Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu "güney'deki Olumsuzlukları Çözümün Ertelenemez Bir Gereklilik Olarak Algılanması İçin Bir Fırsat Olarak Görüyoruz"

Yorgancıoğlu "güney'deki Olumsuzlukları Çözümün Ertelenemez Bir Gereklilik Olarak Algılanması İçin Bir Fırsat Olarak Görüyoruz"

Lefkoşa, 29 Mart 13 (T.a.k): Ctp Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Güney Kıbrıs'ta Yaşanan Olumsuzluklar Hoşlarına Gitmese Dahi, Bunu, Her İki Tarafça Çözümün Ertelenemez Bir Gereklilik Olarak Algılaması İçin Bir Fırsat Olarak Gördüklerini Belirtti..

 
 
Yorgancıoğlu

Birleşmiş Milletler ve uluslararası aktörlerin bu yeni süreçte daha aktif rol alması ve sonuca gidilmesini sağlayacak inisiyatifi üstlenmekten geri durmaması gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, Türk tarafının da, bir an önce seyirci pozisyonundan çıkıp yeni dönem için yapıcı bir tutum takınarak hazırlıkları tamamlaması gerektiğini ifade etti.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs'ta gerçekleşen Başkanlık seçiminin ardından Birleşmiş Milletlerin gözetiminde Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelerde yeni bir dönemin başlatılacağının herkes tarafından bilindiğini belirtti.

Güney Kıbrıs'ta yaşanmakta olan ekonomik krizin aşılmasına ilişkin görüşme ve çabaların, müzakere sürecinde aksamaya yol açsa dahi, ciddi bir gecikmenin olmaması için ilgili bütün çevrelerin özen göstermesinin şart olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, Kıbrıs'ı çevreleyen ülkelerde yaşananlara bakıldığında, içinde bulunduğumuz dönemin son derece önemli gelişmelerin arifesi olduğunun açıkça anlaşıldığını kaydetti.Türkiye'de yıllardır devam eden Kürt sorununun çözümlenebilmesi için tarafların çok önemli bir inisiyatif üstlendiğine işaret eden Yorgancıoğlu, "Mavi Marmara baskınından sonra tamamen durma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkileri İsrail'in özür dilemesi sonrasında yeniden gelişmeye açık bir hale gelmiştir. Güney Kıbrıs'ın ekonomik zorluğunun aşılması için sürdürülen görüşmeler sırasında yaşananlar Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'a bakışını yeniden şekillendirmeye adaydır" dedi.

Kıbrıs'ı çevreleyen denizlerde bulunan ve bütün "Kıbrıslıların" ortak varlığı olan hidrokarbon yataklarından çıkarılması olası doğal gazın Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının en ekonomik ve güvenli yolunun Türkiye üzerinden olacağının genel bir kabul gördüğünü ifade eden Yorgancıoğlu, İsrail'in de dahil edilmiş olduğu bu konunun diğer bütün bileşenlerden bağımsız olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını, dahası, Türkiye'nin ekonomik ve stratejik hedeflerinin Kıbrıs sorununun çözümünü gerektirdiğinin apaçık ortada olduğunu söyledi.

"KIBRIS SORUNU BÖLGEDE İSTİKRARSIZLIK YARATIYOR"

Yorgancıoğlu, tüm bu gerçekler ışığında yapılacak objektif bir değerlendirmenin, Kıbrıs sorununun çözülmemiş olmasının bölgesel istikrarsızlık yarattığının ortada olduğunu ifade ederek, "2004 referandumunda Annan Planı'na evet diyen DİSİ Lideri Anastasiades'in Rum yönetimi liderliğine seçilmiş olması, çözüm dinamiğinin yeniden gelişebilmesi ve ada üzerinde yaşayan bütün halkların çıkarlarının gözetildiği bir çözüme ulaşılabilmesi için yeni bir başlangıç olarak değerlendirilmelidir" dedi.

Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krizin etkilerinin giderek artacağı ve Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıslı Türklerin de bundan olumsuz etkileneceğini söyleyen Yorgancıoğlu, "Biz bu krizi Kıbrıslı Rumların olduğu kadar kendi sorunumuz olarak da görmekteyiz. Bu yaşadıklarımız, küçük ölçekli ekonomilerin olumsuz gelişmeler karşısında direnme güçlerinin olmadığını bir kez daha ortaya çıkarmıştır" diye konuştu.

"Kuzey Kıbrıs olarak uluslararası hukuka dahil olmayışımız nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti yardımlarına rağmen, içinde bulunduğumuz ekonomik durum, aslında yıllardır Güney Kıbrıs'ın bugün geldiği durumdan çok farklı değildir" ifadelerini kullanan Yorgancıoğlu, işte sırf bu koşulların dahi, adada karşılıklı kabul edilebilir bir federal çözüme duyulan gereksinimi bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi.

Yorgancıoğlu, unutulmamalıdır ki, adamızdaki mevcut sürer durumun ancak ve ancak iki bölgeli, iki toplumlu ve toplumların siyasi eşitliğine dayalı bir federal çözümle değiştirmenin mümkün olacağını belirterek, "Çözümün adı, hem Kıbrıslı Türkler ve hem de Kıbrıslı Rumlar için federasyondur. Bunun dışında kalan bütün önermeler çözümsüzlüğün devamını talep etmekle eş anlamlıdır" dedi.

(AK/HA)

 
29 Mart 2013 Cuma 16:02
Okunma: 580
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu