Ana Sayfa » Kıbrıs » Yüksek İdare Mahkemesi Bes'in Ara Emri Başvurusunu Reddetti

Yüksek İdare Mahkemesi Bes'in Ara Emri Başvurusunu Reddetti

Refiker: "grev Sırasında Biriken Çöp Yığınları Nedeniyle Salgın Ve Bulaşıcı Hastalıkların  Meydana Gelmesi Ve Yayılması Riskiyle Yaşanan Olumsuzluklar  İnkar Edilemeyecek  Bir Olgu Olarak Önümüzde Durmaktadır".

 
 
Yüksek İdare Mahkemesi Bes'in Ara Emri Başvurusunu Reddetti

Refiker: "grev Sırasında Biriken Çöp Yığınları Nedeniyle Salgın Ve Bulaşıcı Hastalıkların  Meydana Gelmesi Ve Yayılması Riskiyle Yaşanan Olumsuzluklar  İnkar Edilemeyecek  Bir Olgu Olarak Önümüzde Durmaktadır".
"ÖZELDE BAŞKENT LEFKOŞA HALKININ, GENELDE İSE ÜLKE İNSANININ OLUMSUZLUKLARI  YENİDEN YAŞAMASINA  İMKAN YARATILMASINA SEBEP OLMAM SÖZ KONUSU OLAMAZ.  BU NEDENLE ARA EMRİ İSTİDASI RED VE İPTAL EDİLİR"


BOZAT: "DİRENİŞİMİZİ DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"


Lefkoşa,  21 Haziran 12 (T.A.K.): Yüksek İdare Mahkemesi, Belediye Emekçileri Sendikası'nın, (BES) Bakanlar Kurulu'nun  aldığı "Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki grevi 60 gün süre ile erteleme" kararının durdurulmasına ilişkin ara emri istidasına yönelik kararını açıkladı.


Ara emri istidasına bakan Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker, kararını  bugün saat 10.00'da açıkladı. Kararın açıklanması sırasında BES Başkanı Savaş Bozat ile BES Genel Sekreteri  İbrahim Taşarkan da hazır bulundu.


Refiker, öncelikle davalının başvuruyla ilgili olarak mahkemede ortaya koyduğu olguları sıraladı, ardından ise karar yönünü açıkladı.


Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker, Lefkoşa Belediyesi'nde uygulanan grev sırasında çöplerin toplanmaması ile biriken çöp yığınları nedeniyle salgın ve bulaşıcı hastalıkların  meydana gelmesi ve yayılması riski ile yaşanan olumsuzlukların  inkar edilemeyecek  bir olgu olduğunu vurguladı.


Sendika başkanının mahkemedeki şahadeti sırasında,  grev yasağının ortadan kaldırılması ve taraflar arasında bir uzlaşmanın olmaması durumunda greve gitmeleri halinde temizlik hizmetlerinin  verilmesine devam edeceğini belirtmiş olmakla beraber, bu söylemin bir güvencesinin bulunmadığına işaret eden Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker, "Bakanlar Kurulu'nun grev yasağına ilişkin uygulamasının  durdurulmasına emir vermem özelde Başkent Lefkoşa halkının, genelde ise ülke insanının yukarda belirtmiş olduğum  olumsuzlukları  yeniden yaşamasına  imkan ve zemin yaratma anlamına gelecektir ki; mahkeme olarak böyle bir sonucun yaratılmasına sebep olmam söz konusu olamaz.  Bu nedenle ara emri istidası red ve iptal edilir" dedi.


KARARIN TAM METNİ


Yüksek İdare Mahkemesi  Yargıcı Talat D. Refiker'in açıkladığı kararın tam metni şöyle:


"Davacı/Müstedi, Davalı/Müstedaaleyh aleyhine dosyaladığı tek taraflı ara emri istidasında Bakanlar Kurulu'nun Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki grevin 60 gün süre ile ertelenmesine ilişkin olan 15 Mayıs tarihli ve K(11) 1190-2012 sayılı kararın uygulanmasının esas davanın neticelenmesine değin durdurulması ve bu yönde emir verilmesi talep edilmektedir.


Ara emri istidasına ekli yemin varakasında sair şeyler meyanında 42/96 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasa'sının 16'ncı maddesine göre karar verilmiş veya başlamış olan bir grevin sair şeyler yanında genel sağlığı bozucu nitelikte olması halinde Bakanlar Kurulu'nca 60'şar günü aşmamak koşulu ile bir yılda iki kez ertelenebileceği belirtilmiş olmasına karşın, Davalı/Müstedaaaleyh'in 42/96 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası'nın hilafına davranarak mevzuatta belirtilen sebeplerin bulunmuyor olmasına rağmen mezkur kararı aldıkları iddia edilmektedir.


Davacı/Müstedi sendikanın başkanı Savaş Bozat ise, şahadetinde belediye çalışanlarının maaşlarını alamamaları ve ihtiyat sandığı ile sosyal sigorta primlerinin yatırılmaması karşısında  9 Mayıs tarihinde greve başladıklarını, 15 Mayıs tarihinde ise grevin Bakanlar Kurulu kararı ile 60 gün süre ile ertelenmesinin ardından gecikmeli de olsa işbaşı yaptıklarını, bugün itibarıyla belediye çalışanlarına mayıs ayı maaşlarının ödenmediğini ifade etmiştir.


'Ara emri ile grevin 60 gün süre ile yasaklanmasına ilişkin olan Bakanlar Kurulu kararının uygulanmasının durdurulmasını talep etmektesiniz. Neden?' şeklindeki sorusuna karşılık ise, 'Yasak kalkacak ki grev hakkımızı kullanalım' şeklinde cevap vermiştir.


Davacı/Müstedi sendikanın 9 Mayıs tarihinde uygulamaya koyduğu grev kararı sonrasında temizlik hizmetlerinin durdurulması bağlamında çöplerin toplanmaması ile biriken çöp yığınları nedeni ile salgın ve bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesi ve yayılması riski ile yaşanan olumsuzluklar reddedilmeyecek ve inkar edilemeyecek bir olgu olarak önümüzde durmaktadır.


Sendika başkanı şahadeti sırasında grev yasağının ortadan kaldırılması ve taraflar arasında bir uzlaşmanın olmaması durumunda greve gitmeleri halinde temizlik hizmetlerinin verilmesine devam edileceğini belirtmiş olmakla beraber bu söylemin bir güvencesinin bulunmadığını belirtmek isterim.


Bakanlar Kurulunun grev yasağına ilişkin olan kararının uygulanmasının durdurulmasına emir vermem özelde Başkent Lefkoşa halkının, genelde ise ülke insanının yukarıda belirtmiş olduğum olumsuzlukları yeniden yaşamasına imkan ve zemin yaratma anlamına gelecektir ki, mahkeme olarak böyle bir sonucun yaratılmasına sebep olmam söz konusu olamaz.


Bu bakımdan Ara Emri istidası red ve iptal edilir."


SAVAŞ BOZAT


BES Başkanı Savaş Bozat  kararın açıklanmasının ardından basına yaptığı açıklamada, mücadelelerinin bitmediğini, değişik şekillerde sürdüreceklerini söyledi.


Bozat, sendikaların yaptıkları başvurularda bugüne kadar  genellikle bu yönde kararlar çıktığını, o nedenle bekledikleri bir karar olduğunu  belirtti.


Genelde Lefkoşa halkının sağlığı, verilen hizmetler göz önünde bulundurulmasına karşın, maaşlarını alamayan Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının bugünü, yarını ve sosyal güvencelerinin dikkate alınmadığını ifade eden Bozat,  "yapanın yanına kalmayacağı bir düzen için mücadele başlattıklarını ve direne, direne kazanacaklarını" ifade etti.


Sendikanın elini kolunu bağlı hissetmesine rağmen,  daha değişik eylemlerle mücadeleye devam ederek çalışanların haklarını savunmayı sürdüreceklerini vurgulayan Bozat,  "Başta Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclis üyeleri olmak üzere Lefkoşa halkının  önünü tıkayan zihniyete karşı mücadelemizin süreceğinden kimsenin şüphesi olmasın" şeklinde konuştu.


(KAR/GÜR)   FOTOĞRAFLI


 
21 Haziran 2012 Perşembe 12:33
Okunma: 464
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu