Ana Sayfa » Dünya » Yunanistan Dışişleri Bakanı Güney Kıbrıs Temaslarını Tamamladı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Güney Kıbrıs Temaslarını Tamamladı

Dimas: "Downer New York'ta İlerleme Olmadığını İtiraf Etti"

 
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Güney Kıbrıs Temaslarını Tamamladı
Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas, New York-Greentree'de gerçekleştirilen zirvede ilerleme olmadığını, önceki gün görüştüğü BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın da bunu itiraf ettiğini söyledi.  

Haravgi "New York'ta İlerleme Olmadı... Downer Özersay'ı Yalanlıyor... Markulli Keşke Olsaydı Diyor" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs'a iki günlük ziyaret yapan Dimas'ın Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun temsilcisi Kudret Özersay'ın uluslararası konferansla ilgili açıklamasını da reddederek "BM, Kıbrıs sorununun iç yönlerinde özlü ilerleme olmazsa uluslararası konferans çağırmayacak" dediğini yazdı.

Habere göre dün gerçekleşen Dimas-Markulli görüşmesinde Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin AB üyelik süreci, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de "münhasır ekonomik bölge" ilan ettiği deniz bölgesindeki "egemenlik hakları" ele alındı.

AGİT ve NATO toplantıları çerçevesinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi beklenen Dimas, Doğu Akdeniz bölgesinin bir istikrarsızlık dönemi geçirmekte olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın "istikrar sağlayıcı rol oynadığını" iddia etti ve Türkiye de dâhil bütün komşuların aynı şeyi yapması gerektiğini savundu.

Dimas, "Türkiye politikasını değiştirir, gerginlik yaratan açıklama ve faaliyetlerden kaçınırsa müzakerelerde ilerleme kaydedilmesine ve kendi Avrupa sürecine katkı koyabilir" iddiasında da bulundu.

Basının, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile önceki gün gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili soruları üzerine, "Downer en azından bize, müzakereler konusunda ilerleme olmadığını itiraf etti ve kaygılarını anlattı" dedi, şöyle devam etti:

"Bu itibarla Türkiye'nin tutumunu gözden geçirmesini ve ilerleme adımları atılması, Ada'nın  uzlaşılmışlar temelinde yeniden birleşmesine katkı koymasını umuyorum çünkü uzlaşılanlar Kıbrıs Türk tarafının caymaları nedeniyle azalmış durumdadır."

Basın mensuplarının BM'nin ocak ayındaki zirvede Kıbrıs sorununa çözüm planı sunması halinde Rum yönetimi ve Yunanistan'ın tepkisinin ne olacağı sorusuna Rum Dışişleri Bakanı Markulli yanıt verdi. Markulli, "Sayın Downer'ın Başkan Hristofyas'la önceki günkü görüşmesinden sonra yaptığı açıklama çok netti. Belki ilk kez bu kadar netti. BM'nin hiçbir şekilde hakemlik ve arabuluculuk yapmayacağın çok net şekilde ortaya koydu" dedi.

New York'ta bir uluslararası konferans davetiyle karşılaşılması ihtimali sorulan Markulli, Downer'ın bu konuda da çok net konuştuğunu, Kıbrıs sorununun iç yönlerine ilişkin konularda anlaşma olmadan bir uluslararası konferans ileri götürülmeyeceği şeklindeki tezlerini BM'nin de paylaştığını söyledi. Markulli, "Yönetim, Mülkiyet, Toprak ve Vatandaşlık. Bu dört başlıkta öteki tarafın tezlerinde hiçbir değişiklik yoktur, ciddi görüş birlikleri olmadıkça uluslar arası konferansa gitmeyiz" dedi.

Markulli'ye Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun temsilcisi Kudret Özersay'ın, BM'nin Kıbrıs sorununda ilerleme saptadığı açıklaması da soruldu. Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye'nin politikalarının ilerleme var gibi gösterdiği görüşünü ortaya koyan Rum bakan şunları söyledi:

"BM Genel Sekreteri de Downer da, New York'ta 30-31 Ekim'de gerçekleştirilen görüşme sırasında ilerleme olmadığını net şekilde söyledi.  Bu kesindir, keşke olsaydı ancak ilerleme yoktur. Aslında ortaya konulan ilerleme; Kıbrıs'taki müzakereler sırasında varılan AB, Ekonomi ve iç güvenlik konularındaki ilerlemedir."

Temaslarında, Türkiye'ye baskı yapılması niyeti saptayıp saptamadığı sorulan Markulli şunları söyledi:

"AB'deki ve BM Genel Kurlu çerçevesindeki diğer temaslarımda, AB'deki ortaklarımızdan ve diğer üçüncü ülkelerden çoğu Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kontrol dışı denilebilecek faaliyetlerinden bir miktar endişe dile getirdi. Sadece İsrail'le ilişkilerinin kopmasını değil, Kıbrıs'a ve egemenlik haklarına yönelik tehditlerini de kastediyorum."

DİMAS: "ÇÖZÜM OLACAĞI KONUSUNDA İYİMSER DEĞİLİZ"

Simerini "Çözüm Konusunda Umutlu Değiliz... Yunan Dışişleri Bakanı Türkiye'nin Kıbrıs Sorunundaki Tavrını Kötüledi" başlıklı haberinde Dimas'ın temaslarını dün Markulli'yle görüşmesiyle tamamladığını yazdı.

Habere göre Dimas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Türkiye çözüm bulunmasına katkı koymuyor bu nedenle ülkelerimizin sahip olduğu olanaklardan faydalanılması için gereken şartları yaratacak bir çözüm olacağı konusunda iyimser değiliz" ifadesini kullandı.

Fileleftheros, "İstenen Bir, Yorum İki... Ocak Ayına Kadar Kıbrıs Sorununda Ne Başarılması Gerektiği Konusunda Farklı Yaklaşımlar... Lefkoşa Downer'ın Teyitlerinden Memnun" başlıklı haberinde Kıbrıs sorununda, ocak ayına kadar istenilenin ne olduğu konusunda iki tarafın farklı yorumlara sahip olduğunu yazdı.

Rum tarafı; iç yönetim konularında görüş birliği sağlanması gerektiği yorumunu getirirken, Kıbrıs Türk tarafı için memnuniyet verici ilerleme kaydedilmesinin yeterli olduğunu yazan gazete Downer'ın, BM'nin hakemlik veya arabuluculuk yapmak niyetinde olmadığı açıklamasının Rum yönetimini memnun ettiğini belirtti.

Gazete Downer'ın kamuoyunda, müzakerelerin memnuniyet verici şekilde ilerlediği görüntüsü yaratmaya çalıştığını ancak gerçeklerin çok farklı olduğunu savundu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas'ın "Downer'ın New York'ta ilerleme kaydedilmediğini itiraf ettiği" iddiasına atıfta bulundu.

Gazete Downer'ın "bu itirafının" Rum tarafının değerlendirmesiyle tamamen uyuştuğunu, Rum tarafının BM'nin ocak ayında herhangi bir çözüm planı sunulmasının söz konusu olmadığına kesin gözüyle baktığına işaret etti.

Habere göre Rum mevkidaşı Markulli ile dünkü görüşmesinin ardından basının karşısına çıkan Dimas sözde Rum "münhasır ekonomik bölgesi" konusundaki bir soruya karşılık Markulli'den ve dün sondaj platformunu ziyaret eden Hristofyas'tan işittiklerinin memnuniyet verici olduğunu belirtti, şunları da söyledi:

"Orada, Kıbrıs'ın enerji sorununa bir çözüm getirecek miktarda (doğalgaz) olduğu görünüyor.  Diğer olanakların genişletilmesi için yapılabilecek çok şey var. Yunan hükümetinin politikası, komşuları ile münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirlemektir."

Gazete Dimas'ın dün Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'u da ziyaret ettiğini yazdı.

Gazeteye göre Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın Güney Kıbrıs'taki mevcudiyetinin ve özellikle Güney Kıbrıs'taki durumla ilgili başarılarının çok sınırlı olduğunu söyleyen II. Hrisostomos, "kendisine diğerleri iş üretebilir ve işleri görünebilir. Sizin bakanlığınız size bağlı değildir, üçüncü taraflara bağlıdır. Kıbrıs' konusunda da, işbirliği yapmak istemeyen Türkiye'ye bağlıdır dedim" ifadesini kullandı.

Gazete "Dimas'ın Temasları... Türkiye'den Olumlu Katkı İstedi... Başkan Hristofyas, Omiru ve Başpiskopos'la Görüştü" başlıklı haberinde Dimas'ın dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hrisofyas ve Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru ile de görüştüğünü yazdı.

Gazeteye göre Stavros Dimas Hristofyas'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesine olanak tanıyacak gerekli faaliyetlerde bulunması gerektiğini" savundu.

Yunanistan'ın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında Güney Kıbrıs'a ve Başkan Dimitris Hristofyas'a destek verdiğine işaret eden Dimas, Hristofyas'la görüşmesini değerlendirirken, "Müzakerelerin süreciyle ilgili çok iyi bir değerlendirme yapıldı çok faydalı ve çok yapıcıydı" dedi.

Stavros Dimas'ın dün görüştüğü Meclis Başkanı Yannakis Omiru da görüşmenin ardından Yunan hükümetinin, Kıbrıs sorununun çözümünü en üst önceliği gördüğüne işaret etti. Omiru, Dimas'ın çok uzun yıllar Yunanistan'ın siyasi hayatında yer aldığını ve Rum halkının "işgale son verilmesi, AB hukuku ve uluslararası hukuk kurallarına dayalı bir çözüm bulunması mücadelesini her zaman hararetle desteklediğini" savundu.

 
23 Kasım 2011 Çarşamba 11:07
Okunma: 472
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu