Ana Sayfa » Kıbrıs » Zamlar benzinciyi de vurdu

Zamlar benzinciyi de vurdu

Akaryakıt zamları vatandaş kadar benzinciyi de vurdu. 2010 Temmuzu’ndan bugüne kadar akaryakıta yüzde 63 zam yapılmasına rağmen benzincilerin litre başına brüt 24 kuruş olan karında değişiklik olmadı

 
 
Zamlar benzinciyi de vurdu
Benzinci grevi kapıda


SERMAYEDEN GİDİYOR... Benzin istasyonlarının yüzde üzerinden değil de sabit olarak litre başına 24 kuruş kazanması nedeniyle zamlar benzincileri de zora soktu. Geçmişte 45 bin TL’ye dolan tanker artık 96 bin TL’ye doluyor. Temmuz 2010 da bayi payı toptan alış fiyatı üzerinden % 12.50 iken, zamlar sonucu 30 Mart 2012 itibarıyla bu oran % 9.50’ye gerilediBENZİNCİLER GREVE GİDİYOR... Benzinciler Birliği bayi payının litre başına sabit kuruş yerine, yüzde 11 olarak düzenlenmesini talep ediyor. Birlik başkanı Niyazi Çağaloğlu, benzincilerin depolarını doldurmak için sürekli borçlandığını ve iflasın eşiğine geldiğini belirterek, bu durumun değişmemesi halinde çarşamba günü greve gideceklerini açıkladıDuygu ALANVatandaşın cebini yakan akaryakıt fiyatları, başta benzin istasyonları olmak üzere piyasada hizmet veren birçok sektörün de belini büktü.

Çiftçiler, hayvan üreticileri ve narenciyeciler üretim yapmakta zorlanırken, benzin istasyonları dibe vurdu. Taksiciler, perişan oldu.

Temmuz 2010 tarihinden bu yana KKTC’de satılan akaryakıt ürünlerinin pompa satış fiyatları ortalama % 63 oranında arttı. Akaryakıta üst üste yapılan zamlar vatandaşın belini bükerken benzin istasyonlarını isyan noktasına getirdi.

Artan akaryakıt fiyatlarıyla birlikte benzin istasyonların kar oranı düşerken ana bayilerin kar oranına yüzde 65 civarında zam yapıldı.

Benzinciler Birliği Başkanı Niyazi Çağaloğlu, akaryakıt fiyatlarının, dünya piyasasında petrol fiyatlarının yukarıya çıkması, döviz kurlarının yükselmesi ve hükümetlerin akaryakıt üzerinden litre başına aldığı fon değerlerinin yükseltilmesine paralel olarak arttığını belirterek fiyatların yıl sonunda 4.00 TL’yi bulacağını söyledi.

Her zammın ardından hükümetin kapısını dövmek zorunda kaldıklarını ifade eden Çağaloğlu, “Biz yeni bir artış istemiyoruz. Zamlara rağmen sektörde devam edebilmek için yüzde 11 kar oranının karşılığı neyse onun sabitlenmesini istiyoruz” dedi.

 

Yeni zamlar kapıda

Benzinciler Birliği Başkanı, Niyazi Çağaloğlu, akaryakıt fiyatlarının artmasının nedenini, dünya piyasasında petrol fiyatlarının yukarıya çıkması, döviz kurlarının yükselmesi ve hükümetlerin akaryakıt üzerinden litre başına aldığı fon değerlerinin yükseltilmesi olarak açıkladı.

Sürekli artan akaryakıt fiyatlarının bayilerin sabit olan kar payını yüzdelik olarak erittiğini kaydeden Çağaloğlu, Temmuz 2010 da bayi payı toptan alış fiyatı üzerinden % 12.50 iken, 30 Mart 2012 itibarıyla bu oran % 9.50’ye gerilediğini söyledi.

Akaryakıt fiyatlarının daha da artacağını dile getiren Niyazi Çağaloğlu, “Akaryakıtın yıl sonunda 4.00 TL’yi bulacağını düşünüyorum” dedi.

İstasyon sahipleri zorda


Niyazi Çağaloğlu, akaryakıta yapılan her zammın benzin istasyonlarına bir darbe olduğunu vurguladı. Benzin istasyonlarının, eskiden yüzde 11 olan kar oranının kuruşa sabitlenmesiyle her zamla birlikte biraz daha dibe vurduğunu söyledi.

Her zammın ardından hükümetin kapısını dövmek zorunda kaldıklarını ifade eden Çağaloğlu, “Biz yeni bir artış istemiyoruz. Zamlara rağmen sektörde devam edebilmek için yüzde 11 kar oranının karşılığı neyse onun sabitlenmesini istiyoruz” dedi.

Çağaloğlu, “45 bin TL’ye dolan tanker artık 96 TL’ye doluyor.

Benzin istasyonlarının zamlara paralel düşen kar oranı, işletmecinin sermayesini koruyamaz hale getirdi. İşletmeci el oranının, bankalara borçlanıyor. Bu da benzincilerin yavaş yavaş yok olması demektir” şeklinde konuştu.

Birleşik Taksiciler Birliği
İngiliz modelini önerdi

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, hayat pahalılığının her geçen gün daha da arttığı ülkemizde akaryakıta sık aralıklarla yapılan zamların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Akaryakıt zammına rağmen hizmet bedellerinin aynen kaldığını söyleyen Gözay, “Akaryakıt, kamu araçlarına daha uygun fiyata verilmelidir” dedi.

Gözay, şöyle dedi: “Bugün taksimetre 4.70 TL’den açılıyor ve bu miktar her 200 metrede 200 kuruş artıyor. Sürekli artan akaryakıt fiyatlarına rağmen taksicinin hizmet bedeli aynen duruyor. Biz elbette vatandaşın cebine düşman değiliz ve fiyatları arttırma taraftarı değiliz. Ancak bu koşullarda ayakta kalabilmemiz çok zor. Bu nedenle hükümetin bir an önce durum değerlendirmesi yaparak, akaryakıtta fiyat uygulamasında kamu araçlarını ayırması gerekiyor. İngiliz zamanında taksiler benzinle çalışırdı ve 7 şiline bir galon benzin alınırdı. Ancak hükümet o dönem taksicilere, ayda 90 galon benzini 4 şilinden verirdi. Taksici, 90 galondan sonra ekstra benzin istiyorsa herkes gibi galonunu yine 7 şilinden alırdı. Benzer sistem yine uygulanabilir. Gerek mesleğin sürdürülebilirliği için gerekse, trafikteki ferahlama ve hava kirliliğinin önlenmesi için hükümet ya aynı sistemi uygulamalı ya da kamu taşıtlarına katma değer vergisini kaldırmalıdır.”

 

Benzinciler ne dedi? Benzinciler ne dedi? Benzinciler ne dedi?Hasan Macila: “En mağdur biziz”

Akaryakıt zammı mağdurlarından Hasan Macila, artan fiyatlardan ötürü piyasada en mağdur olanın benzin istasyonları olduğunu savundu. Her zamla birlikte kar oranının biraz daha düştüğünü kaydeden Macila şöyle dedi: “Bir ayın içerisinde 3-4 kez zam yapılır oldu. Zamlar bizim litre satışımızı dolayısıyla karımızı düşürdü. Her yönden olumsuz etkileniyoruz. Benzin istasyonları her zamda sermayesini arttırmak zorunda kalıyor. Öte yandan bize verilen kar oranı artık eskisi gibi yüzdelik değil, fiyat ne olursa olsun bizim karımız sabit fiyattır. Akaryakıt zamlarının en mağduru benzin istasyonlarıdır. Öte yandan vatandaş da çok şikayetçi. Zamlar artık milletin canına yetti.”

 

Mustafa Çetin: “Vatandaş tasarruf yapıyor”

Benzin istasyonu işletmecisi Mustafa Çetin, artan akaryakıt fiyatlarının vatandaşı mecburi tasarrufa ittiğini söyledi. Çetin, “Her yapılan zam bizim işlerimizin düşmesine neden oluyor. Çünkü vatandaş artık çaresiz tasarruf yapıyor. Akaryakıt zammı ne benzin istasyonlarının ne de vatandaşın hoşuna giden bir durum değil. İnsanlar çok sert tepki gösteriyor, birçoğu da bize şikayetçi oluyor. Biz de zamların bizden kaynaklanmadığını, bunun bir hükümet politikası olduğunu söylüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Halil İbrahim Bicen: “Devlet en kötü müşterimizdir”

Akaryakıttaki her zammın benzincilerin karını düşürdüğünü söyleyen Halil İbrahim Bicen, “En büyük veresiyecimiz olan devlet aynı zamanda da en kötü müşterimizdir” dedi.

Bicen şöyle dedi: “Her zamda karımız düşüyor. Eskiden karımız yüzde 11’di ve zam yapılsa da karımız değişmezdi. Ancak şimdi kar oranımız sabitlendi. Dolayısıyla her zam hem işletmeci hem de tüketici olarak bize zarar verdi.”

 

Halil Çağdal: “Kaybımız büyük”

Zam mağduru Halil Çağdal, akaryakıt zammının işlerini büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Gelirinin maliyetini karşılamaya yetmediğini kaydeden Çağdal, akaryakıt zammının diğer sektörlere de fiyat artışı olarak yansıdığını belirtti.

Çağdal, “Ne vatandaş ne de benzinciler her 15 günde yapılan bu zamları elbette hoş karşılamıyor. Eskiden aracının deposunu dolduran vatandaş, şimdi 5-10 TL’lik benzin alıyor. Çünkü, insanların kazancı sabit dururken bir yandan sürekli artan fiyatlar kişinin ekonomi yapmasına neden oluyor.”

 
8 Nisan 2012 Pazar 10:39
Okunma: 755
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu