Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu icraat detaylarını açıkladı

Yorgancıoğlu icraat detaylarını açıkladı

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ‘İcraatın İçinden’ başlıklı açıklamasıyla halka seslendi.

 
 
Yorgancıoğlu icraat detaylarını açıkladı

 

Yorgancıoğlu, konuşmasında, KTHY’de çalışırken CAS’a aktarılan ve üçüncü kez işsiz kalan çalışanların sorunlarına çözüm ürettiklerini belirterek, kamuda çalışan düşük gelirlilerin alım gücünü artırmak için hayat pahalılığının adil dağıtılması ve kademeli olarak iki farklı barem tablosunun birbirine yaklaştırılması girişimi başlattıklarını anımsattı.

Yorgancıoğlu, “Hükümetimizin şu anda üzerinde yoğunlaştığı en önemli meselesi, ekonomiyi büyütüp yeni istihdam alanları yaratmak ve sosyal devlet prensibinden hareketle toplumda adalet duygusunu tesis etmektir” dedi.

Yorgancıoğlu, ‘Yenilenebilir Enerji Tüzüğü ile evlere ve işyerlerine güneş enerjisi sistemi kurulmasını sağladıklarını, YAGA aracılığıyla katı atık, peynir altı suyu, kanalizasyon ağır atıklarını kullanarak enerji elde edecek bir çalışmanın da ihale aşamasında olduğunu belirtti.

Emniyet teşkilatıyla ilgili hassasiyetleri olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, tutukluların daha güvenli sorgulanması için adımlar atılmaya başlandığını söyledi.

Yorgancıoğlu, “15 Kasım töreninde düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan bazı kişilere karşı çifte standartla uygulanan ölçüsüz polis şiddeti hakkında yazışmalar yapıldı, bunun sonucunda da bazı önlemler alınacaktır. yaşanan çeşitli olaylar, polis teşkilatının sivil otoriteye bağlanmasını öncelikli konu haline getirdi. Bunu öngören yasa taslağını hazırlayıp siyasi partilerimizin görüşüne sunmuş bulunuyoruz” dedi.

Kötü alışkanlıkların önlenmesi konusunda oluşturulan birim; ‘İyi İdare Yasası’ ve‘Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’ hakkında da bilgi veren Başbakan; ‘Hellim’ markasının savunulması ve ticari yapının zarar görmemesi için paydaşların da katılımcı olacağı bir komite oluşturulacağını anlattı.

“Askerlik Değişiklik Yasa Tasarısı”nın Meclis’ten geçtiğini ifade eden Başbakan, Üniversitelerle imzaladıkları protokollerle sektörleri desteklerken, 2015-2018 yılları ekonomik protokollerinin temellerini oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcılığı ve bakanlıkların icraatlarının detaylarını da açıkladı.

Hükümetleri döneminde birçok uluslararası fuarda yer alındığını, yeni fuarlara katılmak için çalışmaların tamamladığını ifade eden Yorgancıoğlu, Eko-Turizm çerçevesinde yürüyüş yolları yapıldığını, kısmi hibe programları için 11 milyon Liralık kaynak tahsis edildiğini, Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Destek programının hayata geçirildiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, yeni haklar ve imkanlar için Kamu Spotları ile farkındalık çalışması başlatacaklarını da belirtti.

Başbakan “Basın yayın kuruluşlarımıza da halkı, hükümet çalışmaları hakkında bilgilendirmek konusunda daha fazla hassasiyet düşüyor. İnsanlarımızın hakkını hukukunu arayabilmesi için öncelikle bilgi sahibi olması gerekir” dedi.

Devletin günlük harcamalarında israfın önlendiğini, tüm bakanlıklarda cari harcamaların yüzde 50 oranında azaltıldığını vurgulayan Yorgancığlu, Toplu taşıma araçlarının yenilenmesi ve kamuya güvenli araçlarla ulaşım imkanı sağlanması hedefiyle bir dizi önlem alındığınıbelirtti.

Yorgancıoğlu, “Hükümetimiz, ayrımsız bütün vatandaşlarımıza hizmet götürmeyi, hiç kimseye önyargıyla ve dışlayıcı davranmamayı ilke edinerek iktidara geldi” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın İyi Niyet Misyonu çerçevesinde ‘Toplum Liderleri Ortak Açıklaması’nda önemli bir rol oynadığını kaydeden Yorgancıoğlu, “Müzakere sürecinin şeffaf ve katılımcı bir anlayışla devamı için işveren örgütleri ve sendikalarla düzenli şekilde toplantılar yaptı” dedi.

Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı’nın AB yetkilileriyle Brüksel, Strasburg ve Lefkoşa’da ikili görüşmeler ve çeşitli toplantılarda etkin rol oynadığını söyledi.

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın da yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini anlatan Başbakan, ‘Beşinci Milli Eğitim Şurası’nın yapıldığını söyledi.

Yorgancıoğlu, “2013-14 ve 2014-15 öğretim yılında emekli olan yaklaşık 25 öğretmen yerine tam kadrolu 140, tam yıl görev için 27 öğretmen istihdam edildi. Ayrıca, okullarda yaptırılan ve yaptırılmakta olan toplam 10 milyon 500 bin TL’lik yatırım öngörüldü” dedi…

“Sağlık Bakanlığı”nın icraatlarına da değinen Yorgancığlu, Yerinde Sağlık Hizmeti Projesi geliştirildiğini, Karpaz bölgesinde ‘Yaşlılara Bakım’ projesinin yeniden canlandırıldığını, 3 hastanede ‘Randevulu Poliklinik’ sistemine geçildiğini, Güzelyurt’ta hastane için yer tespiti yapıldığını kaydetti.

Cengiz Topel Hastanesinin geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Başbakan, Thalassaemia Merkezi’nin daha çağdaş bir yapıya kavuşturulması amacıyla proje yapıldığını, Onkoloji Hastanesi’nin inşaatının sürdüğünü, Organ Nakli Yasası’nın meclisten geçtiğini ifade etti…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın icraatlarıyla ilgili de Başbakan, ‘Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ni hayata geçirildiğini, ‘Turizm Sektöründe Mesleki Eğitim ve İstihdam Projesi’ hazırlandığını, “Engelsiz Yaşam Evi Projesi’nin hayata geçirildiğini anlattı.

Kadınlara ayrımcılığın önlenmesi için yapılan çalışmalara da değinen Başbakan, hazırlanıp mecliste onaylanan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin 2015 yılında faaliyete geçmesinin hedeflendiğini anlattı…

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın icraatlarına da değinen Başbakan, Bilgisayar sistemi yenilenen gişelerde kredi kartıyla ödeme kabulü başladığını, daha gelişkin bir ADSL sistemi için açılan ihalenin sonuçlandığı, Salamis bölgesine yeni santral kurulduğunu ifade etti…Yorgancıoğlu, ‘Limanların ve Diğer Kıyı Yapılarının Geliştirilmesi’ projesi çerçevesinde birçok yatırım yapıldığını kaydetti…

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’nın küçükbaş hayvan üreticilerine 2013-2014 üretim sezonundaki ‘Doğrudan Gelir Desteği’ ödemelerinin tek seferde yapıldığını anlatan Başbakan, tahıl, nadas, yem bitkileri, meyve ağaçları, zeytin, harnup, badem, bağ alanları ve narenciye alanları için Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin de yapıldığını aktardı…

Başbakan, Gıda Güvenliği Yasasının da Meclisten geçirildiğini ve halkın güvenli gıda tüketmesinde önemli bir mesafe kat edildiğini aktardı…

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının icraatlarıyla ilgili de Başbakan,‘Türkiye’den Gelecek Suyun Dağıtımı ve Projelendirilmesi Çalıştayı’ çerçevesinde yeni bir Su Yasası taslağı üzerinde çalıştıklarını açıkladı…

Başbakan “Çevre Bakanlığı, ağaçlandırma sahalarında kullanılmak, kurumların ya da halkın fidan talebini karşılamak üzere 1 milyon 500 bin adet fidan üretimi ve dikimi yapıldı. Öte yandan, tehlikeli orman zararlısı olan çam kese böceğine karşı halen etkin mücadele yürütülmektedir” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bütün bunlar ve daha burada sayamadığım diğer icraat ve çalışmalarımız bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirildi. Hükümetimiz, önümüzdeki dönemde sizlerin desteğiyle çok daha etkin çalışmalar yapmak, varsa eksiklerini gidermek ve halen devam eden projeleri süratle tamamlamak kararlılığındadır” 

 
5 Aralık 2014 Cuma 10:41
Okunma: 894
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu