“Okyanus ve denizler iklim değişikliğinde de merkezi bir rol oynuyor”

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Havayı ve iklimi konuşurken sadece atmosferle ilgilenir okyanusla denizleri görmezden gelirsek, resmin büyük bölümünü kaçırırız” dedi.

22 Mart 2021 Pazartesi 19:01
“Okyanus ve denizler iklim değişikliğinde de merkezi bir rol oynuyor”


Buran, ulusal meteoroloji servislerinin okyanus ve deniz yüzeylerinden daha çok meteorolojik veri toplanması için planlama yapması ve kaynak ayırması gerektiğine dikkat çekti.  
Raif İlker Buran, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü mesajında görevini büyük bir özveri ve titizlikle yürüten meteoroloji çalışanlarının, daireden emekli olanların, meteorolojiye gönüllü hizmet verenlerin gününü kutladı.

“OKYANUS VE DENİZLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DE MERKEZİ BİR ROL OYNUYOR”
 “Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın bu yılki teması “Okyanus, İklimimiz ve Hava Durumumuz” olduğunu hatırlatan Buran, şu bilgileri verdi:
“Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 70’ini kaplayan okyanus ve denizler, dünyanın hava ve ikliminin başlıca nem kaynağı ve itici gücüdür. Aynı zamanda iklim değişikliğinde de merkezi bir rol oynamaktadır. Hava ve iklim konularını konuşurken sadece atmosferle ilgilenir okyanus ve denizleri görmezden gelirsek, resmin çok büyük bir bölümünü kaçırırız. Okyanuslar ve denizler dünya ticaretinin yüzde 90’ından fazlasını taşıyan ve kıyıya 100 kilometre mesafede yaşayan toplam nüfusun yüzde 40’ını kapsayan küresel ekonominin önemli bir bileşimi ve itici gücüdür. Bunu gören ve kabul eden Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Teşkilatları ve araştırmacılar okyanusun nasıl değiştiğini, atmosferi nasıl etkilendiğini izler ve modellendirir. Buna bağlı olarak kıyı yönetimi, denizde can ve mal güvenliği de dahil olmak üzere çok çeşitli deniz hizmetleri sunulmaktadır.
Bugün küresel ısınma ve iklim değişikliğinin artan etkileri okyanus gözlemlerini, araştırmalarını her zamankinden daha kritik hale getirmiştir.
Okyanuslar dünyaya ulaşan güneş enerjisinin çoğunu emer. Ekvator, kutuplardan çok daha fazla güneş enerjisi aldığında devasa yatay ve dikey okyanus akıntılarını oluşturarak bu ısıyı gezegenimizin etrafında dolaştırır. Bu akımlardan bazıları ise ısıyı, çoğunu atmosfere geri salmadan önce binlerce kilometre taşır. Okyanuslardan gelen buharlaşma özellikle tropik bölgelerde, çoğu yağmur bulutunu yaratarak karadaki ıslak ve kuru bölgelerin konumunu etkiler. Okyanuslar tarafından yakalanan muazzam miktardaki enerji dünyanın en güçlü ve yıkıcı fırtınalarını ve tropikal siklonlar gibi aşırı hava olaylarını yaratır.
İnsanlığın neden olduğu karbon emisyonları tarafından Dünya’ya hapsedilen ekstra ısının yüzde 90’ndan fazlası okyanuslarda depolanır. Yalnızca yüzde 2.3’ü atmosferi ısıtırken geriye kalan; karı, buzu eritir ve toprağı ısıtır.”

“ATMOSFER OKYANUSLAR SAYESİNDE DAHA YAVAŞ ISINIYOR”
“Sonuç olarak atmosfer okyanuslar sayesinde normalde olması gerekenden daha yavaş ısınmaktadır.” Diyen Buran şunları da ekledi:
“Ancak okyanusların sıcaklığı absorbe etmesi yalnızca iklim değişikliğine etkisini geciktirmektedir. Aşırı ısı, termal genleşme, oksijensiz okyanus alanlar, deniz buzunun erimesi, deniz ısı dalgalar, deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur. Okyanuslar yeni emilen ısısının çoğunu kaçınılmaz olarak, önümüzdeki yüzyıllarda atmosfere tekrar bırakmak zorunda kalabilecektir. Bu nedenle hava tahminciler okyanus gözlemlerini, okyanus – atmosfer etkileşimlerinin hava durumunu, mevsimsel ve uzun vadeli tahminleri ve en önemlisi iklim değişikliğini nasıl etkilediğini takip etmek zorundadırlar.
Günümüzde otomatik gözlem sistemlerinin karasal alanlarda yoğunlaşması, dünya yüzeyinin yüzde 70 kaplayan okyanus ve deniz yüzeylerinden alınan meteorolojik verinin grid aralığının çok fazla olması Sayısal Hava ve İklim Tahmin modellerinin tutarlılığını azaltmaktadır.
Bu nedenle ulusal meteoroloji servislerinin okyanus ve deniz yüzeylerinden daha çok meteorolojik veri toplanması için planlama yapması ve kaynak ayırması gerekmektedir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.