Ana Sayfa » Spor » Zürih'te İmzalar Atıldı

Zürih'te İmzalar Atıldı

Kıbrıs Türk Futboluna Çözüm Bulmak Amacıyla Zürih'te Gerçekleştirilen Dörtlü Zirveden Uzlaşı Çıktı. zürih'te Dün  Gerçekleştirilen Görüşmede Taslak Metin İmzalandı. Taslak Metine  Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Kıbrıs Futbol Federasyonu Costakis Koutsokoumnis, Fıfa Başkanı Sepp Blatter Ve Uefa Başkanı Michel Platini İmza Koydu.taslak Metine Göre Kıbrıs Futbol Federasyonu'na Özel Statü İle Üye Olacak Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun Tüm Birimleri De Dolaylı Olarak Tanınacak..

 
 
Zürih'te İmzalar Atıldı

Ortaya çıkacak detaylı metin iki futbol federasyonu genel kurullarında onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kıbrıs Futbol Federasyonu'nun üyesi olacağı için KOP genel kurullarında da temsiliyet hakkı elde edecek. KOP ise Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun genel kurul toplantılarını gözlemci olarak izleyecek. Anlaşmanın gelişmesi için her iki federasyondan dörder kişinin katılacağı kalıcı bir komite oluşturularak çeşitli konularda çalışmalar yapacak.Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu açıklama yaparak çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Sertoğlu'nun açıklaması şöyle: FIFA tarafından hazırlanan 'Kıbrıs'taki futbol için geçici düzenleme' başlığı altında yer alan ve 7 parametrenin yer aldığı belgelere dört başkanda imzasını koydu. İmzalar öncesi, FIFA Başkanı Sayın Blatter'in yaptığı konuşma özellikle Kıbrıs Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu farkında olduğunu ve gösterdiğimiz bu olumlu adımın Kıbrıs Türk Futbolunun geleceği için faydalı olacağını belirtmesi bizler için olumlu olmuştur.

İmza koyduğumuz belge, her iki federasyon genel kurullarında onaylandığı takdirde yürürlüğe girecektir. Belge içeriği, bizleri tatmin etmese de, her zaman belirttiğim gibi çıkacak belgeyi genel  kuruluma sunacağımı kulüplerime söz verdim. Ben, sözümü tutup belgeyi genel kuruluma sunacağım. Eş zamanlı yapılacak genel kurullar toplantısına kadar bu metnin geliştirilmesi ve eksik noktaların tamamlanması için çalışmalara devam edeceğiz.

Belgede yer alan parameterlerde bizler için önemli olan 1. Ve 4. Madde üzerinde çalışmalara devam etmemiz ortadadır. Bu parametrelerde, gerekli düzenlemeler yapmamız gerektiğini FIFA Başkanı Sayın Blatter'e de ayrıca belirtilmiştir. Bizim görevimiz bu parametreler üzerinde gerekli çalışmaları yaptıktan sonra genel kurul'a gitmektir.

Belgede yer alan parametrelerin tam metnini en kısa sürede federasyon web sayfamızda yayınlayıp sizlerin bilgisine sunacağız. Eksik ve yanlış açıklamalara kimsenin itibar etmemesini rica ederiz".

Öte yandan FIFA ve KOP federasyonlarının resmi internet sitesinde ise anlaşma metinleri acıkılandı.

Metin şöyle:

KIBRISTAKİ FUTBOL İÇİN YAPILAN GEÇİÇİ DÜZENLEME
Bu düzenleme aşağıdaki prensiplere dayanır.
-Karşılıklı iyi niyet, saygı ve güven çerçevesinde adadaki futbolun birleştirilmesi ve geliştirilmesi.

-Bu ayarlama FIFA ve UEFA tüzüklerine ve uluslararası spor kurallarına bağlı kalarak hazırlanmıştır.

- KOP FIFA ve UEFA nın üyesi olup KIbrıstaki futbolun idare edilmesinden ve uluslar arası aktivitelerin organizasyonundan sorumludur.

-Bu geçiçi düzenleme sadece Futbolla ilgili olup, Kıbrıstaki polotik meselelere emsal temsil etmeyip adada bir nihai çözüm bulunana kadar geçerlidir.

Bu düzenleme aşağıdaki parametreler çerçevesinde uygulanacak.

Parameter -1- KOP un yasaları çerçevesinde KTFF KOPa Federasyon olarak üye olur. Bu bağlamda KTFF nuna kayıtlı kulüpler KOP a dolaylı üye olacak.

Parameter -2- Kop , KTFF unun üyesi olan kulüpleri üzerindeki yetkisini tanır ve onun FIFA ve UEFA kuralları doğrultusunda organizasyonlar yapmasını onaylar.

Parameter-3- KOP, KTFFnunu tüm hakları ile tam yetkili olarak KOP genel kuruluna ve yönetim kuruluna davet eder. 

Parameter-4- Bu parametrede yer alan aşağıdaki ve diğer hususların uygulaması için KOP ile KTFF bir 'Steering Komite' kurmayı onaylar. Bu komitede KOPu ve KTFFnunu temsilen 4 er kişi yer alacaktır.

- Kıbrıs Türklerinin KOP genel kurul,yönetim kurulu ve diğer komitelerdeki temsiliyeti.
- Futbolcuların statüsü ve elktronik transver maçin sistemine dahil edilmesi.
- KOP müsabakalarına katılım.
- FIFA ve UEFA tarafından verilen gelişim programları.
- Ulusal ve Uluslar arası dostluk maşlarının düzenlenmesi.
- UEFA bölgesel kupasına katılım.
- UEFA antrenör sistemine Kıbrıs Türk antrenörlerinin dahil edilmesi.
- Hakem komitesi,Hakemler,maç gözlemcilerinin ve uluslar arası hakemlerin konusu.
- KOP delegasyonlarında Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti.

Bu komitenin kararları KOP yönetim kurulu ile KTFF yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekir.

Parameter-5- KTFF ile KOP birlikte KTFF nun futboldaki gelişen bu durumlardan dolayı oluşan meseleleri doğru idare edebilmek için 'ortak komite kurmayı kabul eder. Bu komitede çoğunluk KTFF temsilcilerinden oluşacaktır.

Parameter-6- Bu düzenleme tarafların, herhangi bir zamanda, herhangi birinin tek taraflı veya karşılıklı olarak fesih ile sona erdirilebilir. Bu düzenleme Fes edildiği takdirde eskiye dönüş olacaktır. Keza iş bu fesih gerçekleştiği takdirde, iş bu geçici düzenleme taraflara herhangi bir yasal hak vermeyecek ve emsal teşkil etmeyecektir.

Parameter-7- Bu düzenleme her iki Federasyonun Genel kurullarında eş zamanlı yapılacak toplantıda onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

 

  

 
6 Kasım 2013 Çarşamba 09:22
Okunma: 973
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu