Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu: "ercan Havaalanı Haraç Mezat Elden Çıkarıldı"

Yorgancıoğlu: "ercan Havaalanı Haraç Mezat Elden Çıkarıldı"

"dava Sonuçlanmadan, Ercan Havaalanı'nın Özelleştirilmesiyle İlgili İşlemlerin Yapılmış Olması Hükümetin İyi Niyetten Yoksun Olduğunun Kanıtı" .

 
 
Yorgancıoğlu:

Lefkoşa, 13 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin Ercan Havaalanı'nı haraç mezat elden çıkardığını savunarak,  Özelleştirme Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne açtıkları dava sonuçlanmadan, Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi ile ilgili işlemlerin yapılmış olmasının hükümetin iyi niyetten yoksun olduğunun kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Yorgancıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Özelleştirme Yasası ile yapmak istediğinin halka ait değerleri peşkeş çekerek, kendi siyasi geleceğini güvence altına almak olduğunu savunarak, "Bu konuda mahkemenin de tavır koyması gerekiyordu. Ancak mahkeme herhangi bir tavır koymamıştır. Açıklanan mahkeme kararının oyçokluğu ile alınmış olması, Özelleştirme Yasası'nın Anayasa'ya aykırılık iddialarını tamamen ortadan kaldırmaya yetmemektedir. Ercan Havaalanı'nın işletme devrine ilişkin hazırlanan sözleşme, hükümetin nasıl birilerine çıkar sağladığının ve halkımızın geleceğini ipotek ettiğinin çarpıcı göstergesidir" dedi.

İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi'nin bazı maddelerine eleştirilerde bulunan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

"İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi'nde yer alan Ciro tanımı aynen şu şekildedir; "Havaalanı işletmesinin faaliyet dönemine ilişkin esas faaliyetleri çerçevesinde satılan hizmetler karşılığında tahakkuk ettirilen bedellerden; satış iadeleri, satış ıskontoları gibi satış indirimlerinin düşülmesi sonucu bulunan net satış hasılatını anlatmaktadır". Madde 13'te Tarifelerin Tespiti başlığında, görev konusuyla ilgili olmak ve kiralanmak suretiyle işletme hakkı verilecek olan tesise özel olarak tahsis edilecek gelirler sıralanmıştır. Bütün bu gelirlerin ciro tanımında yer alan Esas Faaliyetler kapsamında olup olmadığı açıklıkla belirtilmemiştir. %47.80 ciro paylaşım modeli uygulanacağına göre, burada 'Esas' kelimesinin çıkması ve bunun yerine de tüm gelirlerin ciroya dahil olduğu açıklıkla belirtilmelidir. Süreç içerisinde bu konu dünyadaki benzer uygulamalar dikkate alınarak açıklığa kavuşturulmazsa, farklı yorumlara ve tartışmalara neden olacaktır."

REKABET KURULU'NUN GEREKÇELİ KARARI AÇIKLANMALI

AB Uyum Programı çerçevesinde oluşturulan, ancak hala gerçek bir yapılanmaya kavuşturulmamış Rekabet Kurulu'nun bu sözleşmeye onay verdiğinin söylendiğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, Rekabet Kurulu'nun bu konudaki gerekçeli kararının kamuoyuna derhal açıklanması gerektiğini vurguladı.

Hükümetin Rekabet Kurulu'nu "iş ola" kurmadığını şimdi ispat şansına sahip olduğuna dikkat çeken Özkan Yorgancıoğlu, yasanın hangi maddelerine göre ve varsa ilgili tüzüklerine göre uygunluk verildiğinin kamuoyunun bilgisine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle madde 3'deki "x" bendinde yer alan "idare,  işletme dönemi boyunca mucbir sebep halleri dışında KKTC'ye gelen ve giden yolcuların Ercan Havaalanını kullanmasını görevli şirkete taahhüt edecektir" ibaresinin Rekabet Kurulu tarafından nasıl değerlendirildiğinin merak konusu olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

"Bununla ilgili 15 Euro gibi bir sabit vergi konacaktır ve bunun 25 yıl boyunca şirkete verileceği taahhüt edilmiştir. Geçitkale Havaalanı'nın da gelecekte özelleştirilmesinin söz konusu olması halinde, bu uygulamanın Rekabet Yasası'na nasıl uygun olacağını izah etmek hükümetin görevidir. Ancak diğer bütün uygulamalarında olduğu gibi, burada da hükümetin herhangi bir gelecek öngörüsü olmadığı ve sadece günü kurtaracak palyatif işlerle uğraştığı bir kez daha ortaya çıkmaktadır."

Devir sözleşmesinin tanımlar kısmında "kilit personel" ifadesinde "görevli şirketin yönetim kademesinde yer alan personel" yanında "bazı uzmanlık alanlarından" doğrudan söz edildiğine de dikkat çeken Özkan Yorgancıoğlu, bu ifadeyle, açıkça KKTC'de yöneticilik yapabilecek kimsenin olmadığının varsayıldığını savundu.

İSTİHDAM OLANAKLARININ EKONOMİYE SAĞLAYACAĞI KATKI GÖZ ARDI EDİLDİ

Yorgancıoğlu, "Bu varsayım ilgili şirkete "kilit personel" adıyla yurtdışından dilediği gibi personel istihdam etme hakkı tanımaktadır. Böylece ülkeye yapılan yatırımlar neticesinde oluşacak istihdam olanaklarının ekonomimize sağlayacağı katkı tamamen gözardı edilmiştir" dedi.

İŞLETMELER KAPI DIŞARI EDİLEBİLECEK

Hükümetin karar verdiği bu devir işleminde yıllardır havaalanında yer kiralayarak iş yapan işletmelere dönük uygulanacak tavır ve davranışlarla ilgili bir ibarenin de sözleşmede yer almadığına işaret eden Yorgancıoğlu, "Deyim yerindeyse bu işletmeler kapı dışı da edilebilecektir. Havaalanında faaliyet gösteren diğer işletmeler bu sözleşmeyle tamamen devralan şirketin inisiyatifine terk edilmiştir" dedi.

Yine sözleşmenin 3. Maddesinde %10'luk yerli ortak ihtiyacından ve şartından bahsedildiğini ve 18 aylık vergi yükümlüsü olması şartı arandığını belirten Yorgancıoğlu, "Bu konuda deneyimli olabilecek firmalar olması açısından, ya da hali hazırda orada hizmet veren işletmelerin bir konsorsiyum olarak yer alabileceği gibi bir takım yönlendirici ifadeler bu sözleşmede mutlaka yer almalıydı. Bu konu da hükümetin teslimiyetçi tavrına uygun olarak tamamen şirketin inisiyatifine bırakılmıştır" dedi.

Sözleşmede "Görevli şirket, terminal binasında sağlık hizmetlerini (acil durumlar hariç) ücretli sunacaktır" ibaresine yer verildiğine de değinen Özkan Yorgancıoğlu, buna neden gereksinim duyulduğunun izaha muhtaç bir konu olduğunu kaydetti.

"ASKER VE ÖĞRENCİ TARİFE UYGULAMALARININ NASIL OLACAĞI DA İZAHA MUHTAÇ"

Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

"Devir sözleşmesinde 13. Maddede 'Tarifelerin Tespiti' başlığının altında giden yolcu servis ücret tarifesi olarak 15 Euro sabitlenmiş ve görevli şirkete garanti edilmiştir. Hâlbuki ihale şartnamesinde, (Havaalanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasasındaki Muafiyetler Hariç) ibaresi yer almaktaydı. Devir sözleşmesinde bu kalkmıştır. Bu durumda asker ve öğrenci tarife uygulamalarının nasıl olacağı da izaha muhtaçtır. Mevcut uygulamada asker ve öğrenci için bu tutar 5 TL olarak uygulanmaktadır.Devir sözleşmesinde yer alan İdare tanımı: 'Para kambiyo ve inkişaf sandığı dairesinin bağlı bulunduğu bakanlık ile konu bakanlığın yetkili kılacağı diğer devlet organları ve birimleri' şeklindedir. Bu tanım yeterince açık değildir.  Üstelik süreç içerisinde yetki kullanımıyla ilgili bir karmaşa da yaratacağı şimdiden bellidir."

"UBP Hükümeti biraz dahi öngörü sahibi olsa", bunun bir havacılık otoritesi oluşturularak yapılacağını savunan Yorgancıoğlu, bunun yanında, denetimle ilgili 22. Maddede bahsedilen öngörülerin de kimin tarafından yerine getirileceğinin net olmadığını ileri sürdü.

Madde 23'ün sözleşme feshini içerdiğini, bunun için konan cezanın çok düşük olduğunu vurgulayan Özkan Yorgancıoğlu, sözleşmede görevli şirketin kusuru nedeniyle yapılmayan işlerde, ya da aksayan uygulamalarda, uyarı yapıldıktan sonra belirlenen sürede bir iyileşme olmaması halinde 1000 Dolar ceza öngörüldüğünü, süreç içerisinde yolcu trafiğine açık olan tek havaalanı hizmetinin aksaması veya her hangi bir fesih durumunda yaşanacak sıkıntının, KKTC ekonomisine çok büyük boyutlarda zarar vereceğini ileri sürdü.

Yorgancıoğlu, sözleşmede bu durumun göz önünde tutulmadığını savunarak, sözleşmede, havaalanında güvenlik hizmetlerinin sunulmasına yönelik de herhangi bir düzenleme olmadığını öne sürdü.

(TUĞ/HÖ)

 
13 Kasım 2012 Salı 18:52
Okunma: 620
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu