Ana Sayfa » Kıbrıs » Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Tartışıldı

Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Tartışıldı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Saat 11.10'da Denetim Görevi İle Toplandı..

 
 
Yurt Dışı Türkler Başkanlığı TartışıldıBAŞBAKAN KÜÇÜK: “50 BİN TON VALENSİYA İHRACAT BEKLİYOR… PAZAR SIKINTISINI AŞMAK İÇİN GİRİŞİMLER SÜRÜYOR”


TATAR: “KRİZE RAĞMEN VERGİ GELİRLERİ ARTTI… MEVDUATLARIN KREDİYE DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 70’E ÇIKTI”


Başbakan İrsen Küçük, 50 bin ton valensiya tipi portakalın  ihraç için beklediğini ve TC Büyükelçiliği ile de bu konuda toplantı yaptıklarını  bildirdi. Pazar  sıkıntısını aşmak için girişimlerin sürdüğünü anlatan Küçük, Akdeniz Meyve Sineği’ne karşı ilaçlamanın süratle yapılması için de bakanlığın tedbir aldığını  kaydetti.
Meclis Genel Kurulu’nda CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu’nun, narenciyenin dalında kalmaması için önlem istemesi üzerine söz alan Başbakan Küçük, valensiya ürününün Türkiye’ye aktarılıp soğuk havada bekletilmesi gerektiğini, paketli halde Türkiye’ye tüccar tarafından götürülüp oradan yapılacak ihracata da  teşvik verme kararı aldıklarını ifade etti.
Laboratuar aletlerinin tamamlanması ve kapasitenin artması için de girişimler olduğunu söyleyen Küçük, 560 bin dolarlık yeni alet alımı için  düğmeye basıldığını belirtti.
Başbakan Küçük, Kalkınma Bankası’nın KKTC’de yapılacak soğuk hava depolarına kredi vermeyi  neden durdurduğuna ilişkin soru üzerine, bu konunun acil ihtiyaç olduğunu ve tekrar gündeme getirileceğini de söyledi.


ENGİNAR ÜRETİMİ


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, enginar üretimi konusunda hükümetin ne düşündüğünü sorarak, Mormenekşe köyünde birçok gencin enginar yetiştirdiğini, bunların önünün açılması gerektiğini anlattı.
Angolemlı, Mormenekşe’ye kırsal kesim arsası dağıtılmamasını da eleştirdi.


OTELCİLER BİRLİĞİ YASASINA İVEDİLİK… SERBEST BÖLGELER DE GÜNDEMDE


Meclis Genel Kurulu bugünkü birleşiminde, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereyi de oybirliğiyle  kabul etti.
Serbest Bölgeler Yasa Tasarısı’na komite ivedilik talebi ise oyçokluğuyla kabul edildi.


YORGANCIOĞLU: VERGİ GELİRLERİ DÜŞTÜ


İvedilik önerisi görüşülürken söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Hükümetin ekonomiyi nasıl uçurduğu ortada, eski KTHY çalışanın intiharı da buna gösterge” diyerek eleştiride bulundu.
Maliye Bakanlığı’nın ekonomik verileri yayınladığını ancak bazı şeyleri de sakladığını kaydeden Yorgancıoğlu, özellikle bütçe açıklarının saklanmaya çalışıldığını ve ekonominin iyiye gittiği izlenimi yaratılmaya çalışıldığını  savundu.
Yerel gelirlerdeki artışın yüzde 1.7 olduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Siz bu ülkenin büyüdüğünü, kalkındığını söyleyip insanları kandırıyorsunuz” dedi.
Kurumlar vergisinin 25 milyon liradan 23 milyon liraya düştüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, vergi oranları düşmediğine göre vergi miktarının da düşmemesi gerektiğini belirtti.
Fiyat İstikrar fonunun da 44 milyondan 47 milyona çıktığını kaydeden Yorgancıoğlu, ülkenin maliyesini tehlike beklediğini, TC kaynaklarının bir yıl için belirlediği 400 milyon liranın 200 milyonunun iki ayda tüketildiğini savundu.
Yorgancıoğlu, kaçakçılık da göz önüne alındığında tasarıya olumlu oy vermeyeceklerini söyledi.


TATAR: KRİZE RAĞMEN ARTTI


Maliye Bakanı Ersin Tatar da yanıt konuşmasında, rakamlarda oynama veya tahribat konusunda talimatı bulunmadığını, ithamları esefle karşıladığını söyledi.
Söylenenlerin doğru olmadığını belirten Tatar, vergi toplamada  başarılı olduklarını, krize rağmen Vergi gelirlerinin arttığını söyledi.
Piyasanın küçülmemesi için alınan büyük tedbirler olduğunu söyleyen Tatar, DPÖ rakamlarını Merkez Bankası rakamlarının teyit ettiğini kaydetti.


MEVDUATLARIN KREDİYE DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 70


Mevduatların krediye dönüşüm oranının  yüzde 70’e çıktığını ve bunun ekonomide canlanmanın göstergesi olduğunu kaydeden Tatar, bu konularda  rakamları açıklamayı sürdüreceklerini ifade etti.
Tatar, bakanlık çalışanlarını zan altında bırakmanın doğru olmadığını da söyledi.


KÜÇÜK: EKONOMİ GELİŞİYOR…


Başbakan İrsen Küçük de, “Ekonomi geliştikçe muhalefetin karşı ses çıkarmasını doğal karşıladığını” söyledi.
Geçen hafta sanayicilerle ve Ticaret Odası ile biraraya geldiğini kaydeden Küçük, birinin cirosu azalırken diğerinin artmakta olduğunu söyledi.
Enginar üretimi konusunda da bilgi veren Küçük, bu yıl don olayı nedeniyle üretimin etkilendiğini, Tarım Sigortası kapsamında olmamasına rağmen üreticinin yalnız bırakılmayacağını belirtti.
Genel Kurul’da, Başbakanlığın Reel Sektör Program/Proje Destek Hesabı Protokolü’ne ek protokole ilişkin tezkeresi de okunarak bilgiye getirildi.
Tezkerelerin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Gündemde 7 konuşma bulunması nedeniyle, konuşmacılara 15’er dakika süre tanındı.

ÜSTEL: "TİYATRO BİNASININ İNŞAATI BİR AYA KADAR BAŞLAYACAK"


"KÜLTÜR-SANAT MÜZESİ GEREKİR... UYGUN BİNA BULUNACAK"


Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde gündem dışı konuşmalarla bir çok konu yanında kültür-sanat da gündeme taşındı.


CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak, "Kıbrıs Türk Kültüründe İlgili Bakanlığın Sorumlulukları ve Bu Sorumlulukların Karşısındaki Güncel, Doğru, Yanlış ve Eksik Tavırları" başlıklı konuşmasında, kültür için ayrılan payın düşüklüğüne dikkat çekti ve Kültür Müsteşarlığı önerdi.


Geçen hafta mecliste bir toplantı yaparak "sanatçılar meclisi" kurma kararı aldıklarını da anlatan Albayrak, meclise bu konuda öneri sunacağını ve takibini yapacaklarını kaydetti.


Almanya'da Turgay Hilmi'nin kültür ataşesi olduğunu ve başka olup olmadığını bilmek istediklerini ifade eden Albayrak, "KKTC'li sanatçılar VIP'den geçemezken TC'den gelen bir dizi oyuncusu ile yanındaki heyetin VIP'den nasıl geçtiğini" sorguladı.


"Bir sanatçı ülkeyi temsilen bir yere gidecekse ve uluslararası üne sahipse VIP'den geçebilmesi gerekir" diyen Albayrak, kültür ataşeliği verilecekse, bu konuda kendi ülke sanatçılarına bakılmasını ve meclise danışılmasını istedi. Albayrak, Vamık Volkan, Hüseyin Köroğlu gibi isimleri de örnek gösterdi.


Bülent Fevzioğlu'nun hiciv niteliğindeki bir  şiirini okuyarak,  20 Temmuz ile 15 Kasım gibi günlerin "kültürel formasyonda" kutlanmasını da öneren Albayrak, Kumarcılar Hanı restore edilirken sanatçılarla istişare edilmesini, ayrıca eski Polis Müdürlüğü binasının sanat müzesi yapılmasını istedi.


Albayrak, tiyatro binası için de ilgili bakana belli bir süre destek vereceklerini ve açılış galasında birlikte olmak istediklerini söyledi.


TİYATRO BİNASI YAKINDA


Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ise yanıt konuşmasında, turizmin lokomotif sektör olduğunu ve adanın dünyaya tanıtılması için fuarlara katılmak gerektiğini, bütçe nedeniyle kısıtlamalara gittiklerini anlattı.


Geçen hafta kendisinin olmadığı toplantıda Hollanda Fuarı konusunda eleştiriler yapıldığını kaydeden Üstel, Hollanda'dan geçen yıl 2 charter seferi yapıldığını, bu yıl ise 12 ay charter seferlerin durmadığını ve nisan sonrası 4 seferin daha da olacağını anlattı.


Gittikleri yerlere kültür ve Kıbrıs mutfağını götürdüklerini, bu nedenle yük parası ödediklerini belirten Üstel, İbrahim Şevki'yi yalnız bırakmayarak yardım ettiklerini, KKTC'de çevrilen filmlere de katkı yaptıklarını söyledi.


Atıl durumdaki Kumarcılar Hanı'nın restorasyonunun sürdüğünü, sanatçılarla bu konuda görüşebileceklerini ifade eden Üstel, sanata ve sanatçıya önem verdiklerini belirtti.


Dış ülkelerde açılacak sergilere destek verdiklerini de anlatan Üstel, eksikler bulunduğunu, bunların da  elbirliğiyle yapılabileceğini söyledi.


Kazakistan'a Soyhan Bilgeer'i de götürdüklerini ve çok ilgi gördüğünü ifade eden Üstel, yanan tiyatro binasıyla ilgili projenin hazırlanmakta olduğunu  kaydetti.


Tiyatrolara büyük bir çadır kurup etkinliklerini burada yapma önerisi sunduklarını ancak sıcak bakılmadığını anlatan Üstel, yapacakları kampanyalarla bu binanın inşaatına bir aya kadar başlayabileceklerini ifade etti.


Kültür -sanat müzesinin gerekli olduğunu, ancak Polis Müdürlüğü binalarının Başsavcılığa verildiğini ifade eden Üstel, müze için başka yer bulunabileceğini ekledi.

MECLİSTE YURT DIŞI TÜRKLER BAŞKANLIĞI TARTIŞILDI
KÜÇÜK: “SAYIŞTAY’IN GÖRÜŞÜ VAR YASA DIŞILIK BULUNMUYOR”


Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu’nda, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusu da gündeme geldi ve tartışmalar yaşandı.
CTP-BG Milletvekili Sonay Adem gündem dışı konuşmasını  “Hükümet Uygulamaları” konusunda yaptı.


Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusunda perşembe gününe kadar UBP’nin kendi tavrını bildireceğini söylemesine rağmen bu sabah bir yanıt alamadıklarını belirten Sonay Adem, konunun kapatılmak üstünün örtülmek istendiğini savundu.
Başsavcılığın bakanlıkarın  hizmet alımları konusunda, bunların hukuk dışı olduğunu ifade eden bir raporunu okuyan Sonay Adem, Başbakanlıkta kurulan Dış Türkler Başkanlığı’nın sanal bir örgütlenme olarak görüldüğünü savundu ve burada çalışanların nasıl ödendiğini sordu.
“Haber KKTC” internet sitesinde bir köşe yazarının yazdığı köşe yazısının altına eklenen yazıdan UBP’ye transfer olan ve bankalara çok borcu olduğu iddia edilen kişinin Ejder Aslanbaba olduğunun belirtildiğini savunan Adem, UBP’nin kendi içinde bu konuyu halletmesi gerektiğini söyledi.
“Bu yanlıştır. Yasalara aykırıdır” diyen Adem, başsavcılığın görüşü çerçevesinde, Sayıştay’ın tekrar hukuk dairesine sormasına gerek kalmadan ödenen paraların geri alınması gerektiğini ileri sürdü.
Adem, başbakandan “attığı yanlış adımdan” geri çekilmesini istedi.
Sayıştay ve Başsavcılıktan kişisel olarak görüş alarak, ana muhalefet partisi olarak diğer partilerle de görüşerek bu konuda adım atacaklarını söyleyen Adem, bunun bir tehdit olmadığını söyledi.
Adem, bu birime ödenen paranın devlete iade edilmesi gerektiğini savundu.


ARABACIOĞLU


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, konuşmasını, “Başbakanlıkta Oluşturulan Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı” konusunda yaptı.
Ülkenin kötü yönetildiğini savunan Arabacıoğlu, Anayasa’nın devlet daireleri ve birimlerin oluşmasını düzenlediğini söyledi ve ilgili maddeleri okudu.
Bakanlar Kurulu’nun böyle bir birim kurma hakkı olduğunu ancak bunun yönteminin doğru olmadığını, Dışişleri Bakanlığı’nda böyle bir birim bulunduğunu ve yasayla kurulduğuna dikkat çeken Arabacıoğlu, bu birimin eksikliğinin ne olduğunu ve niçin giderilmediğini sordu.
Yürütmenin yasalardan aldığı yetki çerçevesinde görev yapmakla yükümlü olduğunu ifade eden Arabacıoğlu, kişileri memnun etmek için yetki kullanılmaması gerektiğini söyledi.
Hukuksal dayanağı olmayan bir birimle ilgili nasıl geriye dönük harcama yapılabileceğiyle ilgili Başsavcılığa da soru sorduklarını belirten Arabacıoğlu, Başbakan’dan “bu oyuna gelmemesini” istedi.
“Önce yasa yapıp meclisten geçireceksin” diyen Arabacıoğlu, alınan kararı “siyasi rüşvet belgesi “ olarak niteledi.
Arabacıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun sınırsız bir yetkisi olmadığını da savundu.
Bu konuda yapılacak her türlü eyleme katılacağını kaydeden Arabacıoğlu, “Meclisin ahlakını bozan kişilerden kurtulması gerekiyor” dedi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, geçmişten örnekler verildiği söylense de geçmişte alınan bazı kararlara değinilmeden de geçilemeyeceğini, aynı yöntemle 2004  ve 2007’de CTP-BG’nin aldığı kararlar bulunduğunu söyledi ve 2007’deki kararı okudu.
Dışta bulunan Kıbrıslı Türklere yönelik araştırmalar ve etkinlik yapmak üzere kaynak aktarım yapıldığı yönündeki kararı anlatan Küçük, o zaman Dışişleri Bakanı’nın DP Genel Başkanı olduğunu söyledi.
Bu yanlışlara 2004’de başlandığını belirten Küçük, bunun uzatmalarının da yapıldığını ifade etti.
Burada bir birim oluşturulduğunu, hizmet alımı yapılma olayı bulunduğunu kişilerle ilişkili olmadığını ifade eden Küçük, bu konuda Sayıştay’dan da görüş alındığını vurguladı.
İstihdam nitelikli olmayan hizmet alımlarını 3 ay süreyle yapılabileceği konusunda Sayıştay’ın görüşü bulunduğunu belirten Küçük, yasa dışılık bulunmadığını söyledi.
“Bizim yaptığımız da bu” diyen Küçük, yasa olmadığının söylendiğini ancak bu konuda yasa hazırlanmakta olduğunu kaydetti.


Sayıştaylık görüşü dışında bir işlem yapılmadığını belirten Küçük, 3-2 uygulamalarının ilk defa kendi hükümetleri döneminde yapılmadığını CTP-DP döneminde de yapıldığını söyledi.
Hizmetin 3 aylık dönem için alındığını kaydeden Küçük, yasanın yapılarak daha sonra bu birimin Başbakanlık bünyesinde kurulacağını vurguladı.

ASLANBABA: “YURT DIŞI KIBRISLI TÜRKLER BİRİMİ’NİN KURULMASINDA YÖNTEM YANLIŞ OLABİLİR AMA  DIŞİŞLERİ LOBİCİLİK YAPAMAZ… BİRİM’İ GELİP GÖRÜN…”


Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba da “Yurt Dışı Türkler” konusunda konuştu.
Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı Birimi’nin kurulmasında yöntemin yanlış olabileceğini belirten Aslanbaba, amacın yurt dışındaki Türklere hizmet etmek ve yatırım yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanlığı’nın protokol dışına çıkamayacağını belirten Aslanbaba, Dışişleri’nin lobicilik yapamayacağına dikkat çekti.
“Muhalefetin amacı yurt dışında yasayan Kıbrıslı Türklerin gelmesini, KKTC’ye yatırım yapmalarını önlemekse bunu söylemeleri gerekir” diyen Aslanbaba, birimin “yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yardım edip, onları adaya getirip Cumhurbaşkanının elini kuvvetlendirmek” amacında olduğunu söyledi.
Basını ve milletvekillerini birimi gidip görmeye davet eden Aslanbaba, birim için “sanal” değerlendirmesini eleştirdi.
“Biz yurt dışında yasayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diyen Aslanbaba, birimin kendisinin değil Kıbrıs Türkü’nün olduğunu söyledi.
Bankalara olan borçları ve alacakları konusunda da bilgi veren Aslanbaba, ilk lobicik faaliyetini yapmakta olduklarını kaydetti.
Dünyada bir milyon Kıbrıslı Türk bulunduğunu, 300’ünün KKTC’de, kalanının yurt dışında bulunduğunu belirten Aslanbaba, “Bırakın yurt dışındaki vatandaşlarımız güvenle KKTC’ye gelsin, yatırım yapsın” dedi.


TÖRE


UBP Milletvekili Zorlu Töre de, “1974 Barış Harekatı ve Anamur’la Geçitköy Arasında İnşa Edilecek Su Projesi” konusunda yaptı.
1974’ü Kıbrıslı Türklerin uzun süre beklediğini, İngilizlere ada kiralanırken Osmanlı geri gelmek düşüncesiyle bunu yaptığını ifade eden Töre, dönemle ilgili tarihi bilgi verdi.
İngilizlerin amacının boğazları kontrol altına alma düşüncesi bulunduğunu ifade eden Töre, 96 yıl sonra Türk Askerinin anlaşmalardan doğan hakkını kullanarak adaya geldiğini kaydetti.
Girit’teki Türklerin durumu konusunda bilgi veren Töre, Atatürk’ün Kıbrıs’a verdiği değeri de anlattı.
1974 sonrasında KKTC’de ekonomik kalkınma için büyük seferberlik başladığını anlatan Töre, Türkiye’nin su sıkıntısını gidermek için KKTC’ye 17 gölet yaptığını, 2 tanesinden sulama suyu olarak kullanıldığını, diğerlerinden istenilen düzeyde yararlanılamadığını, bunların ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’den su getirilecek olmasının büyük bir katkı olduğunu, “su kaça satılacak” düşüncesini doğru bulmadığını belirten Töre, Kıbrıs Türkü ile TC’nin bir bütün olduğunu ve adada kalıcı olduğunu kaydetti.
Töre, KKTC’de su politikalarının iyi takip edilmesi gerektiğini de vurguladı.


ULUÇAY


CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay da, Brüksel temasları ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.
UBP Milletvekili Hasan Taçoy ile Brüksel de grup başkan vekilleri ve Yüksek Temas Grubu ile görüşmeler yaptıklarını ifade eden Uluçay, Yüksek Temas Grubu 2011 raporunu sunduğunda bazı üyelerin raporu beğenmeyerek alternatif rapor sunduğunu, amaç doğrultusunda fazla bir mesafe kat edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.
Kendilerinin de gruba eleştiriler sunup alternatif çözüm önerileri sunduklarını belirten Uluçay, grubun KKTC’ye geçmesinde ve burada gecelemede sıkıntılar olduğundan öngörülen hedeflere ulaşılamadığını anlattıklarını, grup üyelerinin bu konuda sıkıntı çekmeyecek kişilerden oluşması gerektiğini aktardıklarını ifade etti.
Bir yıl içerisinde Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesi gerektiğini birçok parlamenter ve grupla paylaştıklarını ve birçok parlamenterden olumlu yanıt aldıklarını söyleyen Uluçay, Türkçe’nin resmi dil olması ile AB ile ilişkileri daha ileri götüreceğini ve gençlerin Avrupa’da iş bulmasını kolaylaştıracağını söyledi.


Kıbrıslı Türk gençlerinin staj imkanlarından yararlanamadığını, bunun değişmesi gerektiğini ifade eden Uluçay, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geçmesi gerektiğini de vurguladı.
Doğrudan Ticaret Tüzüğü geçerse Kıbrıslı Türklerin politik statüsünün yükseleceği düşüncesinin hakim olduğunu ve kendilerinin bunun doğru olmadığını belirtmekte olduklarını ifade eden Uluçay, ekonomik yapının gelişip AB’a uyumlu olması için bu tüzüğe ihtiyaç olduğunu parlamenterlere ilettiklerini söyledi.
Uluçay, Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunu da gündeme getirdiklerini kaydetti.

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde  TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da Akıncılar  köyünün sorunlarını gündeme taşıdı.


Akıncılar köyünün sorunlarının çözüm beklediğini, okula yakın köy ağılları bulunduğunu anlatan Çakıcı, köye giriş çıkışın hala kimlik kartıyla yapılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Çakıcı, köye kimlik kartı gerektirmeyen yeni bir kapı açılmasını da önerdi.


Yayın Yüksek Kurulu'nun intihar haberleriyle ilgili açıklamasını da "intiharların dramatize edilmemesine yönelikse doğru, yok eğer intihar haberleri yapılmasın şeklindeyse kabul edilemez" diyerek yorumlayan Çakıcı, Ercan Devlet Havalimanı'nın özelleştirilmesine de "sadece gümrüksüz satış mağazalarından elde edilen 10 yıllık gelirle yeniden yapılabileceği gerçeği ortada dururken 25 yıllığına kiralanması doğru değil" diyerek karşı çıktı.


CTP/BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da, petrole ve diğer tüketim mallarına zam yapılmasına karşın hayat pahalılığının neden artmadığını sordu ve yanıt istedi. 


Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, Türkiye'den getirilecek suyun tarımsal amaçla kullanımı konusunda proje olup olmadığına yanıt istedi.


Kürsüden sorulan soruların ardından Meclis bugünkü gündemini tamamladı. 


Cumhuriyet Meclisi bir sonraki olağan toplantısını  pazartesi günü yapacak.
 
5 Nisan 2012 Perşembe 11:42
Okunma: 1047
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu