Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Zirve 6 Temmuz'da...

Zirve 6 Temmuz'da...

"ZİRVE TARİHİ KESİNLEŞMEDİ, 6 TEMMUZ DA OLABİLİR"

 
 
Zirve 6 Temmuz'da...
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Genel Sekreter'le Cenevre'de yapacağı üçlü görüşmeden sonra "dikenli meselelerin" müzakeresine başlanacağını söyledi. Downer, zirvenin 4 Temmuz'da yapılacağının Genel Sekreter tarafından henüz resmileştirilmediğini, tarihin 6 Temmuz olabileceğini de kaydetti.

Downer, Politis'e verdiği mülakatta, zaman zaman taraflardan birinin ötekini çerçeve dışına çıkmış görse de Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının az-çok çerçeve içerisinde olduğunu söyledi ve "Yaklaşımları farklı olsa da aynı şeyi müzakere ettikleri algısındayız" dedi.

Gazete mülakatı "Rutin Müzakerelere Hayır... Aleksander Downer Üçlü Görüşmeden Sonra Dikenli Meselelerin Özlü Müzakeresi Olacağını Söylüyor" başlığıyla yansıttı ve Downer'ın söylediklerinden yola çıkarak üçlü görüşme sonrasında mülkiyet, toprak ve TC kökenli KKTC vatandaşları gibi Kıbrıs sorununun "yakıcı" konularında özlü müzakere yapılacağına, bunun da al-ver prosedürüne göndermede bulunabileceğine işaret etti.

Müzakerelerde şu anda iç güvenlik konusunun ele alındığını, henüz tam bir uzlaşmaya varılmadığını ancak tedricen uzlaşmaya varmaları gerektiğini söyleyen Downer, şöyle devam etti:

"Büyük meseleler çözülmedi ama diğer pek çokları çözüldü. Elbette mülkiyetin pek çok yönünde uzlaşılması gerekirdi ancak mülkiyette büyük karlar alınmadı. İki oluşturucu devletçiğin kara sınırları konusu da var. Bu o kadar karmaşık değil, elbette siyasi açıdan hassas bir konu. Günün sonunda, bu büyük meseleleri çözmeleri gerek. Elbette vatandaşlıklar veya Kıbrıs Rum tarafının yerleşikler dediği konu var. Bunun da çözülmesi gerek.

Üçlü görüşmeden önce bu konularda ilerleme sanırım imkansız olur. Daha 6 hafta var ve arada genel seçimler ve Türkiye'deki seçimler de var. Türk seçimlerinin Kıbrıs Türk tarafına etki derecesiyle ilgili ne denirse densin, en azından psikolojik bir sızdırma vardır.

Türk tarafı, hiçbir etkisi olmadığını ve seçimlerin Kıbrıs'ın Kuzeyi'nde yapılmayacağını söylüyor. Rum tarafı, seçimler bittikten hemen sonra Türk tarafının Kıbrıs sorununda daha yapıcı olacağına inanıyor. Bunun olup olmayacağını zaman gösterecek. Hem sanırım Hristofyas da bir haftalığına yurtdışında olacak..."

Gazetenin Hristofyas'ın Mayıs'ın son haftasında Avustralya'ya gideceğini hatırlatması ve gizli görüşmeleri olacağı tahminini ortaya koyması üzerine gülerek "elbette görüşeceğiz. Kendisini, ülkenin başkanı olan Avustralya Genel Valisi ile yemeğe çağıracağım" yanıtını veren Downer, Hristofyas'ın bir hafta Ada'da olmayacağını, ardından Güney'de ve Türkiye'de seçimler ve Türkiye'de kabine oluşumu gerçekleşeceğini söyledi. Downer, "Zannederim iki taraf, halen üzerinde çalıştıkları bazı meseleler üzerinde metotlu şekilde çalışacak ve üçlü görüşmeden sonra büyük meselelere bakacaklar" ifadesini kullandı.

Downer, liderlerin Genel Sekreter'le yapacağı görüşmenin gündemine ilişkin detaya girmeyeceğini, görüşmenin basit rutin bir görüşme değil önemli ve başarılı olması için bu konuyu liderlerle ayrı ayrı ve müştereken ele aldıklarını anlattı, şunları ekledi:

HRİSTOFYAS 4 TEMMUZ DEDİ AMA BAN KESİN TARİH BELİRLEMEDİ

"Size samimi olarak söyleyeyim, Genel Sekreter'in bunun için fazla zamanı yoktur. Görüşmenin özlü bir görüşme olması, nasıl olacağına dair plan olması lazım. Elbette BM'nin bazı düşünceleri var, kısa süre önce Genel Sekreter'le ve diğer bazı yetkililerle üçlü görüşme hakkında görüştüm. Bizim kendi düşüncelerimiz var liderlerin de kendi düşünceleri. Gerçekte benzer fikirleri var. Kıbrıs'ta sıklıkla olduğu gibi benzer ama aynı değil...

Özetlemek gerekirse, iyi bir görüşme olacağını zannediyorum. Cenevre'de olacağı neredeyse kesindir. Başkan Hristofyas tarihi de açıkladı... Size gerçeği söyleyeyim, (tarih) Genel Sekreter tarafından resmen belirlenmedi, bu nedenle ben, sorulduğunda somut bir tarih söylemiyorum. Genel Sekreter'in zamanı olacağına inandığımız bazı tarihler ortaya koyduk. O gün -4 Temmuz-  uygun olacak ve Pazar günü itibarıyla başka bir mesele için Cenevre'de bulunacak.  Ancak tarihi resmileştirmedi.  Tarih büyük bir mesele değil.  Mesela bize 6 Temmuz da diyebilir. Sadece, Başkan Hristofyas'ın tarih değişti demesi gerekecek."

Rum Yönetimi Başkanı'nın, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk tarafının BM çerçevesinin dışında müzakere ettiği suçlamasında bulunduğu hatırlatılan Downer, "Biz her zaman, iki tarafın bu meselelerde kendi tezleri olduğunu söylüyoruz" dedi, özetle şöyle devam etti:

"İki liderin birbirine her söylediğini yorumlayacak olursak o zaman prosedür çöker. Taraflardan biri iki bölgeli ve iki toplumlu, Güvenlik Konseyi kararlarında öngörüldüğü şekliyle siyasi eşitliği, tek uluslar arası temsiliyeti, tek egemenliği olan federasyonu tamamen terk ederse o zaman bizim yapacağımız fazla bir şey kalmaz. Her iki liderin de birbirini eleştirdiği zamanlar elbette var ancak toplamda iki tarafın da az-çok çerçeve içerisinde olduğunu zannediyorum. Bir tarafın ötekini, çerçevenden çıkmış gördüğü durumlar elbette var ancak bizim kanımız; yaklaşımları farklı olsa da aynı şeyi müzakere ettikleridir."

Downer'a Rum tarafında, Hristofyas'ın dönüşümlü başkanlığı kabul etmesinin çok konuşulduğu hatırlatılarak "liderler yönetim başlığını değiştirmeye çalışırlarsa siz bunu görüşmeye niyetli misiniz" sorusu da yöneltildi.

Downer, günün sonunda yeniden birleşmiş Kıbrıs'a dair kararlar alınması gerekeceğini belirterek, "Kıbrıs Türk tarafı, dönüşümlü başkanlık konusunda olumlu baktı. Bu konuda görüş birliği de var ancak her şey muhtemeldir. Elbette Sayın Hristofyasın bunu Sayın Eroğlu ile görüşmek isteyip istemeyeceğine bağlı" dedi.

kaynak TAK
.

 
15 Mayıs 2011 Pazar 18:19
Okunma: 783
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu