Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Yunanistan Başbakanı Yüklü Bir Gündemle Bugün Güney Kıbrıs'a Gidiyor

Yunanistan Başbakanı Yüklü Bir Gündemle Bugün Güney Kıbrıs'a Gidiyor

Hristofyas: "maraş'ın Açılmasıyla İlgili Yazılanlar Ve Söylenenler Türkiye'nin Yeni Oldu Bittiler Yaratma Ve Manipülasyon Politikası Çerçevesindedir".

 
 
Yunanistan Başbakanı Yüklü Bir Gündemle Bugün Güney Kıbrıs'a Gidiyor
"KIBRIS VE YUNANİSTAN DÖRTLÜ KONFERANS ÇAĞRILMASINI REDDEDİYOR"


PAPADİMOS RUM MECLİSİ'NİN ÖZEL OTURUMUNDA KONUŞMA YAPACAK


Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.A.K.):  Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, iki günlük ziyaret için bugün Güney Kıbrıs'a gidiyor.


Fileleftheros, "Papadimos Yüklü Gündemle Geliyor" başlıklı haberinde Papadimas'ın Güney'e yüklü bir gündemle gideceği, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Rum siyasi liderliğiyle Kıbrıs sorunu, Avrupa-Türkiye ilişkileri, Güney'in AB Dönem Başkanlığı, doğalgaz ve Türkiye'nin uyarıları konularını görüşeceğini yazdı.


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, Yunanistan Başbakanı'nın ziyareti arifesinde, Yunanistan'ın Kıbrıs sorununun çözüm mücadelesinde Güney Kıbrıs'ın en sağlam dayanağı olduğunu vurguladığını yazdı.


Habere göre Kıbrıs sorununun çok kritik bir noktada bulunduğunu vurgulayan Hristofyas, Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın, Kıbrıs sorununda 4'lü konferans yaklaşımlarını kararlı bir şekilde reddettiğinin altını çizdi.


Hristofyas, Papadimos'un ziyareti vesilesiyle Atina Haber Ajansı'na (ANA) yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun iç yönlerine ilişkin müzakerelerde anlaşma olması halinde uluslararası konferans toplanması olasılığına da değinirken; "O zaman da konferansın oluşumu tartışılacak. Benim tutumum, böyle bir konferansa Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri, Avrupa Birliği, Kıbrıs Cumhuriyeti ve iki toplumun katılacağı şeklindedir" dedi.


İki günlük ziyaretinde Papadimos'a eşlik edecek olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas, ziyaret öncesinde Rum Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Kıbrıs sorunundaki durgunluktan hoşnut olmadığını söyledi, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu da "sürekli caymakla" suçladı.


Türkiye'nin; Kıbrıs sorununun 1 Temmuz'a kadar çözülmemesi halinde, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığı yapacağı süre içerisinde AB ile görüşmeyeceği uyarılarına da değinen Dimas, Kıbrıs sorununun "geçmişte de bugün de bir istila ve işgal sorunu olduğunu, gelecekte de böyle olacağını" iddia etti.  Dimas Yunanistan'ın çözüm ve Rum halkının adalete ermesi için mücadeleden vazgeçmeyeceğini de kaydetti.


Yunanistan'ın doğal kaynak araması ve bunlardan yararlanması konusuna da değinen Dimas, Yunanistan'ın; kimseyi dışarıda bırakmadan işbirliği yapma iradesine sahip olduğunu belirterek, "Atina'nın Kıbrıs Cumhuriyeti'yle kardeşlik ilişkileri ve İsrail'le güçlü işbirliği ve güven çerçevesi; işbirliğinin geliştirilmesine ideal bir altyapı oluşturuyor" ifadesini kullandı.


Politis "Yunanistan Desteğimiz... Papadimos'un Gündeminde Kıbrıs Sorunu, Dönem Başkanlığı ve Enerji Var" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın ANA'ya açıklamasında Yunanistan başbakanlarının Güney Kıbrıs ziyaretlerinin her zaman çok önemli olduğunu belirterek şunları eklediğini yazdı:


"Kıbrıs ve Yunanistan iki bağımsız devlet olarak kardeşlik ilişkilerini sürdürüyor. Aralarında pek çok konuda sürekli bir eşgüdüm, bir işbirliği vardır. Elbette bu sürekli eşgüdüm ve işbirliğinin zirvesi Kıbrıs sorunudur. Papadimos'un, BM Genel Sekreteri'nin müzakereler süreciyle ilgili kararlarının kritik noktası arifesinde gerçekleşiyor. Kıbrıs ve Yunanistan dörtlü konferans çağrılmasını reddediyor."


"MARAŞ'IN AÇILMASIYLA İLGİLİ YAZILANLAR VE SÖYLENENLER TÜRKİYE'NİN YENİ OLDUBİTTİLER YARATMA VE MANİPÜLASYON POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE"


ANA'ya açıklamasında Maraş konusuna da değinen Hristofyas, "Maraş'ın açılması konusunda yazılan ve söylenenler Türkiye'nin, olumsuz tavrını gizlemek ve güya yapıcı olduğu izlenimi yaratma maksadını taşıyan, yeni oldubittiler yaratma ve manipülasyon politikası çerçevesindedir" iddiasında bulundu.


Rum yönetiminin, bu yaklaşımları göğüslemek için uluslararası alanda yoğun çaba harcadığına işaret eden Hristofyas, Maraş ile ilgili kendi (üç eksenli) önerisini hatırlattı. Hristofyas Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans toplanmasını, Kıbrıs sorununun iç yönlerinde anlaşmaya ulaşılmadığı için  "uzak ihtimal" olarak niteledi. Hristofyas "ilerleme kaydedilmediğinden, bir uluslararası konferansın oluşumu meselesi görüşülmedi" dedi.


PAPADİMOS'UN ZİYARET PROGRAMI


Alithia, "Lukas Papadimos Bugün Kıbrıs'ta... Yunan Başbakan Başkan Hristofyas ve Siyasi Liderlik İle Temas ve Görüşmelerde Bulunacak" başlıklı haberinde, Yunanistan Başbakanı'nın, Dışişleri Bakanı Stavros Dimas, hükümet sözcüsü Pandelis Kapsi ve büyükelçiler Hristo Panayopulos, Dimitris Paraskevopulos ve Dimitris Yannakakis eşliğinde bugün başlayacak iki günlük Güney Kıbrıs ziyaretinin programını verdi.


Habere göre Güney Kıbrıs'a saat 13.00'te ulaşması beklenen Papadimos ve beraberindekilerin ziyaret programı, Rum Başkanlık Köşkü'nde gerçekleşecek temaslarla saat 15.15'te başlayacak. Rum ve Yunan heyetlerinin görüşmeleri; Kıbrıs sorunu ve enerji konularında yoğunlaşacak.


Özellikle enerji konusunda;  İsrail'le yapılan anlaşmalar çerçevesinde iki ülkenin Merkezi Avrupa'ya doğalgaz ihracatı konusunda işbirliğine çalışılacak. Buna paralel olarak Rum yetkililerin doğalgaz konusunda Yunan uzmanlardan teknik bilgi alması ve doğalgaz tedarik ağı ve Rum piyasasına doğalgaz sağlanması konuları görüşülecek.


Kıbrıs sorununda, Rum Yönetimi Başkanı'nın Yunan Başbakan ve beraberindekilere son gelişmeler ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un beklenmekte olan raporu ışığı altında müzakerelerin geleceği hakkında bilgi vermesi bekleniyor.


Rum haber kaynakları, Papadimos'un saat 13.05'te Larnaka Havaalanı'na varacağını, 15.15'te Rum Başkanlık Köşkü'nde resmi törenle karşılanacağını, köşk avlusundaki Makarios heykeline çelenk koyacağını, 15.35'te Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la baş başa görüşeceğini, 15.55-17.00 saatleri arasında da heyetler arası görüşme gerçekleştirileceğini bildirdi.


Papadimos ve Hristofyas'ın Köşk'te, 17.05-17.25 saatleri arasında ortak basın açıklaması yapacakları, ardından Yunan Başbakan'ın DİSİ, AKEL, DİKO ve EDEK başkanlarıyla Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Hilton Otel'de görüşeceği, 21.00-23.00 saatleri arasında da Hristofyas'ın, Rum Başkanlık Köşkü'nde onuruna vereceği yemeğe katılacağı haber verildi.


RUM MECLİSİNİN ÖZEL OTURUMUNDA KONUŞMA YAPACAK


Alithia'ya göre Papadimos Cuma günü Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis eşliğinde, Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Yunan Askerî Mezarlığı ile Rum Merkezî Cezaevi avlusundaki EOKA'cı mezarlarını ziyaret edecek. Saat 12.00'de Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'yla görüşecek ve ardından, Hristofyas'ın da hazır bulunacağı Rum meclisinde düzenlenecek özel oturumda konuşma yapacak.


Papadimos ve beraberindekiler Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'la görüşecek ve ardından; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ve EURO.KO liderlikleriyle de görüşecek, Papadimos Rum Kayıp Yakınları Komitesi, Rum Göçmenler Birliği, "İşgal Belediyeleri" Birliği yetkilileriyle bir araya gelecek.


Haravgi haberi "Lukas Papadimos Bugün Kıbrıs'a Geliyor... Akşamüzeri Başkan Hristofyas Tarafından Kabul Edilecek" başlığıyla aktardı.


DİMAS: "PROSEDÜRÜ TEK TARAFLI TORPİLLİYORLAR"


Gazete "Prosedürü Tek Taraflı Torpilliyorlar" başlıklı haberinde ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimas'ın Rum Haber Ajansı'na verdiği ve Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu'nu "sürekli caymakla" suçladığı mülakatta söylediklerini detaylandırdı.


Habere göre Dimas, "Taraflardan biri tek taraflı olarak prosedürü torpilleyip Güvenlik Konseyi kararlarını iptal edemez. Sorumluluklar var. Müzakereler devam etmeli ve Kıbrıs aidiyetinde kalmalıdır. Kıbrıs halkı, AB çerçevesi içerisinde birleşik vatanının geleceğine kendisi karar versin" dedi.


Aynı gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dün Rum Gazeteciler Evi'nde düzenlenen "Yannos Kranidiotis Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada "kurtuluş olmadan, vatan ve halk yeniden birleşmeden Kıbrıs'ta çağdaşlaşmanın bir anlamı yoktur" dediğini yazdı.


(ŞA/HÖ)


 
5 Nisan 2012 Perşembe 12:09
Okunma: 444
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu