Ana Sayfa » Dünya » 'yüzde 99' Kongre'yi Geri İstiyor

'yüzde 99' Kongre'yi Geri İstiyor

ABD'nin Farklı Eyaletlerinden, Yaşlısından Gencine, İş Sahibinden Ekonomik Darlık Çekene Yüzlerce Kişi, Abd Kongresi'nin Kapısını Çalıp Dertlerini Anlatmaya Çalıştı

 
 
'yüzde 99' Kongre'yi Geri İstiyor
ABD'nin dört bir yanından yaşlısından gencine, iş sahibinden ekonomik darlık çekene, yüzlerce kişi, ABD Kongresi'ni doldurup, barışçıl yollarla dertlerini anlatmaya çalıştı.  

Çoğunlukla halkın temsilcileri halkın karşısına çıkmasa da eylem, ülke genelinde başlayan protestoların yeni bir aşamaya taşınmasına öncülük edecek gibi görünüyor.

Wall Street eylemlerinin uzantısı olarak ortaya çıkan ve kendilerini ''Kongre'yi Geri Al'' hareketi olarak adlandıran protestocular, Colorado'dan Florida'ya, ülkenin diğer ucundaki Washington eyaletinden Michigan'a kadar birçok farklı eyaletten, çok uzun ve yorucu yolculuklar yaparak, seslerini duyurmak için başkent Washington DC'e geldi.

New York gibi şehirlerdeki Wall Street eylemlerinde dikkati çeken gençlik çoğunluk yerine her yaştan Amerikan vatandaşının katıldığı grupta, çeşitli eyaletlerdeki işçi sendikası üyelerinden emeklilere, ''kravatlı'' kesime, işsizden öğrencilere, geniş bir kitle yer aldı.

Kongre'nin ''yüzde 99'' yerine ''Yüzde 1''i temsil etmeye başladığını iddia eden protestocular, başkentte yeni bir tür eylem başlatarak, sadece Kongre'ye yürümekle kalmadılar, eyaletlere ayrılarak, rehberlerinin eşliğinde Kongre'nin 6 çalışma ofisine dağılıp, kendi temsilcilerini ofislerinde ziyaret ettiler.

''AMERİKAN RÜYASI BİTİYOR''

Genellikle, istihdam yaratımı ve işsizlik maaşlarının uzatılmasına yönelik tasarıyı reddeden Cumhuriyetçi üyeleri hedef alan grupların en büyük sorunu, doğal olarak ülkenin baş ağrısı işsizlik, artan harcamalar ve bunların karşısında vatandaşın yaşadığı çaresizlik.

Protestocuların ikinci hedefi ise kendileri sıkıntı içinde yaşarken zenginlerin vergi kesintilerinin artık uzatılmaması.

Ülkenin batı yakasındaki Washington eyaletinden gelen grupta yer alan John Reat, durumlarını tek bir cümleyle özetledi: ''Amerikan rüyası bitiyor''.

Enformasyon teknolojileri alanında üst düzey yönetici olarak çalışırken 2009 yılının başında işsiz kaldığını ve o günden bu yana geçinmeye çalıştığını belirten Reat, protestoya da gömleği ve kravatını takarak gelmiş. Konuşmaya başlaya başlamadan önce Kongre çalışanı olduğunu sandığımız Reat, sorunlarını Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'e iletmek için bekledi ama sonuç alamadı.

Ülkedeki ekonomik adaletin sağlanmasını isteyen Reat, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, ''Aslında bu protestolar çok daha önceden başlamalıydı. Artık ülkenin değişme vakti geldi, yanlışı düzeltmede kaybedecek vaktimiz yok. Bu Cumhuriyetçi-Demokrat sorunu değil, öyle olsaydık adımız yüzde 50-yüzde 50 olurdu, biz yüzde 99'uz'' diye konuştu.

EKONOMİK SIKINTI CANLARINA TAK ETMİŞ

Bazı protestocuların durumları artık canlarına ''tak'' etmiş, dayandıkları tek çare kapısı ise Kongre olmuştu.

Babası Türk kökenli olan ve boynunda yemenisiyle Florida eyaletinden başkente gelen Holly Halbroune, yaşadığı sorunları anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Uzun süredir işsizlik sorunu çektiğini anlatan Halbroune, evini çocuğunu geçindirecek durumu kalmadığını belirterek, ''Çok zor durumdayım, dibe vurmuş biriyim artık, çocuğumu nasıl geçindireceğim bilmiyorum'' dedi.

Okul otobüsü şoförü olan Michelle Childs, sağlık masraflarını ödeyemediklerini belirtirken duygulandı. Orduda çalışan asker arkadaşının emekli olamadan işten çıkarıldığını, başka bir arkadaşının masraflarını ödeyemediği için evini kaybettiğini anlatan Childs, ''Kongre üyelerinin bunları bilmelerini istiyoruz, sağlık reformu ve iş istiyoruz'' dedi.

Yılbaşı süslerini boynuna dolamış olarak Kongre'ye gelen Marlisa da ''Temsilcimiz bizi evden atan bankalar yerine bizi desteklesinler istiyoruz'' yorumunda bulundu.

RAPLİ PROTESTO

Bazıları ise sorunu artık başka yollardan anlatmayı seçti.

Oregon'dan gelen Robert Sisk, şikayetini AA kamerasına seslendirdiği rap şarkısıyla şöyle dile getirdi:

''Çocukluğumuzda bize eğer çok çalışırsanız ve kurallara uyarsanız öne geçersiniz demişlerdi, ama gördük ki büyük şirketler bizi aptal yerine koyuyor. Utan Amerika, biz çalışıyoruz CEO'lar zenginleşiyor. Bu çılgınlığa son vermeliyiz. Sadece küçük bir kesim için değil, herkes için çalışan adil bir ekonomi tesis etmeliyiz. Önce işsizleri işlerine geri döndürmeli, sonra da zenginlerin kendi paylarına düşeni ödemelerini sağlamalıyız. Zenginlere vergi indirimi artık olmasın ki bu sayede yoksullara yardım eli uzansın. Bankalar eğer batacaksa kendileri ödesin, halka ödetilmesin. Burası finansal ve sosyal sorumluluk ülkesi, demokrasi ülkesi, ekonomimizi geri almanın tek yolu da bu''.

BU KEZ DE KONGRE ÜYELERİNİN OFİSLERİNİ VE KORİDORLARI ''İŞGAL'' ETTİLER

AA'nın her anını izlediği eylemde, gruplara ayrılan protestocuların çalışma binalarına ek önlemler alınmadan, normal güvenlikten geçerek girdikleri görüldü.

İçeride de Kongre üyelerinin ofislerine giden eylemciler, görüşme taleplerine yanıtları ya koridorlarda bekleyerek ya da ofisin sekretarya bölümündeki koltuklara oturarak bekledi.

Alınlarına veya sırtlarına ''Yüzde 99'' damgası yapıştıran veya göğüsleri üzerine ''İş, hemen şimdi'' yazıları asan eylemciler, içeri alınırlarsa Kongre üyelerine soracaklarını kendi aralarında konuşarak listeledi, fikir alışverişinde bulundu.

Gruplardan bazıları şanslı çıktı ve Kongre üyelerine az da olsa dertlerini anlatmayı başardı.

Bunlardan biri Detroit'ten gelen Pastor Williki Walker, Kongre üyesi Candice Miller ile görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Kendisine işsizlik sorunun açtıklarını belirten Walker, ''Amerika'ya iş getirmeleri çok önemli, bu konuda Kongre üyelerine iş düşüyor'' dedi.

Larnell Hampton da Miller'ın kendilerine ''Ben sizin için buradayım'' dediğini ama kendileri için hiçbir şey yapmadığını belirterek, ''53 yaşındayım, hiçbir güvencem yok, işsizlik maaşına ihtiyacım var ki bu maaşla idare ederken iş araştırabileyim. Bize hiçbir destek sunmuyorlar, işsizlik maaşlarını uzatacak tasarıyı geçirmiyorlar'' diye konuştu.

HALKIN TEMSİLCİLERİ HALKIN KARŞISINA ÇIKMADI

Protestocuların bir çoğu ise eli boş döndü, genellikle aldıkları cevap ise şöyle oldu: "Kongre üyelerinin randevuları dolu, önceden randevu alınması gerekli veya şu an Kongre'de değiller".

Bazı ofis çalışanları kendilerine not verilmesi halinde Kongre üyelerine iletebileceklerini belirtse de protestocular tatmin olmadı, bazıları koridorlarda oturma eylemi yaptı.

Washington eyaletinden gelen ilkokul öğretmeni Pam da ülkedeki ekonomik sıkıntısının kendi okulundaki öğrencilerine bile yansıdığını anlattı, kendi kızının da işsiz kaldığını söyledi. Pam, ''3 bin mil yoldan geldik, Kongre üyelerini görmeden gitmek istemiyoruz. Kamu çalışanı olarak maaşlarımız yetmiyor, bunları bilmeleri lazım'' dedi.

Minnesota eyaletinden gelip Cumhuriyetçilerin Başkan aday adaylarından Michelle Bachmann'ı görmeye çalışan Gordon Podeslen, 2 bin mil yoldan 24 saat otobüsle seyahat ederek başkente geldiklerini söyledi.

Kongre üyelerine seslerini duyurmadan gitmek istemediklerini dile getiren Podestan, ''Tüm parayı zenginler aldı, ben 74 yaşında bir emekliyim, baharım geçmiş, ama sizin gibi gençler ve ülkeme sevgim nedeniyle bunu yapıyorum, artık birşeyler değişmeli'' diye konuştu.

Florida'dan gelen Richard Starr, ülkesine hizmet etmesine rağmen gazilik olanaklarından yararlandırılmadığından yakındı ve siyasetten paranın çekilmesini istedi.

Kyle Rozanski ise taleplerini tek kelimede özetledi: ''Eşitlik''.

AA'YA KONUŞTUKTAN BİRKAÇ DAKİKA SONRA GÖZALTINA ALINDI

Bir günü alan eylemin barışcıl olması ve grupların taşkınlık niyetinin bulunmaması dikkati çekti. Günün sonunda, 6 çalışma binasındaki odalarına dağılan yüzlerce protestocudan sadece 1'i gözaltına alındı, onu da sadece AA fotoğrafladı.

Aşırı muhafazakar Çay Partisi'nin desteğiyle seçilen Kongre üyesi Vicky Hartzler'i, koridor yerine, ofisinin içinde bekleyen protestocular ise, Hartzler'in gelemeyeceğini bildirmesi üzerine ayrılıp ayrılmamakta kararsız kaldı. Kalmaları durumunda gözaltı riskinin bulunduğunu konuşan grup elemanlarından bir kişi hariç hepsi odayı boşaltmaya karar verdi.

Odada kalan Kansas City'den gelen David Hamilton ise AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bu kadar mesafeden yolculuk yaptıktan sonra Kongre üyesiyle konuşmadan gitmeyeceğini söyledi. Hamilton, ''Şimdi çıkıp gidersem, rahatlayacak ve bizi umursamayacak, onu görene kadar buradayım'' dedi.

Tutuklanma ihtimalinin bulunduğuna yönelik soru üzerine ise Hamilton, ''Evet Kongre üyesi benimle görüşene kadar burada kalacağım. Yoksa gözaltına alınabilirim biliyorum, çok kısa sürede olacağını sanmıyorum'' dedi. Daha önce hiç gözaltına alınma gibi bir durum yaşamadığını dile getiren Hamilton, yine de bu duruma hazır olduğunu ifade etti.

Ancak Hamilton'ın umduğu olmadı, önce ofis çalışanının ikazını dinlemeyerek koltuğundan ayrılmayan Hamilton'a birkaç dakika içinde polis müdahale etti.

Polisin sözlü uyarılarında yerinden kalkmayan Hamilton, elini kelepçelemeleri için bile uzattı. Hamilton, üçüncü uyarı sonrasında ekiplerce gözaltına alınıp binadan çıkarıldı.

POLİSLE SOHBET

Koridorlardaki beklemeler sırasında polisle protestocular arasındaki sohbetler de dikkati çekti.

Protestocular polislere ''Siz de yüzde 99"un içindesiniz'' dediği sırada, iki tarafta da gülümsemeler oluştu. Polis de burada kendilerine verilen talimatı yerine getirdiklerini, barışçıl yollarda protestocuların seslerini duyurma imkanını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Protestocular, Kongre üyelerine çoğu zaman doğrudan ulaşamasa da aslında yeni taktikleriyle dikkati çektiler. Çünkü, yüzlerce kişinin organize olarak başkente gelmesi ve aynı anda barışçıl yollarla kendi temsilcilerine uluşmaya çalışması ülke siyaseti açısından önemli bir durum.

Protestocuların taleplerinin Kongre üyelerince ne kadar duyulduğu ise önümüzdeki dönemde istihdam ve işsizlikle ilgili Kongre'ye gelecek tasarıların geçip geçmemesiyle biraz daha anlaşılacak.

 
7 Aralık 2011 Çarşamba 14:36
Okunma: 427
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu