Ana Sayfa » Kıbrıs » Yorgsncıoğlu: KTFF'nin attığı imzayı doğru buluyorum

Yorgsncıoğlu: KTFF'nin attığı imzayı doğru buluyorum

Gündemde Geçici İstihdamlar Ve Kop İle İmzalanan Anlaşma Vardı.

 
 
Yorgsncıoğlu: KTFF'nin attığı imzayı doğru buluyorum
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda bugün UBP kurultayı döneminde istihdam edilen geçicilerin durumu konuşuldu.


Denetim görevini yerine getirmek amacıyla toplanan Genel Kurul'da ayrıca Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun KOP ile imzaladığı anlaşma yeniden gündeme geldi.


ÇAVUŞOĞLU


Gündemdeki tek gündem dışı konuşmayı yapan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, 2014'ün, her şeye zam yapılan 2013'e benzememesi temennisinde bulunarak başladığı hükümetin icraatlarına ilişkin konuşmasında, yeni yılın ilk toplantısında halka olumsuz mesaj vermemeye çalışacağını ancak ülke gerçeklerine vurgu yapmayı ve hükümetin icraatlarının takipçisi olmayı ihmal etmeyeceğini söyledi.


Hükümetin halka bir şey vermeyeceğinin açık şekilde ortada olduğunu iddia eden Çavuşoğlu, 2013'te yapılan icraatların, halka verilen umutların yeşermeyeceğinin göstergesi olduğunu savundu.


Belediyeler (Değişiklik) Yasası'nın önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, 2014'de bu değişikliğin hayata geçmesi gerektiğini söyledi.


Çavuşoğlu, UBP kurultayına denk gelen istihdamlarla ilgili açıklamaların birbirini tutmadığını ve birbiriyle çelişen açıklamaların halkın aklını karıştırdığını iddia ederek, bu konuya açıklık getirilmesini istedi.


366 geçicinin istihdam şekli ve zamanlamasıyla ilgili yasal bir sorun olmadığını savunan Çavuşoğlu, "Ortada bir günah ya da yanlış varsa, ülkeyi yöneten siyasilerindir... Eğer ortada bir kusur varsa, bu kusur sistemdedir" dedi.


YORGANCIOĞLU


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, 2013'de kurultay öncesinde yapılan istihdamların hiçbir dönem yapılan istihdamlara benzemediğini söyledi. Yorgancıoğlu, esas kabahatlilerin yöneticiler olduğu tespitinin doğru olduğuna işaret ederek, amaçlarının sistemin çalışmasını sağlamak olduğunu belirtti.


CTP/BG döneminde batık bankalardan istihdam yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Yorgancıoğlu, "Bize 5 bin kişi aldınız diyorsunuz. Bunların içinde polis, hemşire, öğretmen olduğunu unutuyorsunuz" dedi.


İsabetli istihdamın önemine vurgu yapan Yorgancıoğlu, sistemi düzeltmek adına bundan sonra kamuda geçici adı altında istihdamın engellenmesi yönünde yasal düzenleme yaptıklarını söyledi.


Yorgancıoğlu, Kamu Görevlileri Yasası'nda yapılacak değişiklikle, bütün geçicilerin statüsünün değişmesine ilişkin bir süreç başlatacaklarını belirtti.


Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin KKTC ekonomisine olumsuz etkilerini siyasi fırsatçılıkla ele almamak gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, yaşanan sorunların herkesin sorunu olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi.


Başbakan Yorgancıoğlu, iktidarda kim olursa olsun, sistemin istismar edilmemesi için kuralların çok net belirlenmesi gerektiğini belirterek, esas hedefin bu olduğunu kaydetti.


KARŞILIKLI ELEŞTİRİ


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun ardından yeniden söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, başbakanın "CTP, batık banka personelini işe aldı" yönündeki sözlerini eleştirdi ve Meclis Başkanı'na 2004-2009 döneminde gerçekleştirilen istihdamlarla ilgili sözlü soru sordu.


Başbakan Yorgancıoğlu daha sonra söz alarak, 2003'ten bu yana kamuya yapılan geçici işçi ve memur sayısının 2013'te bin 831'e ulaştığına işaret etti. Yorgancıoğlu, çok istismar edilen bu konuya açıklık getirmek adına, Çavuşoğlu'nun "2004-2009 döneminde gerçekleştirilen istihdamlarla" ilgili sözlü sorusunun 2013'e kadar geçen dönemi de kapsamasını istedi.


YAZILI SORULARDA KOP İLE İMZALANAN ANLAŞMA SORULDU


Gündem dışı konuşmaların ardından yazılı ve sözlü sorular bölümüne geçildi. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP/UG Milletvekili Zorlu Töre'nin KOP ile imzalanan anlaşmaya ilişkin yazılı sorusunun yanıtında, sporla siyaset karıştığı zaman, hep sporun zarar gördüğüne işaret etti.


Sporun kendine özgü hukuku olduğunu unutmamak gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, KTFF'nin KOP'la nasıl bir işbirliği yapacağı tartışmasının siyasetle bir ilgisi olmadığına işaret ederek, atılan imzaları yadırgamadığını ve doğru bulduğunu belirtti.


Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorunu çözülmediği sürece, Kıbrıs Türk sporcularının uluslararası müsabakalara başka yöntemlerle katılmasının mümkün olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:


"Arkadaşlara güveniyorum. Herhangi bir siyasi istismar söz konusu olduğunda bunu engelleyeceklerine inanıyorum. Esas olan anlaşmanın altı doldurulurken federasyonun nasıl bir pozisyonda olacağıdır"


Başbakan Yorgancıoğlu, bu anlaşmanın Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde elini zayıflatacağını ya da zorlaştıracağını düşünmediğini kaydetti.


Yorgancıoğlu, futbol federasyonlarının yaptığı anlaşmanın siyaset dışı bir olay olduğu için hükümetten izin almak gerektiğine de inanmadığını söyledi. Yorgancıoğlu, "Endişe eden arkadaşların endişesini anlıyorum ancak bu işi yapan kişilere güven duymak gerekir" dedi.


"KTFF BAŞKANI TEMKİNLİ"


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP/UG Milletvekili Töre'nin söz alarak, "Rum Yönetimi ve KOP yetkililerinin açıklamalarına" ilişkin sözlü sorusu üzerine, konuyu, Rum tarafının açıklamalarına göre değil, uluslar arası hukuku baz alarak değerlendirmek gerektiğini söyledi. Türk tarafının bu imzayla kat ettiği bir yol olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, KTFF başkanının bu anlaşmanın altını doldurma konusunda temkinli ve ihtiyatlı olduğuna işaret etti.


UBP Milletvekili Ersin Tatar da söz alarak, Maliye Bakanı Zeren Mungan'a, dövizdeki yükseliş ve zamlara bağlı gelişmelere ilişkin sözlü soru sordu.


Maliye Bakanı Zeren Mungan da yanıtında, DPÖ'nün bağımsız bir kuruluş olduğuna işaret ederek, düzenlemeleri anlık olmayan örgütün önümüzdeki günlerde Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki artışı açıklayacağını söyledi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamladı. Genel Kurul 6 Ocak Pazartesi günü yeniden toplanacak.


(FEZ/ŞEB)


 
2 Ocak 2014 Perşembe 11:33
Okunma: 864
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu