Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Yunanistan'daki Kriz Güney'deki İşsizliği Artırıyor

Yunanistan'daki Kriz Güney'deki İşsizliği Artırıyor

İş Bulmak İçin Güney'e Gidecek Yunan Sayısında Artış Bekleniyor.

 
 
Yunanistan'daki Kriz Güney'deki İşsizliği Artırıyor

RUM BANKALARI PSI'NİN BEDELİNİ HESAPLAMAYA BAŞLADI

OKULU TERK EDENLERİN YÜZDE 53'Ü İŞSİZ, RUM GENÇLERİN YÜZDE 57'Sİ İŞ İÇİN YURTDIŞINA GÖÇ NİYETİNDE

Lefkoşa, 14 Şubat 12 (T.A.K): Geçirdiği ekonomik kriz nedeniyle batma tehlikesinde bulunan Yunanistan'da iflastan kurtulmak maksadıyla alınan kararların Güney Kıbrıs'ı da kaygılandırmakta olduğu bildirildi.

Rum bankacılar, Yunanistan'da alınan kararların, özel sektöre verdikleri 30 milyar Euro'ya dayanan kredileri etkilemesinden korkuyor. Yunan işçilerin büyük oranda Güney Kıbrıs'a akın edeceğine kesin gözüyle bakıldığından; Güney'i, halen tavan yapmış olan işsizlik oranını daha da artıracağı korkusu sardı.

Fileleftheros; "Yunanistan'daki Kriz Kıbrıs'taki İşsizliği Artırıyor" başlıklı haberinde, Rum İnsan Dinamiğini Geliştirme İdaresi Genel Müdürü Yorgos Oksinos'un Yunanistan'daki olumsuz ekonomik şartların Rum tarafındaki işsizliği artıracağını söylediğini yazdı.

Gazeteye göre, Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin dünkü toplantısına katılarak İdare'nin 19,77 milyon Euro'luk 2012 yılı bütçesinin sunumunu yapan Oksinos, iş aramak üzere Güney'e giden Yunan sayısının artmasının beklendiğini söyledi.

DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu da, Güney'de iş arayacak Yunan sayısında artış olacağını söyledi.

"Yunanistan'dan Kıbrıs'a işçi dalgası vuracağı kesindir" diyen Neofitu, Yunanistan'daki krizin Güney Kıbrıs'a yan etkilerinin göğüslenmesinin şart olduğunu belirterek, Yunan fobisi yaratılmasından kaçınılması çağrısında da bulundu.

Neofitu, Yunanistan ile Güney Kıbrıs'ın "birleşik kaplar olduğunu" belirterek, Rum bankacılık sisteminin Yunanistan'da, Yunan bankalarının da Güney'de faaliyet gösterdiğini kaydetti, Yunanistan'da kararlar alınmasıyla sorunun bitmiş olmayacağını, asıl şimdi başlayacağını ifade ederek şunları söyledi:

"Bu zor dönem devam ettiği müddetçe biz de, bizim ekonomimize, bizim para - finans sistemimize, bizim iş piyasamıza etkilerinin neler olacağını ciddiyetle incelemeliyiz."

RUM BANKALARI PSI'NİN BEDELİNİ HESAPLAMAYA BAŞLADI

Aynı gazete; "PSI'nin Bedelini Hesaplıyorlar... Yunanistan'daki Kararların Ertesi Gününe İlişkin Kaygılar... Ortam Ağırlaşıyor ve Güvensizliklere İlişkin Korkular Artıyor" başlıklı haberinde, Rum bankalarının, Yunanistan Meclisi'nden geçen yeni tedbirlerin ertesi günü, bono takas programı (PSI) için ihtiyaç duyacakları sermaye güçlerini ölçmekte olduklarını yazdı.

Habere göre Eurogroup yarın (Çarşamba) PSI şartlarının açıklanması yolunu açacağı, Rum bankaları da Yunan kamu borcunda varlık göstermelerinden (Yunan bankalarından çok miktarda tahvil alarak) dolayı, tarihlerinin en büyük zararlarını silmeleri gerekecek. Bankaların, yaklaşık iki hafta içerisinde ilan edecekleri 2011'e ilişkin yıllık sonuçlarına PSI ile hesaplanacak zarar da dahil olacak. Bunu takip edecek "traşın" sınırlarının açılması ve muhasebe yönetimi, bankaların sermayelendirme ve hisse oluşum planları açısından belirleyici olacak.

OKULU TERK EDENLERİN YÜZDE 53'Ü İŞSİZ

Aynı gazete; "Okulu Terk Ediyor ve İşsizler Arasına Giriyorlar... Belirli Bölgelerde Sorun Büyük" başlıklı haberinde, Rum Eğitim Bakanı Yorgos Dimosthenus'un; yapılan bir araştırmanın, okulu bırakan gençlerin yüzde 53'ünün işsiz kaldığını gösterdiğini söylediğini yazdı.

Habere göre, birkaç yıldan beridir "Eğitim Öncelikleri Kuşağı" uygulamasına başladıklarını, bu meseleyi Brüksel'de düzenlenen AB Eğitim Bakanları Konseyi'nde gündeme getirdiğini belirten Dimosthenus, bu kurum aracılığıyla okul terk etme oranını yüzde 17'den 12'ye düşürdüklerini de söyledi.

RUM GENÇLERİN YÜZDE 57'Sİ İŞ İÇİN YURTDIŞINA GÖÇ NİYETİNDE

Yine Fileleftheros, sonuçları Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan Avrupa Barometresi'nin "Krizdeki Gençlik" konulu araştırmasında, Avrupalı gençlerin yüzde 53'ünün, Rum gençlerin de yüzde 34'ünün çalışmak üzere başka bir Avrupa ülkesine göç etme niyetinde olduğunun ortaya çıktığını yazdı.

Habere göre, Rum gençlerin yüzde 34'ü çalışmak maksadıyla belirli bir süreliğine; yüzde 23'ü uzun süreliğine yurtdışına göç etmek niyetinde olduğunu söylerken, yüzde 41'i çalışmak için yurtdışına göçü düşünmediğini söylerken, yüzde 2'si de görüş belirtmek istemedi.

Simerini; "Siyasi ve Sosyal Karışıklıklarla Yanmış Yunan Halkının Yeni Cefası" başlığıyla manşete çektiği haberinde Yunanistan'ın; önceki akşam Atina'da meydana gelen ve terör ve Vandallık olaylarının ardından bugün Yunanlar için yeni bir cefa yolu başlayacağını yazdı.

Yunan Meclisi'nden yeni geçirilen; maaşların ve asgari ücretin azaltılmasını v.b. öngören tedbirlere atıfta bulunulan haberde, bu durumun Güney Kıbrıs'a etkilerinin çok ağır olacağına vurgu yapıldı ve DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu'nun; Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında kurduğu  "birleşik kaplar ilişkisine" işaret etti.

Öte yandan Haravgi, Rum yönetiminin, Rum bankacılık sisteminin desteklenmesi hedefiyle banka tahvilleriyle takas maksadıyla kullanılacak tahvil basımı konusunda yasa değişikliği önerdiğini, Rum Meclisi Maliye Komitesi'ne götürdüğü, iç piyasaya yönelik tahvil basımını esnekleştiren önerinin mecliste temsil edilen siyasi partilerin olurunu aldığını bildirdi.

(ŞA/SEL)

 
14 Şubat 2012 Salı 11:52
Okunma: 585
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu