Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgancıoğlu: Reform Niteliği Taşıyan Yasa, Tüzük Ve Öneriler Görüşülecek

Yorgancıoğlu: Reform Niteliği Taşıyan Yasa, Tüzük Ve Öneriler Görüşülecek

Bakanlar Kurulu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında saat 10.45'te toplandı.

 
 
Yorgancıoğlu: Reform Niteliği Taşıyan Yasa, Tüzük Ve Öneriler Görüşülecek


Bakanlar Kurulu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında saat 10.45'te toplandı.
 
Başbakan Yorgancıoğlu, toplantıda 5 ana başlıkta reform niteliği taşıyan yasa, tüzük ve önerilerin görüşüleceğini açıkladı.


Yorgancıoğlu, bu başlıkların yenilenebilir enerjiyle ilgili tüzük yapılması, İhale Yasası oluşturulması, büyük yakma tesislerinde ortaya çıkan kirliliğin emisyon ölçülerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili bir tüzük oluşturulması, Burs Tüzüğü'nün değiştirilmesi ve Su-Tarım-Çevre Kongresi düzenlenmesi olduğunu söyledi.


"ALTERNATİF ENERJİ ÜRETENLERLE SİSTEM ARASINDAKİ İLİŞKİ DÜZENLENECEK"


Daha sonra bu başlıklar hakkında detaylı bilgi veren Yorgancıoğlu, ülkedeki enerji sorununa dikkat çekerek, enerji sürekliliğini sağlamak için fiyatlarda artış yaparken başka önlemlere de başvuracakları yönündeki açıklamalarını hatırlattı.


Fiyatlardaki artışın bazı kesimlerce olumlu karşılanırken bazı kesimlerce eleştirildiğini söyleyen Yorgancıoğlu, elektrikteki tahsilat oranının yüzde 95 seviyelerine çıktığı bilgisini verdi.


Yorgancıoğlu bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında hem ev hem işyerlerinde alternatif enerji üretenlerle sistem arasında nasıl bir ilişki kurulacağıyla ilgili düzenlemelerin görüşüleceğini anlattı.


"İHALELER YASAYA BAĞLANACAK"


Şimdiye kadarki uygulamalarda ihalelerin tüzükle yürütüldüğüne ancak tüzüklerin değişen hükümetlerce sürekli değiştirilebilir olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, ihaleleri yasaya bağlayarak sistemin daha şeffaf hale getirilmesinin amaçlandığını anlattı.


Bu yöndeki yasal düzenlemelerin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde yapılacağını aktaran Yorgancıoğlu bu şekilde ihalelerin daha güvenilir hale getirileceğini kaydetti.


"BURS TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK"


Bugünkü toplantıda burs tüzüğünde değişikliğe gidilmesi konusunun da görüşüleceğini söyleyen Yorgancıoğlu, yapılacak düzenlemelerle başarı burslarının öne çıkarılacağını; bazı bölümlerin atıl işgücü mezun etmesi nedeniyle hangi alanlara burs verileceğinin düzenleneceğini; başarının nasıl belirleneceği ve başarı derecelerinin yükseltileceğini belirtti.


Yorgancıoğlu yapılacak düzenlemelerle öğrencilerin zamanında burs almasının da sağlanacağını dile getirdi.


"SU-TARIM-ÇEVRE KONGRESİ YAPILACAK"


Su konusunun ülke için önemine değinen Yorgancıoğlu, hem Türkiye'den gelecek su hem de ülkedeki yer altı kaynaklarından gelen suyun kullanılmasıyla ilgili kongre düzenleneceğini söyledi.


"BASIN DOĞRU HABER YAPMALI"


Geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ve Türkiye'den gelen bakanların buradaki ziyaretlerin samimi bir ortamda geçtiğini, görüşmelerde iki ülke arasındaki eşitliğin gözetildiğini dile getiren Yorgancıoğlu, basında bu konuyla ilgili spekülatif haberler çıktığını söyledi.


Basına seslenen Yorgancıoğlu, "Ya bizden bilgi alana kadar sabredin ya da basına düşürmeden önce bize ulaşıp doğru bilgiyi alın" diye konuştu.


Yorgancıoğlu aksi halde daha sonraları doğru bilgiler ortaya çıktığında hem yanlış haber yayınladığı için bu tip haberleri yapan kişilerin sorun yaşayacağını hem de iki ülke arasında doğru olmayan algılar gelişeceğini anlattı.


Sürdürülebilir ekonomi için iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğini, ancak bu işbirliği sürerken belirli bir düzey ve her iki ülkenin çıkarlarının da gözetileceğini dile getiren Yorgancıoğlu, ülkede reform yapabilmenin temel dayanaklarından birinin de bu işbirliği olduğunu ifade etti.


"VAKIFLAR BANKASI'NDAKİ İSTİHDAMLAR KONUSUNDA SUÇ DUYURUSU YAPILMIŞTI"


Daha sonra soruları yanıtlayan Yorgancıoğlu, Vakıflar Bankası'nda yapılan işten durdurmaların Ulusal Birlik Partisi Kurultayı'yla ilgisi olup olmadığı sorusu üzerine, banka Yönetim Kurulu'nun kararlarına karışmasının söz konusu olmadığını anlattı.


Öte yandan daha önce basına yansıyan konuları hatırlatan Yorgancıoğlu, banka yetkililerinin yapılan istihdamların yasa dışı olduğuna dair Sibel Siber hükümeti döneminde yazdığı mektup nedeniyle Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu anımsattı.


Yorgancıoğlu ortada böyle bir suç duyurusu varken işten atılmaların garip karşılanmaması gerektiğini ifade etti.


Çalışanların işten atılmasının hoş bir durum olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, "Yasadışı şekilde istihdam yapılması ne kadar hoş bir durumdur? Bunun yorumunu da size bırakıyorum" dedi.


"UN İTHALİNE UBP HÜKÜMETİ DÖNEMİNDE İZİN VERİLDİ"


Yorgancıoğlu un ithali konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili sorulan bir soru üzerine ise un ithal izninin UBP hükümeti döneminde verildiğini hatırlattı.


"Biz soruna ülke menfaatleri açısından bakıyoruz" diyen Yorgancıoğlu, yapılan düzenlemenin ithalatın nasıl yapılacağıyla ilgili olduğunu söyledi.


Askerlik Yasası'nın ne zaman Meclis'te oylanacağı yönündeki bir soruya bu sürenin ilgili komitenin hızına bağlı olduğu cevabını veren Başbakan Yorgancıoğlu, BRT'deki sorunlarla ilgili bir soru üzerine ise Maliye Bakanı Zeren Mungan'dan aldığı bilgiye göre bu ay kuruma her ay verilen tutar yanında Elektrik Kurumu'na ödemek üzere ekstra 220 bin TL ödeme yapıldığını söyledi.


(DOĞ/ŞEB)


 
5 Şubat 2014 Çarşamba 12:12
Okunma: 1107
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu