanname veren ve 3 yıl süre ile düzenli ödeme yapan kişilerin ve kurumların vergilerinde indirim yapılacak.

Kredi kartının kullanımını teşvik amacıyla vergi iadesi... Katma Değer Vergisi Yasası'nda süresi içinde beyanname veren ve 3 yıl düzenli ödemede bulunan yükümlülere indirim yapılacak. Banka kartı ile alış veriş yapanlara yaptıkları toplam alış-verişe oransal olarak bir vergi iadesi gündeme gelecek. İnsanların kredi kartı kullanımı teşvik edilecek. Kayıt dışılık kayıt altına alınıp devletin gelirleri arttırılacak. Kredi kartı kullanan vatandaşlara %2-2.5 oranında kullandığı para iade edilecek.

Kamuya yapılan ödemelerde kredi kartı kullanılabilecek...
Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Yasası'nda değişiklik yapılarak devlet gelirlerinin tahsilinde yükümlülerin banka hesapları, kredi kartı vb ile ödeme yapabilmeleri imkanı sağlanacak.
Beyan dışı kalanlar ekonomiye kazandırılacak... Emtia stokları ve beyan dışı kalmış ekonomik kıymetlerin ekonomiye kazandırılması için, iş hayatı ile barışma adına, bir uzlaşı yaratılması yönüne gidilecek.
Aracın kayıttan düşmesi yurt dışında olmasına bağlı... Seyrüsefer borçlarında kayıttan düşen araçların maktu bir ücret ödeyerek kayıt altına alınması sağlanacak. Bugüne kadar biriken borçlar sorun olmaktan çıkarılacak. Ancak bundan sonra yapılacak bir düzenleme ile kayıttan düşülebilme koşulu yalnızca ve yalnızca aracın yurt dışında olmasına bağlı olacak. Ekonomik nedenlerle ödeyemeyenler olduğu gibi bunu bir fırsat bilerek öyle imkanları olduğu halde ödemeyenler için getirilecek koşulla araçların kayıt dışı olması yurt dışında olmalarına bağlanacak.

 
4 Aralık 2013 Çarşamba 12:46
Okunma: 978
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu