Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Yunanistan Milli Savunma Bakanı Beglidis...

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Beglidis...

"türk Tehdidi Teori Değildir, Vardır".

 
 
Yunanistan Milli Savunma Bakanı Beglidis...

"KIBRIS'IN SAVUNMASI MİLLİ STRATEJİMİZİN ÇEKİRDEĞİDİR

Lefkoşa, 19 Temmuz 11 (T.A.K.): RMMO'nun Mari-Zigi'deki deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında, Darbe ve Barış Harekatı'nın yıldönümü için düzenlenecek "kınama" etkinliklerine katılmak üzere Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Beglidis "Türk tehdidi teorik değildir, vardır" iddiasında bulundu.

Fileleftheros "Türk Tehdidi Teorik Değildir, Vardır... Yunan Savunma Bakanı'ndan Destek Mesajı" başlıklı haberinde Beglidis'in "Türk tehdidi teorik değildir, vardır" iddiasını Rum Savunma Bakanlığı görevini de üstlenen Tarım Bakanı Dimitris İliadis'le RMMO komutanlığındaki bürosunda görüşmesinde söylediğini yazdı.

Habere göre görüşme sonrasında Güney Kıbrıs'a, Yunanistan'ın dayanışma ve desteğini götürdüğünü söyleyen Beglidis "Kıbrıs silahlı kuvvetleri üst düzeyde ve profesyoneldir" dedi. RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamanın Darbe ve Barış Harekâtı yıldönümlerine denk geldiğine dikkat çeken Beglidis Rum halkına, soğukkanlı ve milli sorumluluk içerisinde hareket etmesi tavsiyesinde bulundu. Krizin aşılması, RMMO'nun eski haline gelebilmesi için Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'la birlikte mücadele edeceğini söyleyerek bunu geçmişte çok defalar, daha kötü şartlar altında da yaptıklarına işaret etti.

Panos Beglidis "Bunu bugün de en etkin şekilde yapacağız ki en kısa zamanda yaraları saralım. Konjonktür özellikle zordur. Bölgesel, uluslar arası, Avrupai konjonktür ve gerek Yunanistan'daki gerek Kıbrıs'taki iç, ekonomik ve toplumsal konjonktür çok zordur. Bu krizin milli davamızı sarmasını ve germesine izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Habere göre Beglidis'le görüşen İliadis ise Yunanistan Milli Savunma Bakanı'nın ziyaretinin kendilerine güç ve Güney Kıbrıs'ın zorlukları aşıp yeniden doğru istikamette yürüyebilmesi için destek verdiğini söyledi.

Gazete Beglidis'in dün "Evangelos Florakis Deniz Üssü"nü ve çevresini, ardından da patlamada ölenlerin mezarlarını ve müteveffa üs komutanının ailesini ziyaret ettiğini yazdı.

Aynı gazete Panos Beglidis ile yaptığı söyleşiyi okurlarına "Kıbrıs'ın Savunması Milli Stratejimizin Çekirdeğindedir... Beglidis: Bizi Hamasi İlanlar Değil Öz İlgilendirir" başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre Beglidis Rum-Yunan savunma işbirliği ve ortak savunma doktrini, garantiler ve AB-NATO ilişkilerine değindiği söyleşide Yunanistan'ın yaşamakta olduğu ekonomik krize ve Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamaya işaret ederek "Bunlar hiçbir zaman Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ulusal geçerliliğinin ve müzakerecilik itibarını kaybettiği anlamına gelmez" dedi, şunları söyledi:

"Gücümüze ve olanaklarımıza güvenelim. Güçsüz durumda olduğumuzu düşünürsek bu bana göre milli hassasiyet eksikliğinin, kendine inanmamanın göstergesidir ve yanlış mesajlar verir. Yunanistan buradadır ve yaşanan trajedi vesilesiyle Kıbrıs'a yardım edecektir"

Rum tarafının talebi üzerine halen Yunan uzmanlar grubunun; patlama ile ilgili araştırmalarında Rum yetkililere destek vermek üzere Güney'e gönderildiğine işaret eden Beglidis bir yandan da jeneratör göndermeye hazırlandıklarını; Rum tarafını ziyareti vesilesiyle de ne tür yardımlar yapabileceklerini Rum yetkililerle görüşeceğini anlattı.

"Ege'deki Türk ihlallerinin niteliğinin arttığı" yolundaki eski bir açıklamasının hatırlatılması üzerine Beglidis Türkiye'nin Ege'deki hukuki statüye ilişkin revize politikasının, ilanlarına rağmen varlığını koruduğunu ve izlediği yöntemlerin; Türk-Yunan ilişkilerinin tabi olduğu Deniz Hukuku da dâhil olmak üzere uluslar arsı hukuk ilkelerini şaibe altına soktuğunu savundu.

Beglidis "Türkiye'nin bu politikasına mümkün olan en büyük ölçüde soğukkanlılık stratejisiyle ancak ülkenin milli egemenlik haklarını savunmada aynı kararlılığı göstererek yaklaşıyoruz" dedi, şöyle devam etti:

"Ege'nin bir oldu-bittiler, şaibeler ve tek taraflı uygulamalar alanı haline getirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu strateji çerçevesinde Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin rolü belirleyicidir ve caydırıcılık görevi vardır. Türkiye'ye mesajımız her zaman net ve samimi oldu, öyle olmaya devam ediyor. İkili barış, güvenlik, istikrar ve iyi komşuluk ilişkilerinin sağlamlaşması, sorunların, Uluslar Arası Hukuk'a ve uluslar arası sözleşmelere saygılı şekilde çözülmesi şartına bağlıdır. Güçlü müzakere silahımız uluslar arası hukuk ve onun kurallarıdır ki Türkiye bunu biliyor ve uygulanmasını engellemeye çalışıyor. Dinamik uluslar arası ilkeler ve sözleşmeler alanında 'atak' hareket etmeyi sürdürmemizin çıkarımıza olduğuna inanıyorum ve bunu, Yunan siyasi güçleri arsında şekillenmiş olan milli stratejiyi ifade ederek yapıyoruz."

Rum-Yunan ortak savunma sahası doktrininin varlığıyla ilgili bir soruya karşılık "Belirli hedeflerle çalışıyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin savunmasını daha etkin ve güçlü kılmak, güvenlik duygusunun ve kendine inancın güçlenmesi için bütün olanakları değerlendiriyoruz" dedi, özetle şunları ekledi:

"Bizi, savunma işbirliğimizin özü ilgilendiriyor; hamasi ilanlar değil çünkü Kıbrıs'ın savunması Yunanistan'ın milli stratejisi ve savunma doktrininin çekirdeğinde yazılıdır.

Buna paralel olarak AB'deki kurumsal ve siyasi gelişmeleri, özellikle de yeni Sözleşme'nin yürürlüğe girmesinden sonra, değerlendiriyoruz ki; bölgede barış, güvenlik ve istikrar için öngörülen prosedürler aracılığıyla Doğu Akdeniz üniter coğrafik bölgesinde yapılandırılmış ve daimi bir savunma işbirliğine katkı koyabilelim.  Dolayısıyla bu gelişmeler çerçevesinde ve kesin ulusal savunma stratejimizle ülkelerimizin; savunma ve güvenlik de dâhil bütün alanlardaki işbirliğinin niteliksel olarak artırılması ön şartlarını yarattık."

Beglidis'e Kıbrıs müzakerelerinde garantiler konusunun da ele alınacağı hatırlatılarak Yunanistan'ın peşinen; bir garantiler sistemine katılmayacağını peşinen söyleyip söyleyemeyeceği de soruldu, şu yanıtı verdi:

"Garanti ve İttifak Anlaşmaları'na başka bir dönemde öngörüldü ve dayatıldı, Türkiye tarafından, 1974'te Kıbrıs Cumhuriyeti'ni istila etmek ve askeri işgalini sürdürmek için 'meşru' mazeret olarak kullanıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti gibi bağımsız ve egemen, AB, BM ve diğer uluslar arası ve bölgeler örgütlerin eşit üyesi olan bir ülke için modası geçmiş bir kurumdur. Uluslar Arası Hukuk'un egemen ülkenin ulusal bütünlüğü ilkesine de aykırıdır.

Başbakan Papandreu ve hükümeti bu tezimizi net bir şekilde ortaya koymuş, bütün ortaklarımıza ve Türkiye'ye iletmiştir.  Kıbrıslı Türk vatandaşların güvenlik ve refahının en iyi garantisi Kıbrıs'ın üyesi bulunduğu Avrupa çerçevesidir.  Bu konu, Kıbrıs sorununun çözüm prosedürü çerçevesinde yaptığı bütün görüşme ve istişarelerde sürekli gündeme getiriliyor."

Haravgi Beglidis'in açıklamalarını okurlarına "Yunanistan Savunma Bakanı 'Birlikte Yürüyeceğiz' Diyor... Yunan Savunma Bakanı Panayotis Beglidis  Resmi Ziyaret İçin Ada'da Bulunuyor" başlığıyla aktardı.

Simerini ise "Türk Tehdidi Vardır... Beglidis Teyhit Etti: 'Yanınızdayız'" başlığını kullandı.

(ŞA/PHA)

 
19 Temmuz 2011 Salı 14:12
Okunma: 789
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu