Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a Yaptığı Ziyareti Değerlendirdi

Yorgancıoğlu, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a Yaptığı Ziyareti Değerlendirdi

Yorgancıoğlu: "Kıbrıs Türk İnsanının Endişesini Herkes Anlamalı...".

 
 
Yorgancıoğlu, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a Yaptığı Ziyareti Değerlendirdi
Lefkoşa, 22 Temmuz 11 (T.AK.): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu , ülkede varolan yapının sürdürülebilir olmadığını; sürdürülemez yapının Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte düşünüldüğünde riskler oluşturduğunu ifade ederek,  bu nedenle çözüm sürecinde Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal alanda gelişimine yönelik gereken hamlelerin yapılması gerektiğini kaydetti.


Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk insanının kendi geleceğiyle ilgili endişeleri olduğunu belirterek, bunu, herkesin anlaması ve ifade edilmesinin ardında kötülük aranmaması gerektiğini bildirdi.


CTP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Yorgancıoğlu, bu sabah, ADA TV'de katıldığı programda Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretini ve gündemdeki konuları değerlendirdi.


Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin uygulanan ekonomik politikalarla ilgili "Türkiye istedi onun için yapıyoruz" dediğini ve bununla Türkiye'nin hedef gösterildiğini savundu ve bu yüzden tepkiler doğduğunu ifade etti.


Yorgancıoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs Türk insanının kendi geleceğiyle ilgili endişesini herkesin iyi anlaması gerekliliği üzerinde durarak, "Türkiye ise bir katkıda bulunuyorsa, bunun daha dikkatli kullanılmasına yönelik talep de doğru algılanmalı"  dedi ve bu nedenlerle tarafların birbirleriyle daha sık görüşmesinde yarar olduğunu ekledi.


Yorgancıoğlu,  polisin göstericilere karşı kullandığı yöntem ve davranışları doğru bulmadıklarını kaydetti.


Yorgancıoğlu, sorunların sürekli çatışmayla çözümünün mümkün olamayacağını anlatarak, "Çatışmayı onaylamıyoruz ama kimse de 'Kıbrıslı Türkler her söyleneni kabul etmek zorundadır' anlayışında olmamalı" dedi.


"ÜLKEDE VAROLAN YAPI SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİLDİR..."


Özkan Yorgancıoğlu, ülkede varolan yapının sürdürülebilir olmadığını; sürdürülemez yapının Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte düşünüldüğünde riskler oluşturduğunu ifade ederek,  bu nedenle çözüm sürecinde Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal alanda gelişimine yönelik gereken hamlelerin yapılması gerektiğini kaydetti.


Atılacak adımlarla sürdürülebilir olmayan yapının  düzletilmeye çalışılırken diğer yandan sosyal sorunlar yaratan bir tutum içerisine girilmemesi gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmede ülkenin ekonomik yapılandırılmasının gerekliliği konusundaki görüşlerini paylaştıklarını da ifade etti.


"TOPLUMSAL KİMLİK KONUSUNDA HASSASİYETİMİZ VAR..."


Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan'la yaptıkları görüşmede, "toplumsal kimlik konusunda hassasiyetlerini, ithal işgücüyle kayıt dışı işçilerin yarattığı olumsuz durumu ele aldıklarını, yardımların ve yatırımların  ülke insanının yararına olacak şekilde konuşlandırılması gerektiğini söylediklerini, ülkeyle ilgili  tüm verileri toplayıp ileriki dönemde karşılıklı oturup konuşulması ve konuların ele alınması gerekliliğinin üzerinde durduklarını belirterek,  "Uyuşmadığımızı gördüğümüz zaman, bu yönde tavır alırız çünkü halkımızın çıkarları ve partimizin görüşleri bizce her zaman önde gelir. Anlaşamazsak kendi politikalarımız ve tavrımız var, bunu sürdüreceğiz" dedi.


"ERDOĞAN'IN NÜFUSLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞMIYORUZ..."


Yorgancıoğlu, Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili bazı görüşlerini paylaşmakla birlikte nüfusla ilgili görüşlerini paylaşmadıklarını ifade ederek, "Biz insanlara karşı değiliz ama bu ülkenin sosyal yaşamına, ilişkilerine uygun davranmayan, dokusuna uymayı ısrarla reddeden anlayışlara karşıyız" diye konuştu.


Yorgancıoğlu, ekonominin geliştirilmesi için hem iç yatırım hem yabancı sermayenin olmasında birleştiklerini, yerli istihdam yaratılması konusunu ısrarla desteklediklerini belirtti.


Eğitim ve turizmin geliştirilmesi konusunda daha teşvik edici tedbirler alınmasını istediklerini de ifade eden Yorgancıoğlu, ülkede üretilen malların dış piyasada alıcı bulması için atılması gereken adımlarla ilgili görüşlerini Erdoğanla paylaştıklarını kaydetti.


Kurumların özelleştirilme yerine kaynak tüketen noktadan kaynak üreten noktaya getirilmesi gerektiğini de belirten Yorgancıoğlu "Biz kurumlarımızın peşkeş çekilmesine karşı olduğumuzu her zaman söylüyoruz" diye konuştu.


İÇTEKİ OLAYLAR


Yorgancıoğlu,  Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında protesto eylemi yapanlarla polis arasında yaşanan olaylara da değinirken, yasalara göre, insanların kendilerini ifade etme özgürlüğü bulunduğunu belirtti, ve "Polisin korumakla görevli olduğu halkı dövme hakkına sahip olmadığını" söyledi ve bu konuda sessiz kalmayacaklarını belirtti.


ERDOĞAN'IN MESAJLARI


Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın adaya gelişinde yaptığı ilk konuşmada, "Maraş'ı Güzelyurt'u vermem, unutun" şeklindeki ifadelerini doğru bir açıklama olarak görmediğini belirten Özkan Yorgancıoğlu, bunun olumsuz bir algıya yol açtığını savundu.


Yorgancıoğlu, Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşmanın gerekli olduğunu yineleyerek, 2012 Temmuz ayından önce sorunun çözülmesi için AB, BM ve uluslararası güçlerin çaba sarf etmesini istedi. (HY/PHA)

 
22 Temmuz 2011 Cuma 18:34
Okunma: 617
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu