Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu: "Kıbrıs Türk Halkının İradesinin Yansıtılmasında Ve Sesinin Ada Dışına Da Ulaşabilmesinde Basınımız Önemli Bir Misyon Üstlenmektedir"

Yorgancıoğlu: "Kıbrıs Türk Halkının İradesinin Yansıtılmasında Ve Sesinin Ada Dışına Da Ulaşabilmesinde Basınımız Önemli Bir Misyon Üstlenmektedir"

Lefkoşa, 10 Temmuz 11 (T.a.k): Ctp - Bg Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Halkının İradesinin Yansıtılmasında Ve Sesinin Ada Dışına Da Ulaşabilmesinde Basının Önemli Bir Misyon Üstlendiğini Belirtti. yorgancıoğlu, 11 Temmuz Basın Günü Dolayısıyla Yayımladığı Mesajda, Ülkede İlk Türkçe Gazete Olarak Kabul Edilen Saded'in 11 Temmuz 1889'da Yayınlanmasıyla Başlayan Kıbrıs Türk Basın Tarihi'nin, Çok Güç Koşullarda Yerine Getirilmiş Büyük Görevlerle Dolu Olduğunu Kaydetti..

 
 
Yorgancıoğlu:

İlk gazeteyle başlayan Kıbrıs Türk Basın Tarihi'nin, bugün kitle iletişim araçlarının tamamının görev ifa ettiği çok büyük bir sektör olduğuna, bu sektörün, her bireyin hayatını etkileyecek düzeyde büyük bir önem taşıdığından, hassas ve sorumlulukla ele alınması gereken bir durumda olduğuna işaret eden CTP - BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu mesajında şöyle dedi:

"Basının en önemli görevlerinin başında kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme gelmektedir. Bu görevlerin layıkıyla yerine getirilmesinde ülkedeki demokratik gelişmişlik düzeyi ve yasaların gereğince uygulanıyor oluşu belirleyicidir. Basın yayın kuruluşlarının görevlerini güven içinde, demokratik yasalar çerçevesinde ve özgürce yerine getirebilecekleri koşulları sağlamak devletlerin görevidir.

Basının gelişebildiği oranda ülkenin gelişimine de katkı koyacağı gerçeği bir yana, her bireyin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında basının denetleyici ve sorgulayıcı misyonu devlet organlarının yürüttükleri görevler kadar değer ve önem taşır. Zaten bu nedenle yasama, yürütme ve yargının ardından basın 'dördüncü kuvvet' olarak da adlandırılmaktadır."

Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş düzeye ulaştırılması konusunda ülkede yapılması gerekenlerin hala daha oldukça fazla olduğunu, CTP - BG hükümetleri döneminde Basın İş Yasası ve diğer bazı yasal düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen, basın sektöründe çalışanların çalışma koşulları ve iş güvencesinin henüz sağlam temellere oturtulamadığını kaydeden Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

"Basın çalışanlarının topluma yazdıklarıyla güven verebilmesi için, hem mesleki açıdan hem de ekonomik bakımdan kendini güvende hissetmesi şarttır. Dahası, basının son zamanlarda çeşitli biçim ve düzeylerde maruz kalmakta olduğu saldırı ve tehditler, devletin bütün birimleriyle üstüne düşen görevleri hatasız olarak yerine getirmesi gerektiğinin net bir kanıtıdır.

Devletin, basının yürüttüğü kamu görevinin öneminin farkında olmak gibi bir zorunluluğu vardır. Hem çok sesliliğin güvence altına alınabilmesi, hem de toplumsal farkındalığın geliştirilebilmesi için, basın kuruluşları arasında fark gözetilmeksizin destek olunması gerekmektedir. Yönetenlerin iradesinden bağımsız olarak, önceden saptanmış ilke ve kriterler doğrultusunda devlet, tüm basın yayın kuruluşlarına destek sağlamalıdır.

Bu düşüncelerle, Kıbrıs Türk Basını'na emek veren bütün basın emekçilerinin Basın Günü'nü kutlar, aydınlık yarınlar dilerim."

(SEL)

 
10 Temmuz 2011 Pazar 21:50
Okunma: 513
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu