Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu: 88 kişi işten durduruluyor

Yorgancıoğlu: 88 kişi işten durduruluyor

Yorgancıoğlu: "kamuda Bazı Alanlarda Personele İhtiyaç Duyulurken, Bazı Alanlarda Personel Fazlalığı Var... Geçmişte Yapılan Plansız İstihdamlar Hükümetlerin Önüne Sorun Olarak Çıkıyor".

 
 
Yorgancıoğlu: 88 kişi işten durduruluyor


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, kamuda bazı alanlarda personele ihtiyaç duyulurken, bazı alanlarda da personel fazlalığı olduğuna dikkat çekti ve geçmişte yapılan plansız istihdamların hükümetlerin önüne sorun olarak çıktığını vurguladı. Yorgancıoğlu, "Protokol gereği her yıl işe alınabilecek kişi sayısı 300... Talep edilen ise binleri geçiyor" dedi.

Bakanlar Kurulu öncesinde soruları yanıtlayan Başbakan Yorgancıoğlu, kamuya istihdam yapılırken kadro sayısının ve mali imkanların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Biz bütün bunları dikkate alarak kadroları dengeli şekilde dağıtmaya çalışıyoruz" diye konuştu.


İhtiyaç duyulan esas kadrolara istihdam yapmadıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, "Protokol gereği her yıl işe alınabilecek kişi sayısı bellidir. Toplam istihdam kapasitesi 300'dür. Dolayısıyla ne öğretmenlerin, ne hemşirelerin, ne polislerin, ne de diğer alanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek mümkün değil. Bu sayı binleri ifade ediyor. Yalnızca polisin bizden talep ettiği 200 kadrodur" ifadesini kullandı.


"EĞİTİMİN BÜTÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILARSINIZ SAĞLIĞIN İHTİYAÇLARI AÇIK KALIR"


Sektörlerdeki tüm ihtiyaçların karşılanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Başbakan Yorgancıoğlu, "Eğitim sisteminin bütün ihtiyaçlarını karşılarsınız, sağlık sisteminin ihtiyaçları açık kalır. Sağlığınkini karşılarsanız, eğitiminki... Bu, ülkedeki başka bir gerçektir" dedi, bunların göz önünde bulundurulmasını istedi.


Öğretmenlerle ilgili bir kadro açılımı yapıldığını da anımsatan Yorgancıoğlu, "okullarda müdür, müdür muavini eksikliği var; eğitim aksıyor" şeklindeki sitemleri eleştirdi.


Yorgancıoğlu, 40 hemşire münhali için yetki verilmesine karşın bu sayının yetersiz olarak nitelendiğine de işaret etti.


2013'DE YAPILAN İSTİHMDAMLAR


UBP hükümeti döneminde 2013 yılında kamuya yapılan 356 istihdamın 89'unun işçi, 261'inin geçici memur statüsünde olduğunu da yineleyen Yorgancıoğlu, bu kişiler için sınav şartı getirdiklerini anımsattı.


"Eşitlik adına doğru bir iş yaptığımıza inanıyorum. 261 kişinin yanında, diğer kişilerin de katılacağı sınavın açılması eşitliği ifade ediyor" diyen  Yorgancıoğlu, son yapılan sınavla birlikte 261 kişiden 173'ünün yeterlik belgesi almaya hak kazandığını, geriye kalan 88'inin ise sınavı geçemediğini hatırlattı. Yorgancıoğlu, "Bu kişilere, mart sonu itibarıyla durdurulacaklarına ilişkin teşekkür yazıları gönderilmeye başlanmıştır" dedi.Başbakan Yorgancıoğlu, herkese fırsat eşitliği temelinde davranılmasının önemine işaret ederek, bu uygulamanın "başlangıç" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Teşekkür yazısı gönderilen 88 kişinin bundan sonra yapılacak kamu yeterlik sınavlarına katılabileceğini de ifade eden Yorgancıoğlu, kamuda çalışmaya başlayacakların bu sınavı geçmiş olması gerektiğini söyledi.


Bir basın mensubunun kamu yeterlik belgesi alan 173 kişinin işten durdurulup durdurulmayacağıyla ilgili sorusu üzerine de Yorgancıoğlu, "Yeterlik sınavını geçenler önümüzdeki günlerde ilan edilecek münhallere girme hakkına sahip oldular. Bu kişilerin işine son vermenin doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum" dedi.


Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerde çeşitli münhallerin süratle açılacağını da kaydetti.


VİCDANİ RET


"Vicdani ret" konusuna da değinen Yorgancıoğlu, uluslararası camiada temel insan haklarından sayılmasına karşın KKTC anayasasında bu hakkın henüz tanınmadığını söyledi.


Anayasa değişikliği için çalışmaların sürdüğünü belirten Yorgancıoğlu, "Yalnızca bu konunun değil, sivilleşme, demokratikleşme, insan hakları gibi konuların da önemli olduğunu, bu alanda yapılan çalışmaların bir an önce bitirilmesi gerektiğinin altını çiziyorum" dedi.


Yorgancıoğlu, gündemde olan vicdani ret konusunun, Kıbrıs sorununun çözümü ve anayasa değişikliğinin ne kadar önemli olduğuna işaret ettiğini ekledi.


Bir basın mensubunun "anayasa değişikliğinin ne zaman yapılacağını ve vicdani reddin bu değişiklikteki yerini" sorması üzerine, anayasa değişikliği içerisinde her şeyin tartışılacağını, değişiklik için bütün partilerin katkısına gerekli olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, bu amaçla görevlendirilen komitenin çalışmalarını sürdürdüğünü  anlattı. Yorgancıoğlu, "Anayasayı bütünlüklü şekilde ellememiz gerekiyor" dedi.


TÜRKİYE HÜKÜMETİYLE ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR ALANINDA İŞBİRLİĞİ


Türkiye hükümetiyle enerji ve doğal kaynaklar alanında işbirliği çerçeve anlaşması imzalanacağı yönünde basında yer alan haberin doğru olduğunu da söyleyen Yorgancıoğlu, sözkonusu anlaşmanın taslak metinin bugünkü bakanlar kurulunda değerlendirileceğini söyledi.


Kıbrıs sorununun giderek artan önemine de işaret eden Yorgancıoğlu, hükümetin çözüme olumlu katkı koymak için etkin bir konumda olacağını vurguladı.


(RÇ/GUR)


 
26 Şubat 2014 Çarşamba 13:18
Okunma: 2775
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu