Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu Kıbrıs Sorunundaki Gelişmeler İle İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi

Yorgancıoğlu Kıbrıs Sorunundaki Gelişmeler İle İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi

Yorgancıoğlu: "Türkiye Yetkililerinin Mesajı Net Ve Açık: Ctp'nin Kıbrıs Sorunundaki Düşünceleriyle Bire Bir Örtüşüyoruz".

 
 
Yorgancıoğlu Kıbrıs Sorunundaki Gelişmeler İle İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi

Lefkoşa, 6 Nisan 12 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye'nin, AB ile ilgili beklentilerinin gerçekleşmemesi ve Güney Kıbrıs'ın tavrı nedeniyle Kıbrıs sorunu konusunda biraz daha ilgisiz davranıyor olsa da, Türkiye yetkililerinin, ziyaretlerinde CTP'ye "Kıbrıs sorunundaki düşüncelerinizle bire bir örtüşüyoruz" mesajı verdiğini savundu.

Yorgancıoğlu, ülkede Kıbrıs sorunu dışında halkın önde gelen sorunlarının; hayat pahalılığı, yasalara saygısızlık ve "devletteki işlerinin olmaması" olduğuna işaret ederek, "İnsanlar 2 yıldır maaş artışı almıyor, gerçek hayat pahalılığı yansımıyor" dedi ve hükümeti eleştirdi.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah BRT'de yayınlanan "Sabah Haber" programına katılarak, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ile ülkedeki iç ve dış konuları değerlendirdi.

CTP-BG Parti Meclisi'nin, geçen günkü Kıbrıs sorunuyla ilgili kararına UBP ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'ndan gelen eleştirilerle ilgili konuşan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun CTP'nin, kuruluşundan beridir en önemli konularından biri olduğunu kaydetti.

CTP'nin Kıbrıs sorununun çözülmesi için mücadele veren bir parti olarak Kıbrıs sorununda yaşanan bu sıkıntılı süreçte Parti Meclisi kararı aracılığıyla değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşma gereksinimi duyduğunu anlatan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yanlış politikaları nedeniyle bugün gelinen olumsuz noktada olduğunu iddia etti.

Yorgancıoğlu, "Biz Kıbrıs sorununun çözümünü istiyoruz. Çözen kim olursa olsun önemli değil, önemli olan sorunu iyi niyetle çözmeye çalışmaktır. Ama ben öyle bir inanç olduğunu hala samimi olarak anlamadım" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'na yönelik suçlamalarda bulunan Yorgancıoğlu, "Ben Rumlar oturdu bizi bekliyor anlamında söylemiyorum ama biz, üzerimize düşen görevi yapmalıyız" diye konuştu.

Yorgancıoğlu, diğer temasları yanında Türkiye'ye de giderek oradaki yetkili kişilerle endişelerini paylaştıklarını ve görüştükleri mercilerin kendilerini haklı bulduklarını savunarak, Türkiye'nin AB ile ilgili beklentilerinin gerçekleşmemesi ve Güney Kıbrıs'ın tutumunun Türkiye'yi biraz ilgisiz davranmaya ittiğini ileri sürerek, "Bu konuda bize söylenen net. 'Biz CTP'nin Kıbrıs sorunundaki düşünceleriyle bire bir örtüşüyoruz' diyorlar. Bu kadar net. Biz, bunu buradakilere de söylüyoruz. Zaten Eroğlu'nun 4 Ocak paketiyle başladığı noktadan geldiği noktaya baktığımızda, da bunun doğru olduğunu görebiliriz" dedi.

"CTP ÇABALARINI VE UYARILARINI SÜRDÜRECEK"

Yorgancıoğlu, CTP-BG'nin bu tavırlar karşısında uyarı ve çabalarını her platformda sürdüreceğini de kaydederek,  şöyle konuştu:

"Biz tüm eylemlerimizde Kıbrıs sorununun çözümüne dikkat çekiyoruz. Türkiye'den de randevu taleplerimiz var. Onlara da anlatacağız. Ziyaretlerimizde Rum tarafına da anlatıyoruz. Yine konuyu mecliste gündem yapacak, Sayın Eroğlu ile de görüşeceğiz.  Parti, inandığı konuda gerekeni yapmaya devam edecek".

Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununda kelime oyunları da yapıldığını iddia ederek, çeşitli vesilelerle bir araya geldikleri Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, "Ben son görüşmedir demedim, genel sekreterin raporu çıkana kadarki son görüşmedir demek istedim" diye konuştuğunu söyledi ve bu tavırların süreci olumsuz etkilediğini savundu.

Kıbrıs'ta federal çözüm dışında bir seçenek olmadığını iddia savunan Yorgancıoğlu, BM Güvenlik Konseyi kararlarının değişmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

"SONUÇ ALININCAYA KADAR GÖRÜŞMELER SÜRSÜN"

Yorgancıoğlu, CTP-BG'nin sonuç alınıncaya kadar görüşmelerin devamından yana olduğunu ifade ederek, ancak bunun Rum tarafının dediği gibi süresiz ve takvimsiz bir görüşme anlamında olmadığını, süre sınırı konulması gerektiğini söyledi ve "CTP için süre yarındır" dedi.

Yorgancıoğlu, CTP Parti Meclisi(PM) kararında Rum tarafına eleştiri olmadığı şeklindeki değerlendirmelerin doğru olmadığını kaydederek, Rum tarafının tek taraflı petrol aramasının, isteksizliğinin, Hristofyas'ın yeterli cesareti gösterememesinin de partinin tespiti olduğunu ifade etti ve "Ama buradaki muhatabımız bizim insanımızdır. Halkın seçtiği kişi Sayın Eroğlu'dur. Rum tarafını kayırır durumumuz yok ama önce kendi evimizi düzeltelim ki başkasına hata bulalım" diye konuştu.

Eroğlu'nun CTP PM kararının "Rumların istediğini verelim bu iş bitsin mantığında olduğu" iddiasına yanıtında ise Yorgancıoğlu, bunun doğru olmadığını, müzakerelerde karşılıklı al-verin bulunması gerektiğini kaydederek, "bugüne kadar biz ne verdik ki?" diye sordu.

Yorgancıoğlu, 2'inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde dönüşümlü başkanlık, 7'ye 3 oranının 9'a 6'ya çıkarılması, egemenliğin iki halktan kaynaklandığının kabulü gibi kazanımlar elde edildiğine işaret ederek, "Sayın Eroğlu sanki bir şey verilmiş gibi konuşuyor, yok öyle bir şey. Zaten her şey çözülene kadar hiçbir şey çözülmüş sayılmaz. Biz siyasal eşitlik, ortak devletten vazgeçelim mi dedik de Sayın Eroğlu öyle konuşuyor. Bunalar ucuz hikâyeler. Eskiden 'satacaklar' diyorlardı, şimdi de 'hep vererek çözülür mü?' diyor. Bu kullanılmaması gereken ucuz siyasettir" dedi.

UBP GEÇMİŞTEKİ ALIŞKANLIKLARINI DEVAM ETTİRİYOR

Kıbrıs sorununun ardından iç konulara de değinen CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, Meclis'in özellikle denetim günlerinde son derece hareketli olduğu yorumu ile ilgili değerlendirmesinde şu görüşlerini savundu:

"UBP tek başına iktidar olmanın ya da geçmişteki alışkanlıklarını devam ettirmesinin sonucu olarak halkın kabul etmesi mümkün olamayan yanlışlar yapıyor. Partimizin görevi muhalefet etmektir. Halkımızın petrol dolum tesisi gibi, imtiyazlılar, ayrıcalıklılar gibi konulara tepkisi var. Partimiz de halkın tepkisi doğrultusunda mecliste görevini yapıyor. Ancak en önemlisi buna karşın UBP'nin kural yasa tanımaz davranışları giderek artıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil ve parti, bu konudaki tavrını ortaya koyacak. Örneğin Dışişlerinde ilgili bir birim bulunurken Başbakanlıkta dış Türklerle ilgili birim kurulup başına bir vekil konuyor ama bu, o vekilin kendi partisinden gelirken ağzıyla rüşvet istediği 'bunu yaparsanız gelirim' dediği birimdir. Bu bir siyasi etik sorunudur."Hükümetin, ekonominin geliştiğini ileri sürdüğünü ancak Merkez Bankası verilerinin bunu yalanladığını savunan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı'nın "gelişiyoruz" açıklamalarının "muhasebe oyunu" olduğunu savundu.

Hükümetin kaçak işçi sorunuyla ilgili uygulamalarını da değerlendiren Yorgancıoğlu, "Muhaceret Yasası'ndaki değişiklik istediğimiz kadar olmasa da iyi sonuç verdi ama şimdiki mücadeleyi komik buluyoruz. Bugüne kadar kaç kişi bulundu, nereye gidildi" diye sordu.

Yapılacağı söylenen denetimin yapılmadığını düşündüğünü ifade eden Yorgancıoğlu, "Devlet bunu denetleyecek başka mekanizma hayata geçirmeli. İşadamları beğenmeyebilir ama iş yerinde sendikalaşma denetimin kendisidir. Bugün 15 memurla denetlemeye çalıştığın işi her sendika kendi üyesi adına denetler. İş akdi de öyle, Herkesin iş akdi olmalı ve bir kopyası da devlette olmalı. Olmazsa işverene büyük bir ceza verilmeli" dedi.

(EMR/HÖ)    

 
6 Nisan 2012 Cuma 15:11
Okunma: 542
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu